Vene miljardär käib USA sanktsioonide pärast kohut, illustreeriv foto

Vene miljardär käib USA sanktsioonide pärast kohut

90
(Uuendatud 12:11 16.03.2019)
Tuntud Vene ärimees Oleg Deripaska nõuab kohtu kaudu USA rahandusministeeriumilt tema vastu suunatud sanktsioonide blokeerimist.

TALLINN, 16. märts - Sputnik. Vene miljardär Oleg Deripaska nimetas end Washingtoni föderaalkohtusse esitatud hagis Ameerika sisepoliitilise võitluse ohvriks.

Pole ma mingi "oligarh"

RIA Novosti teatel nõudis Deripaska hagis USA rahandusminister Stephen Mnuchinilt ja ministeeriumi välisvarade kontrolli büroo OFAC juhataja Andrea Gacki'lt sanktsioonide blokeerimist. Ettevõtja sõnul oli tema kandmine sanktsioonide nimekirja põhjendamatu.

Олег Дерипаска
© Sputnik / Алексей Филиппов
Oleg Deripaska

Deripaska peab samuti põhjendamatuks süüdistusi "sidemetes" Venemaa valitsuse ja organiseeritud kuritegevusega. Ta rõhutas eriti, et USA Kongress ega eriprokurör Robert Mueller ei leidnud tema vastu esitatud süüdistuste kohta tõendeid.

Sanktsioonidespiraal vajab pidevalt toitmist >>

Deripaska ei nõustu kategooriliselt ka talle USAs omistatava oligarhi seisundiga, mistõttu talle kohaldati Ameerika-vastaste vastu sanktsioonide seaduse sätteid põhjendamatult.

Ameerika võimuvõitluse ohver

Ettevõtja arvutuste kohaselt põhjustasid sanktsioonid talle märkimisväärset rahalist kahju. Nii on alates piirangute kehtestamisest Deripaska netokapital vähenenud 7,5 miljardi dollari ehk 81% võrra. Samuti kõrvaldati ta oma ettevõtte juhtimisest.

Vene ärimehed kaotasid päevaga üle 15 miljardi dollari
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Deripaska sõnul sattus ta sanktsioonide alla Ameerika sisepoliitilise võimuvõitluse tõttu ja ta muutus nn "Venemaa USA 2016. aasta presidendivalimistesse sekkumise" uurimise "ohvriks".

"Käesolev hagi taotleb kohtu sekkumist, et keelata USA rahandusministeeriumi välisvarade kontrolli bürool (Office of Foreign Assets Control - OFAC) USA majandussanktsioonide rakendamist viisil, mis ületavad tema seaduslikke volitusi ega ole kooskõlas USA põhiseadusega," öeldakse Deripaska esitatud hagis.

Ka rikkad nutavad

Sputnik Eesti on varem kirjutanud, et 2018. aasta jaanuari lõpus avaldas USA justiitsministeerium vastavalt Ameerika Ühendriikide vaenlastele sanktsioonidega osutatava vastutegevuse seadusele niinimetatud "Kremli nimekirja" ("The Kremlin list") , mis hõlmab peaaegu kogu Venemaa juhtkonda ning 96 Venemaa ettevõtjat, kelle vara ületab miljard dollarit.

Lääs leidis "Putini 120 miljardit" üles aga ära võtta ei saa >>

Kuigi nende isikute kandmisega sellesse nimekirja ei kaasnenud iseenesest sanktsioonide automaatset kehtestamist, tähendab see, et tulevikus võivad Ameerika Ühendriigid rakendada nende suhtes piiravaid meetmeid. Justiitsministeeriumi juristid tunnistasid, et nimekiri 96-st rikkaimast venelasest koostati ajakirja Forbes'i reitingu põhjal.

Rusali tehases
© Sputnik / Александр Кряжев

USA kandis Deripaska ja tema kontrollitavad ettevõtted musta nimekirja aprillis 2018. Selles nimekirjas olevate isikute varad blokeeritakse riigi territooriumil ja kolmandatel isikutel on keelatud äritegevus nendega.

Ameerika sanktsioonide kõrvaldamiseks sõlmitud tehingu kohaselt lahkus Deripaska Rusali juhatusest, tema osalus ettevõttes En+ langes alla 44,95% ja osa selle aktsiatest anti üle Glencore"le ja VTB-le.

Tänu nendele meetmetele tühistas Ameerika Rahandusministeerium 2019. aasta alguses sanktsioonid firmadelt Rusal, En+ ja Eurosibenergo, kuid jättis jõusse kõik Deripaska enda suhtes kehtestatud sanktsioonid.

90
Tagid:
majandus, kahjud, sanktsioonid, USA, Venemaa, äri, Oleg Deripaska
Samal teemal
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu
Keelustada Krimmi tunnustamine – see on USA siseasi
National Interest teatas Venemaa võidust sanktsioonidesõjas
Avalikustati uute Venemaa-vastaste sanktsioonide üksikasjad
USA rahandusministeerium tühistas Rusalile seatud sanktsioonid
USA Senat kiitis heaks uued Venemaa-vastased sanktsioonid
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega