Naftaleke Californias

Mürgine laoseis: USA strateegilised naftavarud on saastunud

112
(Uuendatud 16:25 17.04.2019)
Ameerika Ühendriikide strateegilistes reservides sisalduv nafta on mürgise vesiniksulfiidi poolt saastatud, teatasid Ameerika nafta- ja gaasihiiglase Exxon Mobili esindajad Bloombergile.

TALLINN, 17. aprill — Sputnik. Eelmisel suvel strateegilisest reservist ostetud ja nüüd kohale toimetatud tooraine mürkgaaside sisaldus osutus tehnilistest standarditest 250 korda suuremaks ja isegi inimese jaoks surmavast tasemest seitse korda kõrgemaks. Skandaali põhjustest ja selle tagajärgedest USA majandusele räägib RIA Novosti materjal. 

Naftalekke tagajärjel hukkunud ondatra
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

Mürgine kütus

Poolteist miljonit barrelit, mis Exxon Mobil eelmise aasta augustis USA energeetikaministeeriumilt ostis, tarniti Bryan Moundi naftahoidlast Exxoni Texas City tehasesse. Seal aga ilmnes, et tooraine vesiniksulfiidi tase on viis tuhat osakest miljoni kohta (5000 ppm), kuigi riigi standardite kohaselt ei ole lubatud rohkem kui 20 ppm.

Enamik torustikke piiravad vesiniksulfiidisisaldust naftas veelgi madalamal - 10 ppm tasemel, kuna kõrgem kontsentratsioon põhjustab torude ja mahutute seinte kiiremat korrosiooni. Kuid antud juhul ei ole enam küsimus seadmete kahjustamises, vaid otseses surmaohus tehase töötajatele.

Asi on selles, et 700 ppm vesiniksulfiidi taseme korral kaotab inimene, kes hingab naftaaure sisse viie minuti vältel, teadvuse ja sureb tunni jooksul. Mida siis veel 5000 ppm-st rääkida! Vastavalt USA infovabaduse seadusele teavitas Exxon Mobil tekkinud probleemist meediat.

Novak lükkas ümber väited, nagu tahaks Venemaa OPEC+ kokkuleppeid lõpetada >>

Selgus, et mõni aeg tagasi tekkis sarnane olukord Royal Dutch Shelli, Macquarie Groupi ja PetroChinaga. Vastuseks Shelli ja Macquarie pretensioonidele teatas Energeetikaministeerium, et naftaettevõtete töötajad saastasid kütuse transportimise ajal ise. Hiinale aga nõustus valitsus tasuma tooraine täiendava puhastamise kulude tarvis miljon dollarit.

Bakterite rünnak

Ekspertide sõnul mürgitasid nafta bakterid, mis hoidlas paljunesid, muundades vedelikus sisalduva väävli vesiniksulfiidiks. Nii Royal Dutch Shell kui ka Macquarie Group samuti vesiniksulfiidi üle.

PetroChina etteheidete olemus ei ole täpselt teada, kuid ilmselt seisid hiinlased sama probleemi ees.

Analüütikud teevad selle põhjal kaks olulist järeldust. Esiteks kasvab Ameerika strateegiliste naftavarude vesiniksulfiidi sisaldus kiiresti. Mis on üsnagi loogiline: kui bakterid satuvad soodsasse keskkonda, paljunevad nad kiiresti ja toodavad üha rohkem vesiniksulfiidi.

Teiseks ei ole selle vastu midagi teha: nafta jaoks ei ole veel antibiootikume leiutatud. See tähendab, et ameeriklased seisavad peagi silmitsi väga tõsiste probleemidega.

Bryan Mound, kust mürgine nafta saabus, on riigi neljast strateegilise nafta hoidlatest suurim. Kahekümnes soolakoopas hoitakse umbes 250 miljonit barrelit toorainet.

Venemaa ja Angola leppisid kokku aktiivses kaitse- ja energeetikakoostöös >>

Võrdluseks, suuruselt teine hoidla, Louisianas asuv West Hackberry, mahutab 227 miljonit barrelit ja Texase Big Hill ning Louisiana Bayou Choctaw, vastavalt 160 miljonit ja 76 miljonit barrelit. Seega ligi kolmandik USA strateegilistest reservidest võib olla bakteriaalselt saastunud. Samas puudub kindlus, et teistes hoidlates kõik korras on.

Mürgine majandus

Washington pani musta kulla varudele - täpsemalt nende müügile - suured lootused. Nii plaanib USA energeetikaministeerium 1. maist väljastada kuus miljonit barrelit, et vältida järsku hinnatõusu peale Iraanilt naftat ostvaile riikidele tehtud erandiperioodi lõppemist. 

Miks USA ei suuda naftaekspordis Venemaast mööda minna, illustreeriv foto
© Sputnik / Максим Блинов

Tankerite jälgimisteenuse Refinitiv Eikoni sõnul ületasid Iraani ekspordimahud märtsis 1,7 miljonit barrelit päevas. Sellise koguse musta kulla järsk turult kadumine toob kindlasti kaasa hinnahüppe, mille Donald Trump teatavasti ära lubas hoida.

Ent Exxon Mobiliga toimunud vahejuhtum võib Ameerika reservnafta ostjate entusiasmi oluliselt jahutada. Nii peab Washington kas loobuma kavatsusest "vähendada Iraani naftaeksporti nullini" või siis järgnevat hinnatõusu aktsepteerima.

Paraku pidanuks nafta müük strateegilisest reservist olema ühtlasi paljude valitsusprogrammide oluliseks rahastamisallikas. Föderaalse eelarve vajaduste tarvus plaanitakse tänavu müüa viis miljonit barrelit ja 2020–2027 veel 221 miljonit.

Arktika: eelis või oht - miks on Põhja meretee USA-le ohtlik >>

Nüüd tuleb need plaanid üle vaadata, sest nõudlus võib osutuda pakkumisest madalamaks. Igal juhul ei pruugi energiaministeerium oodatud tulu saada.

"Kongressi eelarveosakonnal tuleb tõenäoliselt varudest müüdava nafta hindu järsult vähendada, arvestades toorainete kvaliteedi probleeme," ütles, ClearView Energy Partners'i tegevdirektor Kevin Buck.

112
Tagid:
sanktsioonid, Iraan, USA, mürgine aine, saastumine, reservfond, reserv, nafta- ja gaasiettevõted, naftatoodang, naftafirma, naftahinnad, nafta
Samal teemal
Läbimurre: miks Venemaad enam "toorme-ripatsiks" ei nimetata
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega