Swedbanki peaontor Stockholmis

Swedbank: pangal pole kasulik klientide kontosid sulgeda, kuid ta peab seda tegema

763
(Uuendatud 09:24 19.06.2019)
Kontode sulgemisega Eesti pankades seisavad silmitsi mitte ainult mitteresidentidest ettevõtted, vaid ka Eesti firmad, kellest paljud tegutsevad juba aastakümneid. Swedbank rääkis Sputnik Eestile, kuidas pangandus Euroopas muutub.

TALLINN, 15. juuni — Sputnik, Svetlana Burceva. Mitte ainult paljusid mitteresidente, vaid ka Eesti firmasid on viimasel ajal tabanud nende arveldusarvete sulgemine Swedbankis. Postitused suhtlusvõrgustikus annavad tunnistust, et sama murega on kimpus ka Läti ja Leedu firmad. Baltimaade ettevõtjaskond täheldab, et see protsess on omandamas massilist iseloomu.

Eraettevõtted Tavid, TavexWise ja Avidbiz otsustasid koguni Swedbanki vastu kohtuteed alustada ja teatasid valmisolekust selle vaidlusega Euroopa Kohtuni välja minna.

Скриншот сообщения в Facebook
© Фото : Скриншот
Kuvatõmmis Facebookist

"Lugupidamisega, Swedbank" – ja kogu lugu

Sputnik Eesti poole pöördusid mõnede Eesti firmade esindajad ja ütlesid, et hoolimata katsetest Swedbankis arveldusarvete sulgemise põhjuseid teada saada, ei õnnestunud neil selle otsuse osas mingit mõistlikku põhjendust saada. Ärimeeste sõnul pank enamikel juhtudest konto sulgemise konkreetsele põhjusele ei osuta, viidates vaid uutele juhistele ja seadusesätetele.

Sputnik Eestile esitatud kirjavahetusest panga ja kliendi vahel:

"Tuginedes Eesti Vabariigi krediidiasutuste seaduse § 89.9, mille kohaselt krediidiasutusel on õigus lepingust keelduda ilma keeldumist põhjendamata, on Swedbank AS otsustanud ettevõte arveldusarve ilma lisaselgitusteta sulgeda. Lugupidamisega, Swedbank"

Paljud Swedbanki kliendid märgivad ühtlasi, et panga kirjadelt on kadunud tavapärased allkirjad pangatöötaja nime, ametinimetuse ja kontaktandmetega, kirjas on vaid lakooniline "Lugupidamisega, Swedbank" – ja kogu lugu.

Pank peab nagu ihuarst kõike teadma

Swedbanki kommunikatsioonispetsialist Liidia Kaljundi ütles Sputnik Eestile, et sedavõrd drastiliste muudatuste põhjuseks panga käitumises klientide suhtes sai rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seadus.

Swedbanki kommunikatsioonijuhi sõnul peab pangandus muutuma läbipaistvaks. "Üheks kõige olulisemaks eelduseks panga vastastikustes suhetes klientidega on ettevõtte ärisuhete ja omandistruktuuri mõistmine ning pankade võime tuvastada kliendi varade päritolu ja hinnata, kas tehingud vastavad kliendi ja tema põhikirjalise äritegevuse profiilile," täpsustas Kaljundi.

Selleks koguvad pangad võimalikult üksikasjalikku teavet oma klientide äritegevuse kohta. Ja Swedbank soovitab kõigil ettevõtetele teha sedasama, "kuna oma partnerite tundmine ja nende omanike ning tegelike kasusaajate tundmine aitab ettevõtetel erinevaid riske juhtida."

Pank õpib uusi reegleid

Kaljundi sõnul ei ole otsus kliendi konto sulgeda ka panga jaoks kunagi kerge. Esimeste kliendikontode sulgemistega käis kaasas küllaltki lakooniline kirjavahetus kliendiga, kuid viimasel ajal püüab Swedbank juurutada täpsemat ja sisulisemat suhtlust, et kliendil oleks võimalik täpsemalt ja põhjalikumalt selgust saada põhjustest, millest panga sedavõrd ebameeldiv otsus on tingitud, nentis Kaljundi.

Arveldusarve sulgemise põhjuseks võib osutuda nii kliendi ebaselge äriskeem kui ülisegane omandistruktuur, kui ei saa tuvastada tegelikku kasusaajat. Riskialale satub ka see klient, kellega on seotud negatiivne kõrvalteave või puudub tõepärane finantsinfo tema äritegevuse kohta; kui temaga on seotud isikud, kes on kaasatud rahapesusse, või siis tekib kahtlus rahaliste tehingute puhul variisikute kasutamises.

"Problemaatiliseks võib osutuda ka suures koguses omatav sularaha, mis ei vasta antud ettevõtte tavalisele majandustegevusele, hiigelsuured laenulepingud isikutega, kelle varad on määratlematu päritoluga või kelle suhtes on kahtlusi sanktsioonide rikkumises," selgitas Liidia Kaljundi.

Tema sõnul õpib Swedbank uute reeglite alusel töötama ja nendest juhindudes on koostanud oma klientidele hulga soovitusi - mis on halb ja kuidas seda vältida, sellest saate edasi lugeda Sputnik Eesti venekeelsest versioonist.

763
Tagid:
Eesti, pangandus, majandus, Swedbank
Teema:
Swedbanki rahapesuskandaal (19)
Samal teemal
Swedbanki rahapesuskandaal
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega