Gazpromi stend Sankt-Peterburi rahvusvahelisel majandusfoorimil

USA kongressi komisjon kiitis Euroopa vastased sanktsioonid heaks

62
(Uuendatud 11:53 28.06.2019)
USA Kongressi Esindajatekoja välisasjade komisjon kiitis heaks seaduseelnõu, millega kehtestatakse sanktsioonid ameerika gaasile konkurentsi pakkuvate Nord Stream 2 ja Turkish Streami projektide elluviimisega seotud isikute vastu.

TALLINN, 28. juuni — Sputnik. Suutmata gaasitrasside ehitust peatada, tahavad USA võimud demonstratiivselt karistada neid, kes Ameerika survele vastu seisid ja võtsid julguse osaleda Vene-Saksa gaasijuhtme projektis.

Demokraadid ja vabariiklased on Venemaa vihkamises alati ühel meelel

RIA Novosti sõnul kiitis USA Esindajatekoja välisasjade komisjonis toimunud hääletusel heaks seaduseelnõu, millega kehtestatakse sanktsioonid Nord Stream 2 ja Turkish Stream gaasijuhtme projektides osalevate isikute vastu.

Väliskomisjoni juhi, New Yorgi osariigist pärit Demokraadi Elliot Engeli sõnul saadeti kooskõlastatud seaduseelnõude plokk muudatusteta Esindajatekotta läbivaatamisele. Heakskiidetud eelnõu sisaldab torujuhtmete merre paigaldamiseks laevu müünud, rentinud või kasutada andnud isikute USA-sse sisenemise keeldu ja sätet nende Ameerika Ühendriikides asuva vara külmutamiseks.

Момент укладки готового отрезка трубопровода
Nord Stream-2 torujuhtme paigaldus Läänemerre

2019. aasta juuni alguses esitas Esindajatekoja kongresmenide rühm eesotsas Illinois osariiki esindava vabariiklase Adam Kinzingeriga kongressile eelnõu sanktsioonide kehtestamiseks Nord Stream 2 ja Turkish Streami vastu.

Nord Stream 2 suurendab Euroopa energiajulgeolekut

Sputnik Eesti juba kirjutas, et Nord Stream 2 käigus valmistatakse ja paigaldatakse 2019. aasta lõpuks Läänemerre Venemaalt Saksamaale kaks gaasitoru, koguvõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Gazprom kandis ehitisse maksumusest poole, teise poole kandsid aga Euroopa partnerid, firmad Uniper, Wintershall, OMV, Shell ja Engie.

Vene gaasijuhtme ehitust toetavad Saksamaa ja Austria, kes on huvitatud usaldusväärsest varustatusest maagaasiga samuti Norra, kelle valitsusele kuulub 30% gaasijuhtme ühe töövõtja Kvaerneri aktsiatest. Torujuhe läbib Läänemeres Venemaa, Soome, Rootsi, Taani ja Saksamaa territoriaalvett või majandusvööndit.

Projekti vastu on USA, Ukraina, Poola, Balti riigid ning veel mõned teisedgi. Kriitikute sõnul on Nord Stream 2 näol tegu Venemaa poliitilise projektiga. Moskva on omalt poolt korduvalt kinnitanud, et gaasijuhe on üksnes kaubanduslik projekt, mis toob kasu kõigile osapooltele ja suurendab Euroopa energiajulgeolekut.

Erdogani unistus täitub

Turkish Stream on gaasijuhtme projekt Venemaalt Musta mere kaudu Türgisse ja sealt edasi naaberriikidesse. Gaasijuhtme esimene toru on mõeldud Türgi turu tarvis, teine - Lõuna- ja Kagu-Euroopa riikidele. Kummagi haru võimsus 15,75 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas.

Turkish Streami esimese haru avamereosa paigaldamine Türgi Musta mere rannikuni lõppes 30. aprillil 2018. Keskmine ehituskiirus oli süvameres laeva Pioneering Spirit abil 4,3 kilomeetrit päevas. Maksimaalne jõudlus ulatus 5,6 kilomeetrini päevas – see saavutati 2018. aasta veebruaris kahel korral.

Turkish Streami mõlema toru kavandatav käikulaskmine toimub enne 2019. aasta lõppu. Kui EL gaasijuhtme teist haru oma õigusaktide rakendamisega ei takista, hakkab gaas Euroopasse voolama Türgi kaudu, mis on Ankara jaoks oluline sündmus, täites energiakeskuse rolli saavutamisega riigi ammuse unistuse.

62
Tagid:
Gasprom, USA kongressi esindajatekoda, Nord Stream 2
Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega