Illustreeriv foto

Eestisse plaanitakse esimest vetikafarmi

93
(Uuendatud 13:43 09.04.2019)
Mikrovetikatest näkse tootva ettevõtte Algacap ja Power-Algae juht Liina Joller-Vahter sõnul teeb praegu nende ettevõte näkse põhiliselt Aasia päritolu toorainest, kuid juba sel aastal loodetakse käima panna eestimaine innovaatiline tootmine.

TALLINN, 9. aprill — Sputnik. Praegused toidutrendid on ehedad maitsed ja toorained, traditsiooniline Eesti toit ehk tagasi juurte juurde, vähene soola- ja rasvasisaldus ning mahetoit, edastas portaal Pealinn.

Igakevadine tulevikku vaatav MELT innovatsioonifoorum toob 9. aprillil Kultuurikatlasse kokku värsked tulevikuideed ja -tehnoloogiad, et aidata toime tulla pidevalt kasvava tarbimisega kahanevate ressurssidega maailmas.

Kuhu võiksid inimesed globaalse katastroofi korral elama kolida>>

Innovatsioonifoorumi teemaplokkides arutletakse ka selle üle, kuidas kaitsta loodut võltsimiste eest ja mismoodi tulevikutehnoloogiad maailma päästavad. Luubi all on keskkonda säästev innovatsioon ja viisid, kuidas töötajaid muutustesse kaasata.

"Meie tuleme MELT messile otsima uusi koostööpartnereid," lausus Pealinnale mikrovetikatest näkse tootva ettevõtte Algacap ja Power-Algae juht Liina Joller-Vahter.

Ta lisas, et kui praegu teeb nende ettevõte näkse põhiliselt Aasia päritolu toorainest, siis juba sel aastal loodetakse käima panna eestimaine innovaatiline tootmine.

Kasulikud rasvhapped

Kui merevetikaid on Eestis toidutööstuses kasutatud juba ammu, näiteks marmelaadi valmistamisel, siis mageveeliste mikrovetikate tootmine on siinmail uuenduslik. Mikrovetikate kasvatuses läheb vaja spetsiaalseid seadmeid, mida nimetatakse fotobioreaktoreiks.

Teistest liikidest hoiab tootmiskeskkonna puhtana kinnine torude süsteem. Tootmiskompleksi võib nimetada ka vetikafarmiks, kus on tähtis hoida teatud kindlat temperatuuri. Eestis oleks selline farm esimene omalaadne, selle väljatöötamine nõuab bioloogide, keemikute ja füüsikute koostööd.

Mikrovetikaid tasub toota, sest need sisaldavad väga tervislikke oomega-rasvhappeid.

"Magevee mikrovetikad on väga rikkad oomega-3 ja oomega-6 rasvhapete poolest," nentis Joller-Vahter. "Kui üldjuhul inimene saab neid näiteks punasest kalast, siis kala omakorda saab need väärtuslikud rasvhapped tänu sellele, et tema toiduahelasse kuuluvad mikrovetikad. Mikrovetikaid toorainena saab panna väga mitmesuguste toiduainete hulka alates šokolaadist, juustust, jogurtist ja küpsistest kuni karastusjookideni."

September on eesti toidu kuu, illustreeriv foto
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Eesti toiduainetööstuse liidu juhataja Sirje Potisepa sõnul tulevad uuendused kasuks ka traditsioonilisele tootmisele.

Mürgised sinivetikad vohavad Läänemeres rekordilisel määral>>

"Kui räägime innovatsioonist, siis maailmaturu tihedas konkurentsis läbilöömisel on eristumine ülioluline," rääkis Potisepp. "Sa pead millegi erilisega silma paistma! Eesti eelis on, et rohkem kui 98% piimast on meil kõrge kvaliteediga, sellest on hea teha juustu jm tooteid. Praegu viime kolmandiku piima Eestist välja toorpiimana, kuid juustu ja või ekspordi eest saaks märksa paremat hinda. Eestisse jääks sel viisil rohkem nii tootmise kui töötlemise raha."

Tootearenduses on Potisepa kinnitusel praegu kaks peasuunda.

"Üks on juurte juurde tagasi – me eelistamegi 20% hapukoort ning ehedaid maitseid ja tooraineid. Teine suund on muuta tavalised tooted erilisemaks ja eksootilisemaks. Ehk hästi lähevad peale traditsioonilised Eesti toidud uues maitsekombinatsioonis, ka meie parima toiduaine konkurss tõestab selliste toodete edu."

Pool maailma sööb üle ja pool nälgib

Praegused tootetrendid on Potisepa sõnul tervislikkus ning vähene soola- ja rasvasisaldus, samuti suureneb mahetoodete tarbijaskond.

"Euroopa riikides on põllumajandusmaa end koguseliselt ammendamas, kuid Eesti olukord on suhteliselt hea. Meil on praegu veel võimalik aktiivselt kasutamata maa arvelt põllumajandusmaad juurde võtta," rääkis Eesti toiduainetööstuse liidu juhataja.

Tema sõnul on Eesti põllumajandus ja toidutööstus valmis praegusest enamaks.

Maaeluminister lendas Hiina Eesti toidule teed sillutama, illustreeriv foto
© Sputnik / Артур Александров

TAI kaasas youtuberid noortele tervisliku toitumise põhimõtteid tutvustama>>

"Venemaale eksportisime kõike suures ulatuses, paraku Venemaa embargo järel eksport soikus. Venemaa inimesed hindasid ja hindavad praegugi Eesti toidutooteid väga kõrgelt – Peterburi ja Moskva oli toona koduturuks! Kuid võimekust Eestis jagub, meil on õppinud tootjad ja oskajad eksportijad. Niikaua, kui see kooslus toimib, on kõik hästi! Eesti väljavaade tuleviku toiduturul on päris hea. Inimeste arv kasvab – praegu võib öelda, et pool maailma nälgib ja pool maailma sööb üle. Arenguriikide küsimus on, kuidas leida vahendeid oma inimestele toitu osta, arenenud riikides aga tekitab probleeme suur konkurents riikide endi vahel ja ülepakkumine on endiselt suur," ütles Potisepp

© Sputnik / Deniss Grabussov
Pääsemine kriisi korral: palju maksab strateegiline reserv
93
Tagid:
tooraine, vetikad, Sirje Potisepp
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega