Vedelgaasitanker

USA energeetikaminister Perry kavatseb "vabastada" Euroopa Venemaa gaasist

81
(Uuendatud 19:10 02.05.2019)
Esimesel ELi ja USA energiafoorumil kutsus USA energeetikaminister Rick Perry Euroopat üles ostma Ameerikalt rohkem veeldatud maagaasi ja vabanema seeläbi sõltuvusest Venemaa gaasist. Euroopa Liit tuletas Washingtonile meelde Ameerika LNG kõrgeid hindu.

TALLINN, 3. mai - Sputnik, Aleksei Toom. USA energeetikaminister Rick Perry rääkis 2. mail Brüsselis ajakirjanikele ja võrdles USA veeldatud maagaasi tarnete kasvu Euroopasse tema vabastamisega natside okupatsioonist, mis tõi kontinendile 75 aastat tagasi "noored Ameerika sõdurid".

Gaasi terminal Poolas
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Euroopa Komisjoni rahastatav uudisteportaali Euractiv andmetel teatas Rick Perry Euroopasse USA veeldatud maagaasi laiaulatuslike tarnete alustamisest, mis tähistab kontinendi 'vabastamist' sõltuvusest Venemaast, nagu Ameerika sõdurid vabastasid Euroopa "75 aastat tagasi natside okupatsioonist". 

Kohtumisel USA ministriga osalesid mitmed ajakirjanikud, kuid ainult Euractivi korrespondent Frederic Simonil jätkus julgust USA ministri "kummalisi" sõnu tsiteerida. 

Kõrge, ja võiks arvata, et ka kõrgelt haritud Washingtoni ametnik ütles, et seitsekümmend viis aastat pärast "Euroopa vabastamist natsi-Saksamaa okupatsioonist toovad Ameerika Ühendriigid taas Euroopa mandrile vabaduse".

Kuid seekord teevad nad seda "mitte niivõrd noorte Ameerika sõdurite, vaid veeldatud maagaasi kujul," ütles Perry väikesele rühmale ajakirjanikele Brüsselis toimunud pressikonverentsil, mis oli pühendatud esimesele ELi ja USA energeetikafoorumile.

USA ministrid peaksid ajalugu õppima

Kuni kohalolijad üritasid mõistatada USA valitsuse esindaja sõnumit, seostada seda ajaloofaktidega ja aru saada, kas Nick Perry võrdles tõesti Venemaad ja Venemaa omanduses olevat Gazpromi Hitleri Saksamaaga, arendas energeetikaminister Perry oma ideed Atlandi-ülese koostöö ja partnerluse kohta edasi. 

Kuna kõne teksti 'paberil' polnud, ei saanud vaatlejad süüdistada Washingtoni esindaja sõnades nimetut kõnekirjutajat, kellele oleks võinud ette heita ajaloo mittetundmist ja kavatsust Venemaa sügavat solvamist võrdluse eest natsirežiimiga. Ameerika Ühendriikide valitsuse liige oleks ju ometi pidanud teadma, et see režiim hävitati paljude riikide (kus teiste riikide hulgas osales ka USA) sõjas natsi-Saksamaaga peaaegu kolmekümne miljoni Nõukogude sõduri ja tsiviilisikute elu hinnaga. 

Rahvusliku energiajulgeoleku fondi direktor Konstantin Simonov.
© Sputnik / Владимир Трефилов

Rick Perry allkirjastas 2. mail Brüsselis kaks Euroopa riikide veeldatud maagaasi tellimust, mis Washingtoni hinnangul peaksid tähistama EL "vabanemist Gazpromi "gaasi sõltuvusest", teatab Reuters. 

Tõsised Euroopa väljaanded, mis olid tõsiselt šokeeritud Perry eelmisel päeval öeldud sõnadest, jätsid tema poolt Brüsselis 2. mail kahepoolse konverentsi öeldu kommenteerimata. Konverentsi ajal hoidus Perry paralleelidest Euroopa natsismist vabastamisega, kuid rääkis palju USA rollist Euroopa sõltuvuse vähendamisel Venemaa gaasitarnetest.

EL tuletab USA-le meelde nende kõrgeid gaasihindu

USA energeetikaminister Perry rääkis pikalt Euroopa "ülemäärasest" sõltuvusest Venemaast, märkides, et 11 riiki katavad sellega kuni 75% oma gaasitarbimisest, "unustades", et venelased on tarninud Euroopale gaasi juba mitu aastakümmet seda vastastikust sõltuvust poliitilise survevahendina ometi kordagi kasutamata.

Angela Merkel ja Donald Trump
© Фото : Пресс-служба Президента РФ

Perry meenutas, et Ameerika Ühendriikide vastuseis Nord Streami 2 ja TurkStreami projektidele on kantud vaid "Euroopa hüvangust", kuid "unustasin" taas öelda, et Ameerika veeldatud maagaas maksab eurooplastele oluliselt rohkem, kui gaasijuhtmete kaudu tarnitav Venemaa gaas. Minister Perry märkis, et odavamate gaasitarnete eelistamine 'ei too kaasa head', kuid hoidus siiski otsestest ähvardustest Venemaaga koostööd tegevate Euroopa ettevõtjate aadressil. 

Tema Euroopa kolleeg, EL energeetikavolinik Miguel Arias Cañete oli sunnitud rõhutama Brüsseli ja Washingtoni seisukohtade erinevusi peaaegu kõigis minister Perry tõstatatud küsimustes. Euroopa Komisjoni pressiteate hinnangul on LNG tarnete suurenemine USAst Euroopa riikidesse siiski tagasihoidlikult positiivne ja märgitakse vajadust mitmekesistada ELi energiavarustust ja tugevdada Atlandi-üleseid kaubandussuhteid.

'Maagaas jääb lähitulevikus EL energiakompleksi oluliseks osaks, sest me liigume keskkonnasõbralikumate energiaallikate poole,' ütles volinik Cañete, 'Arvestades suurt sõltuvust impordist, võib Ameerika Ühendriikide veeldatud maagaas, kui selle hinnad on konkurentsivõimelised, mängida kasvavat ja strateegilist rolli ELi varustamisel gaasiga,' ütles ta.

81
Tagid:
USA, vedelgaas, LNG terminal
Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega