Naftalekke tagajärjel hukkunud ondatra

Saastunud toode: Aasia keeldub USA põlevkivinaftast

90
(Uuendatud 16:04 02.04.2019)
Lõuna-Korea suuremad naftakeemiakombinaadid keeldusid USA põlevkivinafta ostudest, sest tooraine kvaliteet ei vasta nõuetele.

TALLINN, 3. aprill — Sputnik. Lõuna-Korea kaks suurt rafineerimistehast, SK Innovation ja Hyundai Oilbank, peatasid põlevkivinafta ostmise Ameerika Ühendriikidest toorme suure lisanditesisalduse - metallide ja kemikaalide - tõttu.

Miks USA ei suuda naftaekspordis Venemaast mööda minna, illustreeriv foto
© Sputnik / Максим Блинов

Sellest, miks on Ameerika must kuld nii "määrdunud", samuti põlevkiviprojektide uutest probleemidest räägib meile RIA Novosti vahendatud materjal.

Mis siis juhtus

Eelmise aasta lõpuks sai Lõuna-Koreast Ameerika nafta suurim ostja: detsembris tõusid tarned keskmiselt 550 tuhande barrelini päevas.

Jaanuaris-veebruaris jõudsid kahte suurimasse Lõuna-Korea rafineerimistehasesse - Innovationi ja Hyundai Oilbanki - järjekordsed toorainepartiid Eagle Fordi leiukohast Lõuna-Texases, kuid ootamatult keeldusid nad saabunud nafta töötlemisest: keemiline analüüs näitas ülikõrget kõrvaliste lisandite taset.

Korealased müüsid tooraine kiiresti British Petroleumile edasi ja suunasid teise partii ümber Hiinasse, naftatöötlemisettevõttesse Sinochem Hongrun Petrochemical, kes on musta kulla kvaliteedi suhtes vähem nõudlik.

Pompeo hoiatab Venemaad sõjalise kohaloleku lubamatuse eest Venezuelas >>

Ameeriklased viisid läbi uurimise. Selgus, et peamiseks reostuse põhjuseks on torujuhtmete piisava läbilaskevõime puudumine põlevkiviõli kasvavate koguste pumpamiseks.

Ettevõtted peavad kasutama samu magistraaltorusid ja naftahoidlaid kõikide toormesortide transportimiseks, mistõttu tekivadki mittevajalikud lisandid.

Metallid ja puhastusvahendid

"Erinevate põlevkivileiukohtade toornafta liigid - Texasest Põhja-Dakotani - läbivad sama tarnetee. Nad koguvad erinevaid lisandeid enne, kui jõuavad Aasiasse - maailma suurimasse naftatarbimise piirkonda," selgitab Bloomberg, märkides, et ostjate jaoks on musta kulla ebastabiilne keemiline koostis muutunud "tõeliseks peavaluks".

Добыча нефти в Техасе, США
© AP Photo / Redhawk Investment Group
Klassikaline naftapump USA-s

Nagu teatas Bloombergile Lõuna-Korea Hanwha Total Petrochemicali esindaja, Sebastien Barie, avastatakse tooraines, mis pärineb USA põlevkivimaardlatest, pidevalt metalle ja kemikaale, mida kasutatakse mahutite puhastamiseks, samuti oksüdatsiooniprodukte, mis võivad valmiva kütuse kvaliteeti oluliselt halvendada.

Barie rõhutas, et Ameerika nafta kvaliteet jääb nüüd oluliselt alla Lähis-Idast pärinevale, mis läbib sarnase transporditee, kuid sisaldab palju vähem lisandeid, sest erinevate sortide pumpamiseks kasutatakse reeglina erinevaid torujuhtmeid.

Ameerika äri: Vene-vastane seadus tõstab naftahinna rekordtasemele >>

Korealased hoiatasid ookeanitaguseid tarnijaid ametlikult, et kontrollivad põlevkivinafta kvaliteeti põhjalikult, enne kui oste jätkavad. Ja tõenäoliselt ei toimu see lähitulevikus.

"Probleem on selles, et USAs jääb infrastruktuuri areng, mis on vajalik leiukohtade ühendamiseks süvaveesadamatega, on ekspordimahtudest oluliselt maha jäänud," märkis toornafta kvaliteedi assotsiatsiooni tegevdirektor Dennis Sutton.

Kildanaftasektori "mõrv" Texase moodi

Nagu selgitas Hanwha Total, ei kavatse Seoul vaatamata saastatuse probleemidele Ameerika toorainest täielikult loobuda.

USA tarned on muutunud Koreale äärmiselt olulisteks pärast Washingtonipoolsete sanktsioonide kehtestamist Teherani ja Iraani tooraine ostjate suhtes.

Novak lükkas ümber väited, nagu tahaks Venemaa OPEC+ kokkuleppeid lõpetada >>

Ameerika põlevkivifirmade võime kogu nõudlust rahuldada tekitab aga suuri kahtlusi.

Olukorra muudab veelgi keerulisemaks 18. märtsil Texases asuvas rafineerimistehas puhkenud suur tulekahju, mis põhjustas tarnekatkestusi – võimud blokeerisid Houstoni laevakanali, jättes lõksu 60 naftalaadungiga tankerit. 

Нефтеперерабатывающий завод в Калифорнии
© AP Photo / Ben Margot
Vanapoolne rafineerimiskombinaat Californias

"Tulekahju tagajärjeks on mitte ainult ekspordi vähenemine – ka naftatöötlemiskogusete maht on väiksem, sest naftakeemiakombinaadid ei saa ei naftat vastu võtta ega toodangut välja saata," ütlesid prantsuse panga Societe Generale analüütikud.

Eksperdid on kindlad: USA naftaekspordi normaliseerumine võtab aega vähemalt mitu nädalat, samal ajal aga langeb musta kulla hind Ameerikas.

Juba praegu tuleb kildanaftaettevõtteil langevate hindade tõttu kulusid kärpida, seda veel teravas investeeringute nappuses: kümne aasta jooksul on sektor tootnud ainult kahjumit, mis mõistagi ei vasta investorite ootustele. 

Gazpromi kontserni kuuluv Omski naftatöötlemiskombinaat
© Sputnik / Алексей Мальгавко

2018. aastal investeeriti tööstusharusse poole vähem kui 2016. aastal. Võrreldes 2012. aastaga on aga kapitalimahutused vähenenud lausa kahe kolmandiku võrra.

Alates eelmise aasta lõpust on kõik juhtivad põlevkivinaftatööstuse ettevõtted elanud karmi kokkuhoiu režiimis, kärpides esimest korda mitme aasta jooksul oma eelarveid.

Suured naftapuurimisfirmad Centennial Resource Development, Diamondback Energy ja Parsley Energy vähendasid oma plaanitud kulusid umbes 15 protsendi võrra. Kokku teatas kulude minimeerimisest rohkem kui kümme tootjat.

Barclays panga analüütikud hoiatavad: nüüd, mil Ameerika Ühendriikide naftatootmine on jõudnud rekordtasemeni - 12 miljoni barrelini päevas, saavutas tööstus oma lae. Tootmismahte täiendavalt suurendada on võimatu.

90
Tagid:
eksportija, eksport, põlevkivi, torustik, torujuhe, nafta- ja gaasiettevõted, naftatoodang, naftafirma, nafta hind, nafta
Teema:
Põlevkivienergeetika
Samal teemal
Läbimurre: miks Venemaad enam "toorme-ripatsiks" ei nimetata
LNG ei lähe mitte: Euroopa soovib veelgi rohkem Vene torugaasi
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega