Elekektripirnid, illustreeriv foto

Ekspert: ilma Venemaa elektrita jääb Eesti pimedusse

124
(Uuendatud 11:44 14.06.2019)
Kas on mingit seost elektri hinna, Narva elektrijaamadest töötajate koondamise, Nord Pooli jaotusvõrgu ja vene elektri vahel ning milleni võib viia BRELList lahkumine, selgitasid Sputnik Eestile energeetikavalla asjatundjad.

TALLINN, 14. juuni — Sputnik, Ilona Ustinova. Riikidele, mis ei kuulu Euroopa Liitu, tuleb tingimata kehtestada elektritarnete eest tollimaksud, kaitsta turuosaliste huve kaitsta, arvab Eesti peaminister Jüri Ratas.

Ning et tagada Baltimaade energiajulgeolekut, tuleb tema meelest tingimata BRELList lahkuda /energiaring, mis ühendab Eestit, Lätit, Leedut, Venemaad ja Valgevenet).

Eurovolinik Maroš Šefčovič (paremal) kohtub Moskvas Venemaa energeetikaministri Aleksandr Novakiga
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Nagu Eesti meedia varem on kirjutanud, riigiettevõte Eesti Energia ebavõrdse konkurentsi pärast Venemaa tarnijatega elektriturul ja CO2 saastekvootide kõrge hinna tõttu sunnitud põlevkivielektri tootmist vähendama, mis ongi viinud arvukal hulgal töötajate koondamiseni. Ligikaudu 1300 töötajat saadetakse sundpuhkusele.

Venemaa on konkurent, aga temata ei saa kuidagi

Antud hetkel on Eesti samal hulgiturul Põhjamaade Nord Pooliga, kus ta on vahetult seotud Soome ja Läti elektrivõrkudega ning BRELLi kaudu Venemaa elektrivõrkudega.

Narva elektrijaamade töötaja Vjatšeslav Šilkini sõnul lubavad Nord Pooli turureeglid Venemaal selles osaleda, kuid samas pole tal karme kohustusi CO2 saastekvootide tasumiseks.

"Meie maksame, aga Venemaa mitte, ja see annab talle turul konkurentsieelise. Meie elektri hinnast moodustavad 2/3 maksumusest kvoodid," ütles Šilkin kommentaaris Sputnik Eestile.

Ja probleem ei ole tema arvates mitte Venemaas, vaid nendes, kes on loonud siseturul kauplemise tingimused, Euroopa riigid, kes Nord Pooliga on liitunud, on sunitud tasuma sedavõrd kõrgeid CO2 saastekvoote, ent see on niivõrd range nõue, et elektri tootmine muutub tulutuks.

BRELList lahkumine on tobe tegu

Energiaring BRELL, märkis Šilkin, oli tõsine ja läbimõeldud projekt. See võimaldab mingigi ülekoormuse või elektrivõrgu rikke korral küllalt kiiresti probleemi lahendada.

"Nüüd otsustavad nad end ringist välja lülitada, aga kõik viimased sündmused annavad tunnistust sellest, et seda pole vaja teha," leiab Šilkin.

Sama meelt on ka Narva energeetikute ametiühingu esimees Andrei Zaitsev. Tema nentis kommentaaris Sputnik Eestile, et pool sellest elektrist, mida Eesti praegu tarbib, tuleb Venemaalt.

"Kui ma käisin peaministri jutul, küsisin otsesõnu: kes tänapäeval tagab Eestile kindla peale katkematu elektrienergiaga varustatuse? Aga vastust ma ei saanud. Ilma Venemaa elektrita Eesti toime ei tule. Pärast BRELList lahkumist jääme me ühel ilusal päeval lihtsalt pimedusse," ennustab Zaitsev.

Liiatigi, lisas ta, on Nord Poolis elektrit praktiliselt kogu aeg defitsiidi tasandil ja paljud Euroopa ministrid tunnistavad seda, et BRELList lahkumine paistab veelgi arutum.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, usub vene politoloog Andrei Manoilo, et vaevalt küll saavad Narva elektrijaamade töötajate koondamised vaevalt kuidagiviisi Venemaalt tulevate elektritarnetega seotud olla.

Tema hinnangul on oma vastutus probleemide eest Eesti majanduses otsustatud lihtsalt idanaabri kaela ajada.

"Võiks tunduda, et odav elekter on hüve. Inimestel on ju siis vähem kulutusi. Millegipärast aga võeti selle asemel Eestis kätte ja kukuti töötajaid koondama," märkis Manoilo.

124
Teema:
Baltimaade lahkumine BRELL-ist (17)
Samal teemal
Brexit – protsess läks käima
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega