Kõige enam võidab sellest USA ja Hiina kaubandussõja uuest vindist Venemaa, illustreeriv foto

Hiina langetas ameeriklaste gaasitööstuse jaoks ränga otsuse

263
(Uuendatud 17:40 20.05.2019)
Hiina LNG-turg on maailmas suurim ja kõige kiiremini kasvav ning setõttu kõigi selle kütuse eksportijate, sealhulgas USA jaoks kõige ihalduväärsem.

TALLINN, 20. mai — Sputnik. 1. juunist tõstab Hiina imporditollid Ameerika Ühendriikide looduslikule vedelgaasile kümnelt protsendilt 25 protsendile, teatati Hiina RV Riiginõukogu tollikomiteest. Miks võib see kujuneda USA gaasitööstusele katastroofiks ja mida Venemaa kaubandussõja uuest vindikeeramisest võidab, sellest on juttu RIA Novosti artiklis.

Totaalne läbikukkumine

Hiina imporditollid on vastuseks Washingtoni agressiivsetele sammudele. Kaks nädalat tagasi süüdistas Donald Trump Pekingit kaubanduskõneluste õhkulaskmises ja teatas imporditollide tõstmisest Hiinast pärit kaupadele kogumaksumusega 200 miljardit dollarit.

Trump lubas ka laiendada neid meetmeid üldse kogu Hiina impordile. Peking reageeris viivitamatult: 1. juunist kehtestatakse lisatollid ameeriklaste kaupadele koguväärtuses 60 miljardit dollarit, sealhulgas LNG-le.

Peking kavatseb kaubandussõjas USA-ga võitjaks tulla >>

Märkigem, et Hiina LNG-turg on maailmas suurim ja kõige kiiremini kasvav ning setõttu kõigi selle kütuse eksportijate, sealhulgas USA jaoks kõige ihalduväärsem. "Käesoleal aastal kasvab Hiina LNG-turg ligikaudu veerandi võrra," usub analüüsiettevõtte Rystad Energy gaasituru uurimise osakonna juht Carlos Torres-Diaz.

Nimelt seda silmas pidades on käivitatud enamik USA vedelgaasi terminalide ehitusprojekte. Nii avati neil päevil Louisiana osariigis tehas Cameron LNG kolme tootmisliiniga ning koguvõimsusega 13,5 miljonit tonni aastas.

Samal ajal rajatakse USA-s praegu Föderaalse Energeetika Reguleerimiskomisjoni (FERC) andmeil viis töötlusliini koguvõimsusega 57 miljonit tonni LNG-d aastas. Heakskiidu on saanud veel viie liini projektid ja need ootavad lõplikke investeerimisotsuseid. Nüüd on nende väljavaated suure küsimärgi all.

Ilma Hiinata pole ka Euroopat tarvis

Hiina turu kaotus võib ka ameeriklaste plaanid Euroopa ekspansiooni osas nurja ajada. Nagu Rystad Energy analüütikud kokku arvestasid, tarnib Venemaa praegu Euroopasse gaasi keskmise hinnaga viis dollarit miljoni Suurbritannia kütuseühiku (MMBtu) eest. Samal tasemel on ka murdepunkt ameeriklaste LNG tarnetele Euroopasse. Teisisõnu, ameeriklastele tähendab oma gaasi müümine Venemaa hindadega töötamist ilma kasumita.

Selle mure lootis Washington lahendada paralleelsete tarnetega Aasiasse, kus LND hinnad on tavapäraselt Euroopa omadest kõrgemad. Nüüd aga, ilma Hiina abita on ekspordi laiendamine Euroopasse USA gaasitootjatele äärmiselt ebasoodus.

Armastusega Venemaalt

Kõige enam võidab sellest USA ja Hiina kaubandussõja uuest vindist Venemaa – kodumaistel ettevõtetel on head väljavaated hõivata turuosa, millele pretendeerisid ameeriklased.

Juba 1. detsembril peab tööle hakkama gaasijuhe Sila Sibiri (Siberi Jõud – toim.) võimsusega 38 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Järgmiseks sammuks on veel ühe Hiinasse suunduva gaasijuhtme ehitus – Altai kaudu.

"Hiina jätkab kindlalt gaasitarbimise suurendamist – 15% võrra 2017. aastal ja 18% võrra 2018. aastal," toonitas ta. "Veelgi aktiivsemalt kasvab import: möödunud aastal 32% võrra, kuni 125,7 miljardi kuupmeetrini. Tulemusena on Hiina RV esmakordselt jõudnud maailma suurimate loodusliku vedelgaasi importijate nimekirja tippu. Nõudlus loodusliku vedelgaasi järele jätkab Hiinas kasvu ja me oleme valmis kindlustama ta pikaajalises perspektiivis usaldusväärsete tarnetega."

263
Tagid:
poliitika, majandus, Venemaa, Hiina, USA, vedelgaasiterminaal, vedelgaas
Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Samal teemal
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu
Gaasipidur: USA tahab Nord Stream 2 vastu uued sanktsioonid kehtestada
USA president andis korralduse tõsta tariife pea kogu Hiina impordile
Hiina kehtestab imporditollid USA kaupadele 60 miljardi väärtuses
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega