Klaipeda terminal

Novatek käivitas regulaarsed Venemaa vedelgaasi tarned Leetu

67
(Uuendatud 12:53 07.06.2019)
Leedu väetisetootja Achema, kelle tasuda on Klaipedas asuva vedelgaasiterminali ülalpidamiskulud, läks Norra gaasilt üle Venemaa toorainele.

ТАLLINN, 7. juuni — Sputnik. 6. juunil saabus Novateki tehasest järjekordne vedelgaasi tanker Klaipeda terminali. Juunis on see juba teine gaasilaev Venemaa suurimast erasektori gaasiettevõttest pärit laadungiga, edastab Sputnik Latvija.

Vastavalt portaalidele marinetraffic.com ja myshiptracking.com väljus gaasitanker Coral Fungia Võssotski sadamast. Seesama laev tõi ka mõni päev tagasi Klaipedasse 10 tuhat kuupmeetrit gaasi. Tõenäoliselt on last mõeldud Jonavose väetisetootjale Achema.

Eesti Gaasile ehitatakse LNG punkerlaev >>

Mitteametlikel andmeil toodi aprillis-mais Võssotskist Achemale juba viis väikest laadungit Novateki gaasi. Achema ise ei soovi kommenteerida, kellelt ta gaasi ostab.

Lisaks firmale endale kasutab terminali ka tema tütarettevõte "Lietuvos Energia Tiekimas" (LET) ning juuniks reserveeris tootmisvõimsuse ka toorainekaubandusega tegeleva grupi Imlitex Holdings kuuluv Imlitex.

Nädalavahetusel oodatakse Klaipedasse suurt gaasitankerit Arctic Princess. "Lietuvos Energija" märkis, et last ei ole mõeldud tema jaoks.

Varem teatas Sputnik Latvija, et Achema tehas kandis eelmisel aastal 28,9 miljoni euro suurust kahjumit, mis järgnes terava kontrastina 2017. aasta 20,2 miljoni euro suurusele kasumile. Achema suurte kulude tõttu sattus "miinusesse" kogu Achemos grupp (16,5 miljonit eurot kahjumit).

Tuletame meelde, et Achema tehas on Leedu suurim gaasitarbija, kes kannab Norrast renditud ujuva gaasiterminali Independence ülalpidamise põhikulusid. Hetkel kulub Achemal selleks umbes 20 miljonit eurot.

Gaasi kallinemise tõttu peatas Achema eelmisel suvel tootmise. Üks kahest ammoniaaki tootvast tsehhist suleti; ei töötanud ka karbamiidi tootev osa; peatati koostootmiselektrijaam, mis varustas tootmisvõimsusi energiaga. Tehase neis osades, kus tööd ei lakanud, vähenesid tootmismahud. Osa tehase töölistest saadeti palgata puhkusele.

Achemos grupi esindajad kohtusid eelmisel aastal mitmel korral terminali hooldamise küsimustes energeetikaministeeriumi esindajatega. Võimud pakuvad ettevõttele pikaajalist vedelgaasi tarnimise lepingut vastutasuks terminali hooldamistasu vähendamise eest.

Niisugune otsus võimaldab jagada terminali hooldamise kulusid pikemale ajaperioodile - laeva ostmiseks on kavas võtta 308 miljoni euro suurune laen, millest osa (148 miljonit) läheb terminali hoolduskuludeks. Alates 2019. aastast on kavas vähendada kulusid vähemalt 23 miljoni euro võrra – 66-lt 43-le miljonile eurole.

Alternatiivina pakkus Achema taasgaasistamise laeva väljavahetamist väiksema vastu. Senist töötlemismahtu ei ole Leedul enda tarvis vaja, eksport aga ei taha vedu võtta - naabrid eelistavad Gazpromilt odavamat torugaasi osta.

Küsimus energeetikaministeeriumi ja Achema vahel ei ole tänase seisuga veel lõplikult lahendatud.

Lisaks on Achema ja gaasikaubandusettevõte Achema Gas Trade esitanud Euroopa Kohtusse kaebuse Klaipeda vedelgaasiterminali tänavu jõustunud uue halduskorra üle, mis seab Achema käesoleval aastal LET-i kõrval ebavõrdsetesse tingimustesse.

Vaidlustatud on mitte ainult Leedu ametivõimude tegevus, vaid ka Euroopa Komisjoni otsus, millega kiideti heaks gaasiterminali riikliku doteerimise põhimõtete muutmine.

67
Tagid:
Klaipeda, Leedu, Venemaa, gaas
Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega