Torujuhtme paigaldamine merepõhja

"Nõrgad positsioonid": ekspert Euroopa Komisjoni vastusest Nord Stream 2 AGle

79
(Uuendatud 15:55 14.05.2019)
Aprillis saatis Nord Stream 2 AG Euroopa Komisjoni juhile Jean-Claude Junckerile kirja palvega ametlikult kinnitada, et uue õigusaktiga ei kohalda projektile halvemaid tingimusi kui teistele samalaadsetele gaasijuhtmetele.

TALLINN, 14. mai — Sputnik. Euroopa Komisjon (EK) vastas Nord Stream 2 AG kirjale gaasidirektiivi kohta. EK vastust kommenteeris raadio Sputnik saates Venemaa riikliku energiajulgeoleku fondi peadirektori asetäitja Aleksei Grivatš.

Nord Stream 2 säästab eurooplastele miljardeid eurosid aastas >>

Euroopa Komisjon vastas Nord Stream 2 AG (Venemaa Gazpromi tütarettevõte ja gaasijuhtme Nord Stream 2 operaator) järelepärimisele, teatades EK ekspertide valmisolekust kohtuda ja ära kuulata argumendid projekti EL gaasidirektiivi muudatuste mitterakendamiseks, teatas RIA Novostile Euroopa Komisjoni esindaja Lynn Ritdorf. 

Aprillis saatis Nord Stream 2 AG Euroopa Komisjoni juhile Jean-Claude Junckerile kirja palvega ametlikult kinnitada, et uue õigusaktiga ei kohalda projektile halvemaid tingimusi kui teistele samalaadsetele gaasijuhtmetele. Rõhutati, et direktiiv näeb ette erandite tegemist gaasijuhtmetele, mis valmisid enne uue õigusakti jõustumist ning projekti operaatorite ja investorite õigustatud ootuste arvestamist.

"Oma vastuses järgib Euroopa Komisjon energiaharta lepinguga sätestatud õiguslikku menetlust – "vaidluste lahendamise mehhanismi" ja teatab, et tema struktuurid on valmis kohtuma projekti elluviijatega nende argumentide ärakuulamiseks," teatas Lynn Ritdorf agentuurile. 

Novak: Taani venitustaktika Nord Stream 2 ei sega >>

Nord Stream 2 AG leiab, et Nord Stream 2-l on õigus erandile ja talle tuleb seda võimaldada. Samal ajal kaalub ettevõte kõiki võimalusi oma õiguste kaitsmiseks, sealhulgas kohtu kaudu, juhul, kui EL projektile erandit siiski ei võimalda.

"See, et nad vastasid üsna positiivses võtmes, annab tunnistust, et EK positsioonid selles küsimuses on küllaltki nõrgad. Vastasel juhul oleks nad palli kohe tagasi põrgatanud väitega, et see pole nende asi ega poleks sammugi vastu tulnud. Üldiselt ma arvan, et nad hakkavad protsessiga venitama. Praegune EK koosseis tegutseb viimast kuud, sügisel tuleb juba "uus vahetus". Venitamistaktika võimaldab neil vastutusest vabaneda ja see juba komisjoni uuele koosseisule panna," ütles Aleksei Grivatš. Tema hinnangul ei õnnestu projekti vastastel seda peatada.

Nord Stream AG esitas taotluse Nord Stream 2 marsruudi muutmiseks >>

"Tervikuna püüavad projekti vastased mitte niivõrd selle elluviimist peatada, mõistes, et see on praktiliselt võimatu, kuivõrd luua kõikvõimalikke takistusi ja tõrkeid, viivitusi ja nii edasi. Tegemist on sellise pisikese sabotaažiga. Ent ma arvan, et lõpuks viiakse projekt ikkagi ellu ja see annab oma kaaluka panuse Euroopa energiajulgeoleku tugevdamisse ning Venemaa ja Euroopa energiaalase koostöö arendamisse, nagu see oli esimese Nord Streamiga," ütles ekspert lõpetuseks. 

Nord Stream 2
© Sputnik / Сергей Гунеев

EL kiitis aprillis heaks gaasidirektiivi muudatused, mis käsitlevad mere põhjas kulgevaid gaasijuhtmeid ja järelikult laienevad ka Nord Stream 2-le. Muudatused jõustuvad 23. mail. EL riikidele antakse üheksa kuud uute normide implementeerimiseks siseriiklikesse õigusaktidesse.

Uuendatud seaduse kohaselt peavad olemasolevad ja uued kolmandatest riikidest Euroopa Liitu tulevad gaasijuhtmed EL liikmesriikide territoriaalvetes vastama samasugustele nõuetele gaasi tootja ja transpordiettevõtte eraldatuse, konkurentsivõimeliste tariifide osas gaasi edasipumpamiseks ja kolmandatele isikute juurdepääsu tagamisel gaasijuhtmele. Muudatused näevad ette võimaluse teha erandeid ja leevendusi nii juba toimivatele kui ka uutele gaasijuhtmetele.

79
Tagid:
Euroopa Komisjon, Nord Stream 2 AG
Teema:
Nord Stream 2 (143)
Samal teemal
Euroopa Parlament kutsus üles Nord Stream 2 peatama
Nord Stream 2 lõpliku saatuse otsustavad torude paigaldajad
USA energeetikaminister Perry kavatseb "vabastada" Euroopa Venemaa gaasist
Arvamus: USA-l on alles jäänud ainult üks kanal Nord Stream 2-le "surve avaldamiseks"
Austria kinnitas oma toetust Nord Stream 2-le
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2 (143)
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega