Muuga sadam

Ekspert hindas Vopak E.O.S. müügitehingu võimalikku summat

127
(Uuendatud 12:13 04.04.2019)
Maailma suurim sõltumatu vedeltoodete ladustamiseteenuse pakkuja Global Ports ja Royal Vopak teatas 100% AS Vopak E.O.S. (VEOS) aktsiate müügist ettevõttele Liwathon.

TALLINN, 4. aprill — Sputnik. Global Ports ja Royal Vopak Eesti naftatoodete terminali VEOS müügimaksumus firmale Liwathon oli vähemalt 150 miljonit eurot, ütles RIA Novostile Infoline-Analytics'i juht Mihhail Burmistrov.

3. aprillil teatas maailma suurim sõltumatu vedeltoodete ladustamiseteenuse pakkuja Global Ports ja Royal Vopak 100% AS Vopak E.O.S. (VEOS) aktsiate müügist ettevõttele Liwathon. VEOS oli Global Ports'i ja Royal Vopaki ühisettevõte, kus kummalgi oli 50% aktsiatest.

EVR Cargo plaanib pakkuda kliendile n.ö uksest ukseni logistikaahelat>>

Eksperdi sõnul oodati Global Ports'i osaluse müüki juba ammu, arvestades nende uut, Venemaale keskenduvat strateegiat, rõhuasetusega konteineriteta terminalide arendamisele ja võlakoormuse vähendamisele. Sellega seoses vastab tehing ettevõtte eesmärkidele ja ülesannetele.

"Lisaks on see vara ise muutunud probleemseks - 2018. aastal vähenes sellest saadav tulu aasta-aastalt rohkem kui 40% ja on võrreldes 2015. aastaga langenud kolm korda. Viimase kolme aasta jooksul tootis ettevõte väga tõsist kahjumit - see on ületanud 200 miljonit eurot, mistõttu tema müüki oodati juba ammu," ütles Burmistrov.

Tema sõnul on selle vara väärtust üsna raske hinnata, sest kui vaadata finantsnäitajaid, siis on see kordades väiksem kui samasuure uue terminali ehitamise maksumus, mis oleks 350-400 miljonit eurot.

Huvi näituse TransRossija vastu kasvab iga aastaga>>

"Mulle tundub, et tehingu maksumuse aluseks võidi võtta hinnang 2–3 aasta — aastate 2015–2017 käibele, mis on vähemalt 150 miljonit eurot," lisas ta.

Uued aktsionärid loodavad terminali tootmisvõimsuse suuremale rakendamisele, et see (terminal - toim.) sulanduks nende strateegiasse Euroopa turul.

"Arvestades, et Venemaa valitsus ja AS Venemaa raudteed teevad praegu suuri jõupingutusi Venemaa naftatoodete transpordi üleviimiseks Venemaa sadamatesse, pole praktiliselt mingit võimalust terminali kasutamiseks Venemaa tooraine ümberlaadimiseks," ütles ekspert.

AS Vopak E.O.S. on sõltumatu naftatoodete ümberlaadimisterminalide operaator Balti riikides. Tal on Tallinna sadamale kuuluvas Muuga jäävabas sadamas neli kaasaegset terminali, mille kogumaht on üle miljoni kuupmeetri.

Liwathon on kaubandus-, logistika- ja investeerimisettevõtete grupp, mille peakorter asub Araabia Ühendemiraatides Abu Dhabis.

127
Tagid:
naftatoodang, nafta, Vopak E.O.S