Illustreeriv foto

Rahandusministeerium: majanduskasv jääb sel aastal tugevaks

66
Rahandusministeeriumi kevadise majandusprognoosi järgi kasvab Eesti majandus tänavu 3,1 protsenti ning 2020. ja 2021. aastal 2,7 protsenti. Kuid Brüssel ei jaga rahandusministeeriumi majanduskasvu optimismi.

TALLINN, 5. aprill — Sputnik. Nähtavaid makromajanduslikke tasakaalustamatusi Eesti majanduses praegu ei ole, väidab rahandusministeerium. Oodata on ettevõtete investeeringute kasvu jätku, mis suurendab Eesti ettevõtete kasvuvõimet tulevikus. Eesti ettevõtted on jätkuvalt konkurentsivõimelised ning ekspordi kasv jätkub.

Siiski on maailma majanduses palju ebakindlust ja välisnõudluse aeglustumise tõttu ei kasva Eesti eksport enam nii kiiresti kui varem. Kaupade ja teenuste ekspordi kasv sel aastal pidurdub, kuid järgnevatel aastatel peaks see püsima majanduskasvust kiiremana.

Eesti tööturg toimib ka järgnevatel aastatel väga hästi: tööpuudus püsib madal ja tööhõive on kõrge. Palgad tõusevad endiselt kiiresti, kuid samas on palgatõus kooskõlas majanduskasvuga ja palkade kasv on senisest aeglasem.

Keskmine palk kasvab mulluse 1314 euroga võrreldes sel aastal 1398 euroni ja järgmisel aastal 1471 euroni. Keskmise palga reaalkasv, mis arvestab hinnatõusu mõju, on tänavu 4,2 protsenti ja järgmisel aastal kolm protsenti.

Majanduskasv sel aastal tõenäoliselt aeglustub>>

Eratarbimine kasvab kiiresti, kuid see on kooskõlas sissetulekutega ning tarbijate ettevaatus püsib.

Rändesaldo jääb prognoosi järgi ka edaspidi positiivseks: Eestisse tuleb rohkem inimesi, kui siit lahkub, sest palkade kasv on kiire ja siin on võimalik hea töökoht leida.

Lähiaastatel on oodata tarbijahindade tõusu aeglustumist, kuna välistegurite panus jääb tagasihoidlikumaks ja maksumuudatuste mõju väheneb.

Oluliselt aeglustuv inflatsioon toetab elanike ostujõu kasvu 2019. aastal. Võrreldes eelmise prognoosiga on oodata oluliselt väiksemat toiduainete hinnatõusu ning ära jääb ka varem plaanitud alkoholiaktsiisi tõstmine.

Brüssel vähendas taas Eesti majanduskasvu prognoosi>>

Lisaks jääb varem arvatust madalamaks mootorikütuste hind. Energiahindu mõjutab madalamast nafta hinnast tingitud mootorikütuse mõningane odavnemine, elektri börsihinna langus mulluselt kõrgtasemelt ning puidukütte hinnatõusu pidurdumine.

Brüssel ei jaga rahandusministeeriumi majanduskasvu optimismi.

Eesti majanduskasv paistab enamiku vanade Euroopa riikide kõrval taas silma, kuid Brüsseli majandusteadlased ennustavad eelseisvat majanduslangust, mis saab olema varem ennustatust järsem, vahendas uudiste portaal Sputnik Eesti.

Sisemajanduse kogutoodangu kasvuprognoosid EL riikide kohta järgmise kahe aasta jooksul on muutunud veelgi süngemaks. Kasvava sisenõudluse ja palgakasvust põhjustatud kasvupotentsiaal on peaaegu ammendunud ning globaalsete turgude probleemid mõjutavad üha enam väikeste EL riikide (sh Eesti) majandust.

Venemaa ja Eesti ettevõtjad rääkisid eduka äri saladustest >>

Eesti majanduskasv erineb endiselt enamiku vanade Euroopa riikide vastu, kuid Brüsseli majandusteadlased ennustavad langust, mis on teravam kui varem planeeritud.

Eesti elanikud kulutasid mullu välismaal üle miljardi euro >>

Samal ajal muutuvad juba varem eksisteerinud prognoosid: kui Euroopa Komisjoni sügisprognoos 2018. aastal lubas Eestile 2019. aastaks sisemajanduse kogutoodangu kasvuks 2,8%, siis sel talvel ennustatakse Brüsselis mitte suuremat kasvu kui 2,7%.

Ja 2020. aastal on see näitaja vaid 2,4% (sügisel prognoositi 2,6%).

© Sputnik / Deniss Grabussov
EL riikide majanduskasvu prognoos 2019. aastaks
66
Tagid:
rahandusministeerium, majanduskasv, majandus