Rahapesu piiramiseks luuakse seire- ja analüüsikeskus, illustreeriv foto

Rahapesu piiramiseks luuakse seire- ja analüüsikeskus

59
(Uuendatud 17:41 18.03.2019)
Valitsuse rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise komisjon otsustas esmaspäeval strateegilise analüüsi keskuse loomise, mis hakkab tegutsema rahapesu andmebüroo juures.

TALLINN, 18. märts — Sputnik. Rahandusminister Toomas Tõniste sõnul arutas täna kogunenud valitsuskomisjon ettepanekuid, mille töötasid komisjoni eelmise aasta lõpus esitatud raporti põhjal välja eksperttöörühmad, edastab Rahandusministeerium. 

Tooмас Тынисте
© Фото : Riigikantselei
Rahandusminister Toomas Tõniste

"Üheks olulisemaks otsuseks oli luua strateegilise seire ja analüüsi keskus. Nagu ka mineviku õppetunnid on näidanud, on analüüsivõimekus rahapesu edukal tõkestamisel üheks võtmeküsimusteks rahvusvahelise koostöö ja kiire infovahetuse kõrval," ütles Tõniste.

"Keskus saab ligipääsu eri asutuste andmebaasidele ja registritele ning väga oluliseks komponendiks saab siin just nutikate IT-lahenduste väljatöötamine," lisas ta.

Rahatoru Läände >>

Teine oluline osa ettepanekuid käsitles taas kord virtuaalvääringu teenusepakkujatega seotud riskide maandamist, et tulla toime uute rahvusvaheliste ohtudega ja vältida Eesti riigi hea rahvusvahelise digikuvandi kahjustamist.

Tegevuslubade väljastamise osas on kaalumisel riigilõivu tõus, iga-aastane litsentsitasu, ettevõtte peakontori ja füüsilise Eestis asuva asukoha nõude kehtestamine, omaniku tausta hindamine ja teavitamiskohustuse sisseviimine.

Swedbankil lasub kahtlus Danskega seotud rahapesus, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Minister lisas, et töögruppides arutati ka Euroopa Liidu tasandil ühtse rahapesu tõkestamise ja terrorismi rahastamise järelevalveasutuse loomist. "Sellise koostööasutuse loomisele oli toetus tingimusel, et see asutus ei piirdu üksnes nii-öelda järelevalvajate järelevalve rolliga, aga omab volitusi ka otsuste tegemiseks," rõhutas Tõniste.

Valitsuse rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise komisjon esitas eelmise aasta lõpus põhjaliku analüüsi ja ettepanekud selle kohta, kuidas rahapesu tõhusamalt tõkestada. Ettepanekud puudutasid nii institutsionaalset kui ka õiguslikku raamistikku.

Komisjon moodustas kaks eksperttöörühma, millest üks tegeles institutsionaalse raamistikuga, sh analüüsi- ja seiresüsteemi, koostöö ning ressursiküsimustega, ning teine järelevalvet ja karistusi puudutava õigusraamistikuga. Osa ettepanekutega saab komisjon kohe edasi minna, osad arutusel olnud ideed vajavad veel täiendavat analüüsi, seega töö nendega jätkub.

E-tõendite kogumine muutub tulevikus lihtsamaks >>

Edasi liigutakse haldustrahvide kontseptsiooniga, samuti vajab täpsustamist finantssektori vilepuhujate regulatsioon. Suureks kitsaskohaks on praegused sanktsioonid, mis ei ole rikkumistega võrreldes proportsionaalsed ja vajavad karmistamist. Ehk eesmärgiks on, et finantsvaldkonna karistused oleks raskemad, menetlus lihtsam ja vilepuhujad kaitstumad.

Danske Bank
© Sputnik / Вадим Анцупов

Ettepanekute elluviimiseks vajalikud riigieelarvelise rahastuse taotlused esitatakse pärast nende täpsustumist. Lisaks tulevastele taotlustele eraldatakse prokuratuurile ja rahapesu andmebüroole lisaressurssi 500 000 euro ulatuses.

Samuti jätkatakse valitsuskomisjoni juba välja töötatud ja valitsuse heakskiidu saanud rahapesu tõkestamist tõhustavate seadusemuudatustega, mis riigikogu lahkuva koosseisu menetlusest välja kukkusid.

Muudatustega karmistatakse virtuaalvääringu lubade väljastamist, viiakse sisse pöördtõendamise kohustus ning karmistatakse finantsvaldkonna karistusi.

Justiitsministrid võtsid 2017. aasta sügisel Luksemburgis toimuval justiits- ja siseküsimuste nõukogul vastu otsuse Euroopa Prokuratuuri (EPPO) loomise kohta. EPPO ülesandeks on esialgu ELi eelarvet kahjustavate kuritegude menetlemine ning süüdistuse esitamine.

Va banque: Baltimaade suurimat panka kahtlustatakse mõeldamatus >>

Sellisteks kuritegudeks on näiteks ELi toetustega seotud pettused ja kelmused, korruptsioon, aga ka suured piiriülesed käibemaksupettused ehk karussellpettused, mille raames liigutavad kurjategijad raha erinevate liikmesriikide vahel eesmärgiga hoiduda kõrvale käibemaksu tasumisest.

EPPO on eraldiseisev asutus, mis uurib ELi eelarvepettusi liikmesriikide huvidest sõltumata, ta ei allu ühelegi riigile, vaid tegutseb ELi kui terviku huvides.

Märtsi algul heaks kiidetud ühtse lähenemise järgi on liikmesriigi uurimisasutustel tulevikus õigus saata Euroopa Liidus tegutsevatele, aga väljaspool seda paiknevatele digitaalseid teenuseid pakkuvatele ettevõtetele, nagu näiteks Google, Facebook või Amazon, siduvaid taotlusi elektrooniliste andmete säilitamiseks ja edastamiseks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Küberkuritegevus läheb aastas maailmale maksma 600 miljardit dollarit, teatasid arvutiturbefirma McAfee ja Washingtonis asuv Strateegiliste ja Rahvusvaheliste Uuringute Keskus (CSIS), vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti aasta tagasi.

59
Tagid:
rahandusministeerium, Toomas Tõniste, kuritegu, majandus, rahapesu
Samal teemal
Danske rahapesuskandaal
Ekspert: rahapesule mingisugust õigustust ei ole
Nordea panka kahtlustatakse rahapesus