Eesti ja Venemaa leppisid kokku: autotranspordi vallas teeme koostööd, illustreeriv foto

Eesti ja Venemaa leppisid kokku: autotranspordi vallas teeme koostööd

96
(Uuendatud 09:24 12.07.2019)
Eesti majandusministri osalemine Peterburi Rahvusvahelisel majandusfoorumil kandis esimesed viljad – Vene-Eesti Autovedude komisjon taasalustas tegevust.

TALLINN, 11. juuli — Sputnik. Eesti ja Venemaa otsustasid tugevdada ja arendada koostööd transpordivaldkonnas. Selles suunas on esimene samm juba astutud – Peterburis toimus Vene-Eesti riikidevahelise autotranspordialase koostöö ühiskomisjoni kohtumine autokommunikatsiooni nõupidamine.

9. juulil toimunud kohtumisel vahetasid Venemaa ja Eesti pooled riikidevahelise maanteetranspordi statistikat ja kinnitasid vajadust luua soodsad tingimused suhete edasiseks arendamiseks antud valdkonnas. Sündmuse üksikasjadest teatas Venemaa Föderatsiooni transpordiministeeriumi pressiteenistus

Lisaks maanteetranspordi riikidevaheliste suhete praegust olukorda puudutavate arvamuste vahetamisele jõudsid pooled kokkuleppele, et käesoleval aastal eraldatakse 100 eriluba kauba kahepoolseteks ja transiitvedudeks, kus erandina võib olla tegu ka "kolmandatest riikidest pärit laadungite vedamisega" ja 50 litsentsi mittekorralise reisijateveo tarvis.

Kahe riigi delegatsioonid arvutasid välja ka eelpool mainitud lubade eeldatava mahu aastaks 2020. Näiteks mitteregulaarse reisijateveo vajadusteks otsustati kummalegi poolele eraldada 550 litsentsi.

Samal ajal leppisid pooled kokku, et tulevikus tasub – sõltuvalt transpordiettevõtete vajaduste analüüsi tulemustest – kaaluda litsentsiblankettide täiendava vahetamise protseduuri.

 Участники заседания российско-эстонской Смешанной комиссии по вопросам сотрудничества в области международного автомобильного сообщения
Vene-Eesti riikidevahelise autotranspordialase koostöö ühiskomisjoni koosoleku osalised

Vene-Eesti riikidevahelise autotranspordi ühiskomisjoni nõupidamisel rõhutati koostööpartnerite vahelise reisijateveo korraldamist Venemaa ja Eesti vahel ning regulaarse bussiühenduse edasise prioriteetse arendamise otstarbekust.

Komisjoni järgmine koosolek otsustati korraldada Eestis. Sündmuse konkreetne aeg ja koht otsustatakse mõne aja pärast.

SPIEF-il osalemine tuli Eestile kasuks

Selgus, et Eesti majandus- ja kommunikatsiooniministri Taavi Aasa juunis toimunud visiit Venemaale andis tõuke Vene-Eesti kontaktide intensiivistamiseks transpordisektoris.

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, osales Taavi Aas Peterburi rahvusvahelisel majandusfoorumil (SPIEF-2019), mille kuluaarides ta oma Vene kolleegi Yevgeny Dietrichiga kohtus.

Kõneluste tulemusena leppisid ministrid kokku, et ennistavad rahvusvahelise maanteetranspordi valdkonna ühiskomisjoni tegevuse. Vestluse ajal puudutasid Dietrich ja Aas ka Venemaa piiri ületamist Eesti liisinguautodel. Venemaa transpordiminister lubas, et juhib eestlaste jaoks olulisele probleemile Vene tolliameti tähelepanu.

Министр экономики и коммуникаций Эстонии Таави Аас и министр транспорта РФ Евгений Дитрих
Eesti majandus- ja kommunikatsiooniminister Taavi Aas ning Vene Föderatsiooni transpordiminister Yevgeny Dietrich

Pooled arutasid ka Eesti-Vene otsese raudteeühenduse transpordilepingu uuendamise küsimusi, maanteetranspordi-kokkuleppe korrigeerimist, samuti lennu- ja laevaühenduste teemat.

96
Tagid:
Venemaa, Eesti, transport, majandus, transiit
Samal teemal
Venemaa lubas Eesti firma oma kalaturule
Peterburi majandusfoorum 2019
Venemaa transpordiministri asetäitja: ootame Eestilt uusi transpordiprojekte
Kõigele vaatamata: Eesti ettevõtted osalevad näitusel TransRussia
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega