National Interest teatas Venemaa võidust sanktsioonidesõjas, illustreriv foto

National Interest teatas Venemaa võidust sanktsioonidesõjas

99
(Uuendatud 10:21 16.03.2019)
Ameerika Ühendriikide Virginia Rahvaste Ühenduse ülikooli (Virginia Commonwealth University) poliitikateaduste professor Judy Twigg kirjutas väljaandes The National Interest avaldatud artiklis, et Moskvas võitis sanktsioonidesõja.

TALLINN, 16. märts - Sputnik. Tema sõnul tõid Ameerika Ühendriikide ja Euroopa Liidu poolt 2014. aastal kehtestatud sanktsioonid, mis oleksid pidanud Venemaad väidetavalt "agressiivsete meetmete" eest Ukrainas karistama, talle vastupidi, suurt kasu ja ergutasid majanduskasvu, vahendab RIA Noovsti viitega väljaandele The National Interest.

Kaubandussõja ohvrid: USA farmerite võlad püstitasid uue rekordi >>

Näiteks mainib Twigg Venemaa põllumajandussektorit, mis on tänu piirangutele seisakust välja rabelenud. Professor tuletab meelde, et Moskvale piirati juurdepääs kapitaliturgudele ja madala intressiga laenudele, keelati kahesuguse kasutusotstarbega kaupade import ja juurdepääs uutele tehnoloogiatele.

Lisaks on Venemaa kehtestanud vastumeetmed, keelates toiduainete impordi Euroopa Liidust ja Ameerika Ühendriikidest. Selle tulemusena muutus põllumajandus Venemaa tootjatele "kullaauguks".

"Sanktsioonid andsid Venemaale võimaluse taastada olematu toiduainetööstus. Paljud investorid, kes varem ei ilmutanud põllumajanduse vastu mingit huvi, hakkasid äkki sellega aktiivselt tegelema," kirjutab Twigg.

Kusjuures vastumeetmete mõju oli selline, et "mõned Venemaa põllumajandusega vaid osaliselt seotud majandusharude esindajaid palusid nende tegevusvaldkonnas samuti sanktsioonid kehtestada."

Twigg tutvustab näidet Venemaa šokolaaditootjatega, kes tegid ettepaneku laiendada sellele Euroopa toodanguliigile impordipiirangud, et konkureerida Saksamaa, Prantsusmaa ja Belgia tootjatega ning müüa seal oma tooteid.

Professor lisab, et teraviljatoodangu maht Venemaal ületab sisetarbimist juba kaks korda ja temast on saanud peamine viljatarnija maailmaturul. Lisaks varustavad Venemaa tootjad siseturgu täielikult kana- ja sealihaga, kuigi varem tuli seda suurtes kogustes importida.

Lisaks märgib ta, et hiljuti Ameerika Ühendriikide kehtestatud tollitariifid erinevatele kaupadele sunnivad paljusid riike otsima teisi müügi- ja ostuturge. Näiteks Hiina on kiiresti muutumas Venemaa sojaubade ja päevalille turuks, asendades seal seni valitsenud Ameerika toodangu.

Venemaa ehmatab USA-d teraviljarekorditega >>

Kokkuvõttes rõhutab Twigg, et Venemaal on suur territoorium ja enam kui 200 miljonit hektarit kasutamata maad ning tema põllumajandus jätkab aktiivset arengut ja annab tõuke ka teiste majandusvaldkondade arengule.

Seepärast on tema arvates Ameerika Ühendriikidel ja Euroopal aeg mõista, et piirangud toovad Venemaale ainult kasu ja lääneriikide sanktsioonidesõjas on Venemaa "mõned sammud ees".

Venemaa ja lääneriikide suhted halvenesid olukorra tõttu Ukrainas, kus 2014. aastal toimus riigipööre ja Krimmis, mis ühines pärast referendumit Venemaaga. Lääneriigid süüdistasid Moskvat sekkumises Ukrainasse ja kehtestasid sanktsioonid.

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu >>

Kremli võttis tarvitusele vastuabinõud, eitas korduvalt kõiki süüdistusi ja märkis, et temaga sanktsioonide keeles rääkimine on tulutu. Viimasel ajal kõlavad Läänes üha sagedamini nõudmised sanktsioonide tühistamiseks.

99
Tagid:
The National Interest, poliitika, majandus, Venemaa, sanktsioonid
Samal teemal
USA kehtestas Venemaale uued sanktsioonid
USA Senat kiitis heaks uued Venemaa-vastased sanktsioonid
Avalikustati uute Venemaa-vastaste sanktsioonide üksikasjad
USA Senat blokeeris sanktsioonide seaduse
USA uued Venemaa-vastased sanktsioonid on jõustunud
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega