Toidulaua ebavõrdsus on küll tuvastatud, kuid lausa toidurassismi pole avastatud, illustreeriv foto

"Toidulaua ebavõrdsus" on küll tuvastatud, kuid lausa "toidurassismi" pole avastatud

50
(Uuendatud 18:53 28.06.2019)
Euroopa Komisjoni asjaomane uurimisrühm jõudis lõpule Euroopa Liidu eri riikides ühesugustes pakendites müüdavate toiduainete koostise ja märgistuse võrdlemisega ning leidis üpris palju kahtlustäratavaid erinevusi.

TALLINN, 28. juuni — Sputnik, Aleksei Toom. Euroopa Liidu eri riikides müügil olevate pealtnäha samade toiduainete kvaliteedi võrdlusekspertiisi tulemused jätavad kaksipidise mulje.

Pealtnäha ühed ja samad tooted on üsna mitmel puhul tegelikult nii maitselt kui koostiselt üsnagi erinevad, olenevalt sellest, millises riigis neid müüakse. Kuid nende toodete kaubastamise geograafilised erisused ei anna Euroopa Komisjoni Teadusuuringute Ühiskeskuse hinnangul siiski alust kõnelda Ida-Euroopa tarbijate õiguste rikkumisest.

Nagu Euroopa Komisjoni aruandes öeldud, analüüsisid eksperdid ligi 1400 nimetust toiduaineid, mida müüakse 19 Euroopa Liidu riigis, sealhulgas Eestis. Peaaegu kümnendik uuritud toidutoodetest, millel on identne pakend ja markeering, olid oma koostiselt ja järelikult ka kvaliteedilt tegelikult erinevad.

Veel 22% uuritud toiduainetest on küll peaaegu identsetes pakendites, kuid erineva koostisega. Sedasorti "kahtlasi" toidukaupu tuvastati erinevates Euroopa Liidu riikides sõltumata sellest, kas need asuvad Euroopa Liidu ida- või lääneosas.

Nagu portaal Sputnik Eesti on kirjeldanud, on hulk Ida-Euroopa riike juba aastate pikku süüdistanud Brüsselit ja Lääne-Euroopa toidutööstuse ettevõtteid "toidurassismis".

Nende süüdistuste survel, millest kujunes Visegrádi grupi võimas poliitiline trumpkaart Brüsseli ja Berliini vastu, otsustas Euroopa Komisjon korraldada põhjalikud toiduainete võrdlusuuringud ja juhul, kui süüdistused kinnitust leiavad, "petisettevõtteid" karmilt karistada.

Uuringud ei osutunud eriti veenvaiks

Nagu Euroopa Komisjoni pressiteenistus teatas, ei tulnud sugugi mitte kõik Euroopa Liidu riigid vastu Brüsseli palvele esitada uurijatele andmed kohalikes kauplustes müügil olevate teatud liiki toiduainete ja nende tootjate kohta ja pealegi kõikides riikides ei müüdagi ühtesid ja samu toidukaupu.

Riiklikele tarbijakaitseametitele seati kohustus esitada ekspertidele fotod seitsmes jaemüügivõrgus müügil oleva 50 kaubamärgi 145 tootepakendist ja toidukaupade märgistuses näidatud koostise kirjeldusest. Nii et tõenäoliselt ei uurinud ekspertrühm mitte toiduainete keemilist koostist ja nende komponente laboratoorselt, vaid võrdles üksnes tootjate endi poolt tootepakendeil esitatud andmeid.

Ent sellestki piisas tuvastamaks, et väidetavalt ühesugused toidukaubad ei ole koostiselt kaugeltki samased. Tõsi küll, üheselt kinnitada, et Ida-Euroopas müüdavad tooted osutusid oma lääneriikide "kaksikvendadest" halvemaks ja järelikult on ida-eurooplasi teadlikult petetud, nagu oleks siiski vale.

"Kahtlaselt" erinevaid, kuid välimuselt täiesti või peaaegu ühesuguseid toidukaupu leiti kõigis Euroopa Liidu riikides olenemata nende geograafilisest asukohast. Uurijad rõhutasid ühtlasi, et nende järeldused komponentide erinevusest ei anna alust kinnitustele toote madalast või, vastupidi, kõrgest kvaliteedist.

Toiduaine maitse ja mulje sõltuvad tarbijast

"Nii mõnedki eurooplased tajuvad nende poolt erinevates paikades ostetud bränditoitude erinevust," ütles avaldatud uuringuaruannet kommenteerides Euroopa Komisjoni haridus-, kultuuri-, noorsoo- ja spordivolinik Tibor Navracsics.

"Võib-olla tõesti on need toidukaubad, mida nad ostavad oma kohalikest kauplustest, kehvemad kui samasugused tooted, mis on soetatud kusagilt mujalt. Euroopa Komisjon kutsus meie teadlasi üles aitama objektiivselt hindama sääraseid erinevusi ühisel turul pakutavate kaupade kvaliteedis. Tulemused osutusid kahetiseks: ühest küljest on mul hea meel, et nad ei leidnud tõendeid kaubamärkide valdajate vahettegevast suhtumisest Lääne- ja Ida-Euroopa ostjaskonda, teisalt aga teeb mind murelikuks, et kolmandik toidukaupadest, millel on identne või väga sarnane markeering ja brändipakend, on tegelikult oma koostiselt erinevad," sedastas ta.

"Euroopa Liidu ühtsel turul ei või olla mitmeti mõistetavaid standardeid," väitis Euroopa Komisjoni õigusasjade, tarbijakaitse ka soolise võrdõiguslikkuse volinik Vĕra Jourová. "Meie värsked seadused, mis näevad ette karistuse kaksipidise suhtumise eest kaupade kvaliteeti ning suurendavad tarbijakaitseametite sõnaõigust, on andnud meile võimaluse sellisele (ostjate petmise) praktikale lõpp teha."

Вера Йоурова - еврокомиссар юстиции, потребителей и гендерного равенства
© REUTERS / Francois Lenoir
Euroopa Komisjoni õigusasjade, tarbijakaitse ka soolise võrdõiguslikkuse volinik Vĕra Jourová

Brüssel kinnitab, et ta asub iga tootmisettevõttega, keda kahtlustatakse kahetiste kvaliteedimäärade rakendamises, eraldi tegelema.

Brüsseli ametkond rõhutab, et mingisugust alust kahtlustada lääne toidutootjaid alavääristavas suhtumises Ida-Euroopa tarbijatesse ei ole.

Sellegipoolest soovitatakse koostada toidutööstuse toodangu koostise ja kvaliteedi hindamiseks ühtne metoodika ja laiendada tarbijakaitseühingute õigusi.

50
Tagid:
visegradi riik, Euroopa Komisjon, toit, Brüssel
Samal teemal
Helsingi õpetaja käib prügikastidest toitu otsimas
Eesti toit väärib maailmas tutvustamist
Tarbijahinnaindeksi muutust mõjutas veebruaris enim toit
Prisma avab kõik oma kauplused ööpäevaringselt
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega