Valitsus on tõsiselt käsile võtnud Ida-Virumaa päästmise, illustreeriv foto

Eesti ametiühingute juht: valitsus on tõsiselt käsile võtnud Ida-Virumaa päästmise

47
(Uuendatud 14:49 29.06.2019)
Ametiühingute Keskliidu esimees Peep Peterson ütles Sputnik Eestile, et lõplik tegevuskava energiatööstuse kriisi lahendamiseks Ida-Virumaal kinnitatakse pärast Eesti peaministri Jüri Ratase visiiti sellesse maakonda.

TALLINN, 29. juuni — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Pikki aastaid on valdavalt vene elanikkonnaga Kirde-Eesti olnud põlatud kasupoja seisundis, kuid praegune valitsus kavatseb seda olukorda radikaalselt muuta.

Ида-Вирумаа
© Sputnik /
Ida-Virumaa

Reedel, 28. juunil toimus Tallinna Stenbocki majas Eesti ametiühingute, tööandjate ja valitsuse esindajate kolmepoolne kohtumine*. Nagu Ametiühingute Keskliit sündmuse eel oma veebilehel teatatas, pöörati sel kohtumisel põhitähelepanu kahele küsimusele – elukestva õppe võimalused ja Ida-Virumaa päästeplaan.

Встреча правительства Эстонии с представителями Центрального союза профсоюзов и Центрального союза работодателей
© Фото : Vabariigi Valitsus
Eesti ametiühingute, tööandjate ja valitsuse esindajate kolmepoolne kohtumine

 

Ametiühingute Keskliidu (EAKL) esimees Peep Peterson ütles Sputnik Eestile, et ametiühingute kohtumine tööandjate ja valitsuse esindajatega 28. juunil kujunes konstruktiivseks ja sellel tõstatati kahe teema kõrval (elukestva õppe ja Ida-Virumaa päästeplaani küsimused- toim. ) teisigi küsimusi. Arutati näiteks ka automatiseerimist ning riigi ja valitsuse üldisi plaane Eesti tööturu arengu osas.

Prioriteediks on luua Ida-Virumaal töökohti

Kõnelustel puudutati ka Ida-Virumaa probleeme. Peterson märkis, et eelkõige said EAKL-i esindajad kinnitust, et valitsus rakendab tõepoolest tegelikke meetmeid selleks, et võimalikult paljud saaksid kaevandustes ja elektrijaamades edasi töötada. Ning tehti teatavaks ka teoreetilised plaanid selle kohta, kus inimesed tuleval aastal või mõne aasta pärast tööd saaksid, juhul kui neil tuleb ikkagi töökohta vahetada.

Председатель Центрального Союза профсоюзов Эстонии Пеэп Петерсон
© Фото : ETTA
EAKL esimees Peep Peterson

"Valitsus mõistab, et selles piirkonnas ei ole praegu sääraseid töökohti, kus inimesed saaksid sama head raha teenida, kuid on olemas konkreetsed, veel uurimist vajavad ideed nende kohtade loomiseks," ütles Peterson.

Ta toonitas, et valitsuse partnerina on tema organisatsiooni ülesandeks silmas pidada, et Eesti ametivõimudel oleks olemas asjaomased plaanid, et need plaanid oleksid vettpidavad ning et mõne aja pärast ei vallanduks uut kriisi. Ning EAKL on saanud kinnitust, et Jüri Ratas ja tema ministrid kavatsevad olukorrast väljapääsu leida – et Ida-Virumaa areneks ja mitte hukka ei läheks.

Kopli päästemeeskonna usaldusisik ja vahetusevanem Sergei Larionov.
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Kõnelused olid tõsised ja teatud punktid on juba töös," lisas Peterson.

Brüsseli nõuded laastavad Kirde-Eestit

Teatavasti on Euroopa Liidus kehetestatud karmid keskkonnanõuded. Süsihappegaasi СО2 heitmekvootide hinda on kõvasti tõstetud: kui 2018. aasta algul oli kvoodi hinnaks seitse eurot, siis nüüd juba ligi 24 eurot. See on põhjustanud Ida-Virumaal ulatusliku kriisiseisundi. Valdav osa selle piirkonna energiasektori töötajaid võidakse koondada.

"Ida-Virumaal on kujunenud olukord, kus väga paljud inimesed ei ole hetkel veel tööta, aga keda ähvardab töötuks jäämine," kinnitas probleemi olemasolu juuni algul toimunud kohtumisele energeetikute, kaevurite ja põlevkivitöötajate ametiühingutega majandus- ja taristuminister Taavi Aas.

Таави Аас
© Sputnik / Вадим Анцупов
Majandus- ja taristuminister Taavi Aas.

Sputnik Eesti kirjutas juba sellest, et põlevkivi on riigi energiaressurss, mis annab ligi 4% Eesti sisemajanduse kogutoodangust. Kuid viimastel aastatel lasub Eesti põlevkivitööstus keskkonnakaitsjate kriitika ja energiaalaste eurodirektiivide surve all. Oma negatiivset rolli on etendanud ka nafta hinna langus aastail 2008–2015.

*Regulaarsed kolmepoolsed tippkohtumised valitsuse, ametiühingute ja tööandjate vahel taastas Jüri Ratase eelmine valitsus möödunud aasta mais. Kohtumiste mõte rajaneb tänavu saja-aastaseks saava Rahvusvahelise Tööorganisatsiooni (ILO) juhtmõttest, et majandus- ja tööpoliitika juhtimine peab olema allutatud töötajate, tööandjate ja valitsuste koostööle.

47
Tagid:
valitsus, majandus, ühiskond, töö, Ida-Virumaa, EAKL
Samal teemal
EKRE: Ida-Virumaa venestamispoliitika viib selle langemiseni Venemaale
A2 või B1: millist kategooriat on bussijuhtidel tegelikult tarvis
Ida-Virumaa ehitusobjektidel leiti 15 ümbrikupalga kahtlusega ettevõtet
Töögraafik tuleb tihe: president sõitis taas Ida-Virumaale
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega