USA ja Aasia vaheline kaubandussõda võib eurole kasu tuua, illustreeriv foto

USA ja Aasia vaheline kaubandussõda võib eurole kasu tuua

58
(Uuendatud 17:02 18.06.2019)
Euroopa Liit peab Venemaa ja Hiinaga rohkem lepinguid sõlmima, kui ta soovib saada toetust Euroopa ühisraha populariseerimisel maailmaturgudel, mis on mures kaubandussõdade üle ja kahtlevad USA dollari stabiilsuses.

TALLINN, 18. juuni — Sputnik, Aleksei Toom. Euroopa Liit kavatseb kasutada Hiina ja Ameerika Ühendriikide vahelist kaubandussõda, maailma finantsturgude ebakindlust ja reservvaluutade ebastabiilsust, et vähendada dollari rolli ja tõsta euro osakaalu rahvusvahelistes tehingutes. Brüssel loodab, et selles aitab teda Venemaa, minnes naftatoodete ja maagaasi arveldustes üle eurole.

Brüssel kavatseb euro maailmarahaks muuta >>

Euroopa Keskpanga hinnangul on euro osatähtsus maailmamajanduses kasvanud viimase aasta jooksul 1,2%, jõudes 21%-ni. Euroopa ühisraha osakaal on suurenenud ka rahvusvaheliste võlgnevuste kindlustamisel, pangahoiustel ning rahvusvahelistes laenudes. 

EKP märgib euro osakaalu suurenemist ka Venemaa välisvaluutareservides ja näeb selles võimalust kasutada Moskvat liitlasena dollari väljatõrjumisel. Euroopa Liidu keskpanga juhi kommentaarid ja intensiivistuvad arutelud sellest, kuidas euro tähtsust veelgi suurendada, langesid ajaliselt kokku Euroopa Komisjoni asepresidendi, ELi ühtse energiaturu volinik Maroš Šefcovici Moskva visiidiga, kes arutas Venemaa valitsusega probleeme euro kasutamisel maagaasi ja naftatoodete tarnete eest tasumisel.

Brüssel vajab 21. juunil eelseisva Euroopa Liidu tippkohtumise eelõhtul trumpe, mis võiksid määrata maailmajao lähiaastate valuutapoliitika suuna.

Lisaks dollarile ja eurole on olemas ka rubla ja jüaan

Euroopa Liidu eesmärk on suruda USA dollar välja oma rahvusvahelistest arveldustest, suurendades selle arvelt euro osakaalu eelkõige tehinguis energiakandjatega. Antud küsimuses leidis EL osalist mõistmist ka Moskvas.

Volinik Šefcovici ja Venemaa rahandusministri Anton Siluanovi hiljutise kohtumise konkreetse tulemusena on võimalik, et Moskva ja Brüssel suudavad vastastikuste arvelduste dollariküsimuses ühise keele leida.

Tundub, et ELil kuulub alternatiivsete valuutade nimekirja ainult euro, samas kui Moskvas on see vähemalt ühe rea võrra pikem, sisaldades ka sõna "rubla".

Ilmselgelt on antud küsimuses eelkõige Euroopa Liit huvitatud koostööst Venemaaga, mitte vastupidi. Seetõttu on riigi abi euro edendamisel maailma teise valuuta positsioonilt esimesele väärtus iseeneses, mida ei kingita lihtsalt niisama.

Euroopa poliitikute sõnul näitab Moskva selliste vastastikuste suhete küsimuste lahendamisel üles üha pragmaatilisemat lähenemisviisi, rajades oma dialoogi Euroopa Liiduga praktilisele alusele.

President Trump kahtlustab dollari vastu suunatud vandenõu

Mida rohkem Brüsselis ja EKP-s räägitakse, et euro tugevdamise meetmed ei ole suunatud ühegi muu maailma valuuta (st dollari) vastu, seda vähem Washingtonis sellesse usutakse. Euroala rahandusministrite kohtumisel Luksemburgis kinnitati korduvalt, et EL-il ei ole dollari suhtes agressiivseid kavatsusi.

EL matab dollarit - Venemaagi on peiedele kutsutud, illustreeriv foto
© Sputnik / Владимир Сергеев

Nagu eeldada võib, ei kavatse Ameerika Ühendriigid anti-dollari alliansi moodustumist rahulikult pealt vaadata. Võib arvata, et president Donald Trump ei kutsu mitte ainult Twitteris Föderaalreservi üles "ülepaisutatud" intressimäärasid alandama (maailma esimajandusele on raskeks koormaks muutunud 2.5% aastaintress - toim.), vaid süüdistab eelkõige Euroopa Liitu valuutamängudes Ameerika dollari arvelt.

Dollari kurss on tema arvates Euroopa ühisraha ning ka jüaani suhtes liiga kõrge, mis ekspordi ja majanduse kasvu takistab.

Dollari ümberkujundamine maailma esivaluutast mõne muu järjekorranumbri all olevaks tähendaks Teise maailmasõja järel kehtestatud maailmakorra muutumist.

58
Tagid:
dollar, majandus, kaubandussõda, Venemaa, USA, EL
Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Samal teemal
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega