Moglino erimajanduspiirkonna tööstustootmisala Pihkva oblastis

Mis meelitab eestlasi Moglino erimajanduspiirkonda

133
(Uuendatud 10:51 25.07.2019)
Venemaa Pihkva oblastis, Eesti piiri lähedal on käivitunud Moglino erimajanduspiirkond. Üks selle esimestest residentidest on Eesti ettevõte AS Elme Messer Gaas. Sputnik Eesti uuris, mis on eestlased idapiiri taha meelitanud.

TALLINN, 7. juuli — Sputnik, Aleksandr Lukjanov. AS Elme Messer Gaas on valinud uue veeldatud gaasi tehase ehituspaigaks Pihkva oblastis asuva Moglino erimajanduspiirkonna. Sellekohane leping kirjutati alla Peterburi rahvusvahelisel majandusfoorumil.

PRMF kui võimaluste areen: milles Taavi Aas Peterburis Venemaaga kokku leppis >>

Sputnik Eesti küsis, millega see erimajanduspiirkond (EMP) välismaa ja Venemaa ettevõtjaid meelitab. Portaali korrespondendi küsimustele vastas Moglino EMP peadirektori kohusetäitja Oleg Bedskihh.

Исполняющий обязанности генерального директора экономической зоны Моглино Олег Бедских
Moglino EMP peadirektori kohusetäitja Oleg Bedskihh

Tema sõnul on EMP Venemaal õigusliku eristaatusega territoorium, mille eesmärk on riigi majanduse arendamine. Pihkva oblastis asuv Moglino on tööstuspark võimaldab seal tootmisega tegelevatel ettevõtetel tasuta liituda vajaliku taristuga, samuti saada maksu- ja tollisoodustusi. Taristu valmis 2017. aasta lõpus.

Промышленно-производственная площадка ОЭЗ Моглино в Псковской области
© Фото : ОЭЗ "Моглино"
Tootmishoone Pihkva oblastis Moglino EMPs

Bedskihhi sõnul on piirkonna soodne geograafiline asend ja head transpordiühendused tekitanud huvi Moglino vastu nii Venemaa kui ka Euroopa ettevõtjates. Praeguse seisuga on Moglinos kokku üksteist residenti: kaks ettevõtet annaavd juba toodangut, ülejäänud on alles projekteerimise staadiumis.

Tootmist on juba alustanud Soome ettevõte Nor-Maali Oy, mis toodab tööstuslikuks kasutamiseks mõeldud värve ja lakke, ja Venemaa ettevõte Sibirski Gostinets, mis tegeleb puuviljade ja marjade külmkuivatamisega.

Eestlased Moglinos

Oleg Bedskihh tuletas meelde, et hiljutisel Peterburi rahvusvahelisel majandusfoorumil allkirjastati kokkulepe ka Eesti aktsiaseltsi Elme Messer Gaas tütarettevõtte Elme Messer Rus tegutsemiseks Moglino EMP territooriumil.

Kokkuleppe kohaselt ehitatakse sinna õhu separeerimise tehas, mis hakkab tootma veeldatud tööstus- ja meditsiinigaase — hapnikku, lämmastikku ja argooni. Sellest saab Loode föderaalringkonna suurim veeldatud tööstus-, toidu- ja meditsiinigaase tootev käitis, mille aastatoodang on üle 90 000 tonni. Investeeringute kogumaht on kahe miljardi rubla ringis.

Projekti eesmärk on Bedskihhi sõnul impordi asendamine ja praeguste gaasitarnete kvalitatiivne arendamine, müügi suurendamine tervikuna kogu looderingkonnas, samuti Kesk-Venemaal.

Residendi staatuse saamist on lihtsustatud

"Investor saab hakata oma plaane ellu viima kohe pärast residendi staatuse saamist," ütles EMP juht. Tema sõnul on see protseduur tehtud võimalikult lihtsaks: projekti kaitsmine toimub Pihkvas, mitte Venemaa majandusliku arengu ministeeriumis, nagu varem.

Bedskihh rõhutas, et Moglino EMP oma tehnotaristu ja energiavõimsused võimaldavad ellu viia erineva mahuga tööstusprojekte.

"Me teeme aktiivset koostööd äriklubide, ühingute ja välisesindustega, sest näeme välisinvestorite tõsist huvi meie tehnopargi vastu," ütles EMP juht Bedskihh.

Kõige ahvatlevamad on soodustused

Moglino atraktiivsus ei seisne tema sõnul mitte ainult Euroliidu piiri läheduses, vaid ka tolli- ja maksusoodustustes, mida selle resident saab.

Peale selle on Moglino residentidele kümneks aastaks ette nähtud kapitali-, maa- ja veokimaksu nullmäär. Keskmiselt on investorite kulud projektide elluviimisel EMPs 30% võrra väiksemad kui Venemaal üldiselt. 

Рабочие на строительстве таможенного пункта на площадке особой экономической зоны промышленно-производственного типа Моглино в Псковской области
© Sputnik / Владимир Астапкович
Töölised Pihkva oblastis tehnopargi tüüpi Moglino erimajanduspiirkonna tollipunkti ehitamas

Lõpetuseks märkis Oleg Bedskihh, et tänu väiksematele tootmiskuludele ning maksu- ja tollisoodustustest saadavale säästule on Moglino EMP residentidel võimalik toota mitte ainult konkurentsivõimelisema hinnaga, vaid ka kvaliteetsemat kaupa.

133
Tagid:
vedelgaas, ettevõtlus, Eesti Gaas, erisoodustusmaksuvabastus, Pihkva oblast
Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Samal teemal
Kinnitati püügikitsendused Peipsi, Lämmi- ja Pihkva järvel
Miks on Pihkva võimude algatus Balti riikidele ohtlik
Eestile teeb muret Pihkva lähistele plaanitav tehas
Suur investeering: Pihkva oblastisse tuleb Eesti tehas
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega