EL eelistab räpaste saladuste omakasupüüdmatuid paljastajaid, illustreeriv foto

EL eelistab "räpaste" saladuste omakasupüüdmatuid paljastajaid

96
(Uuendatud 14:35 15.03.2019)
Eesti peab vastu võtma seaduse, mis tagaks kuritarvituste ja petturite paljastajatele kaitse ja abi, eriti kui tegemist on Euroopa Liidu rahaga. Korruptsioonist võib teatada ka otse Brüsselisse.

TALLINN, 15. märts - Sputnik, Aleksei Toom. Euroopa Parlament ja Euroopa Liidu Nõukogu on kokku leppinud ja heaks kiitnud esimese korruptiivseid ametnikke ja pettureid paljastavatele isikutele kaitset ja abi tagamist käsitleva direktiivi eelnõu.

EL liikmesriikide võimuorganid on vältimatu karistuse hirmus kohustatud pärast uue direktiivi heakskiitmist aitama vilepuhujatel võidelda Euroopa Liidu fondide kuritarvituste eest.

E-tõendite kogumine muutub tulevikus lihtsamaks >>

Euroopa Liit kaotab ainuüksi hangete korraldamisel asutuste ja üksikute ametnike kuritarvituste või vigade tõttu igal aastal umbes 6–9 miljardit eurot ja järelevalve- ning kontrolliorganike tegevus ei ole nende kahjude vähendamisel olnud piisavalt tõhus, öeldakse Euroopa Parlamendi teates.

Inimestele, kes on oma töökoha või isegi eluga riskides otsustanud avada avalikkuse silmad kuritarvituste suhtes, tuleb tagada kaitse.

Parlament on samuti ette näinud, et kuritarvitustest teatajatel on õigus pöörduda siseriiklike õiguskaitseasutustest mööda minnes otse EL kontrolliasutustesse, kui on alust arvata, et siseriiklikud võimud ei võta "signaali" kuulda või nad ise on kuritegelike süsteemidega seotud.

Erilist tähelepanu tuleb pöörata maksupettustele, rahapesule, hangete läbiviimisele, toidu ja transpordi ohutusele, keskkonnakaitsele, tervishoiule, tarbijaõiguste kaitsele ja andmebaaside turvalisusele.

Vilepuhujat ei saa kohtu alla anda, vallandada ega trahvida

Tõendusliku materjali esitanud isikut ei saa selle eest otseselt ega kaudselt karistada. Temale endale ja tema sugulastele, kolleegidele ja mõttekaaslastele, ajakirjanikele ja väljaannetele, kes on talle sõna andnud, tuleb riigil tagada kaitse ja vajaduse korral peavari ning vajalik abi, sealhulgas rahaline.

Lisaks, nagu Sputnik Eesti on juba teatanud, täiendasid parlamendiliikmed seaduseelnõu algteksti muudatusettepanekutega, mis võimaldaks vilepuhujatel erijuhtudel pöörduda otse ajakirjanike poole ja kohustada riigiasutusi looma vilepuhujatega suhtlemiseks "erilisi" suhtluskanaleid.

Seega seab Euroopa Liit vilepuhuja õiguse paljastada korruptsiooni ja maksupettureid kõrgemale töö- või teabe mitteavaldamise lepingust tulenevast konfidentsiaalsuskohustusest.

Ajakirjanik: Eesti kuritegevus on liikunud rahvusvahelisele tasandile >>

Siiski ei luba eelnõu selle eest mingit materiaalset tasu, mis rõhutab Euroopa armastust omakasupüüdmatute paljastajate vastu, kuid vähendab ilmselt nende inimeste arvu, kes sooviksid tõde päevavalgele tuua. Näiteks kõrgeid ametnikke, kes varjavad maksudest kõrvalehoidumise ja rahapesu skeeme pankades.

Praeguseks on vaid kümnel EL riigil (Eestit nende hulgas ei ole) seadused, mis lubavad kaitsta ühiskonna huvides konfidentsiaalset teavet avalikustavaid inimesi.

Uus seadus muudab ühiskonna suhtumist saladustesse

Üle aasta kestnud kuritarvitustest teatajate kaitse direktiivi eelnõu väljatöötajatel olid silme ees loomulikult endise USA luure töötaja Edward Snowdeni paljastused, millest naiivsed Euroopa juhid ja nende valijad said teada, et nende Ameerika liitlased kuulasid pealt nende telefonikõnesid, vaatasid nende e-posti, jälgisid neid sülearvuti veebikaamerate kaudu ja häkkisid telesüsteemidesse, et NATO liitlased on tunginud peaaegu kõigis elektronkaartides olevaid mikrokiipe tootvatesse Euroopa ettevõtetesse, et Washington teeb kõike seal, siis ja nii, nagu ta endale kasulikuks või lihtsalt huvitavaks peab.

Euroopa parlamendis toimunud pressikonverentsil Snowdeni teeneid maininud Prantsusmaad esindav Jean-Marie Cavada ei öelnud, et parlamendi heaks kiidetud direktiiv ei sisalda sõnagi eriteenuste poolt inimõigusi rikkuvat tegevust paljastavate isikute kaitsmise kohta.

Direktiiv lubab kaitset ainult neile, kes paljastavad maksudest kõrvalehoidumist, ELi rahaliste vahendite riisumist või nende ebamõistlikku kasutamist.

Teine Prantsusmaa esindaja Euroopa Parlamendis Pascal Durand ütles pressikonverentsil, et tänapäeva ühiskonnas on teavitajatest saanud veel üks demokraatia alussammas, isiku sõna- ja informatsiooni levitamise vabaduse kehastus, ühiskonna kaitsjad ettevõtete ja valitsuse kuritarvitamise eest.

Durand rääkis koos teiste paljukannatanud direktiivi heakskiitmise aktiivsete toetajatega, kes algselt põhjustasid arvukaid vaidlusi ja vastuseisu nimetamata saadikurühmadega, ajakirjanike õigusest teha oma tööd kvalitatiivselt, paljastada kuritarvitusi ja kasutada selleks infoallikaid korrumpeerunud struktuuride endi sees.

Ta märkis samuti, et vilepuhujate kaitseks kogu Euroopa Liitu hõlmavate reeglite heakskiitmise oleks sõnum kogu ühiskonnale ja põhjuseks, miks muuta ühiskonna suhtumist tõekuulutajatesse.

Rääkides Edward Snowdeni kaitsest

Selle Brüsseli sündmuse taustal tasub meenutada, et Edward Snowdenile pakkus varjupaika Venemaa, mitte ükski Euroopa riik, mis praegu avalikkuse silmi Euroopa võimu ja raha kuritarvitamise suhtes avada püüdvate paljastajate õigusi kaitseb.

Teated Snowdeni väljaandmisest on "spekuleerimine" >>

Igal juhul pidas Snowden Venemaad, ja mitte Euroopa riike enda jaoks kõige ohutumaks paigaks, et varjuda oma kaasmaalaste ameeriklastest eest, kes olid raevus mitte sellepärast, et ta avaldas ebaseadusliku jälitamise tehnilisi üksikasju, meetodeid ja tehnikaid, vaid sellepärast, et ta rikkus tõsiselt Washingtoni mainet "inimõiguste tugisambana".

Mõned Euroopa Parlamendi liikmed, avaliku elu tegelased ja aktivistid teevad märkimisväärseid jõupingutusi, et eurooplased ei unustaks Snowdeni skandaalseid paljastusi, kuid ameeriklased ja mõned nende Euroopa liitlased teevad veelgi suuremaid jõupingutusi, et Snowdeni paljastusi diskrediteeritaks ja need maetaks võimalikult kiiresti ja sügavale maha.

Mitmetes Euroopa riikides peetakse Snowdeni nime mainimist ebaväärikaks. Sellest vaatenurgast paistavad Ameerika Ühendriikide süüdistused Venemaa suhtes sekkumises, arvutivõrkudesse häkkimises ja rünnakutes demokraatia vastu hoopis teises valguses.

Avalikkuse teadvusse uute ärritajate viimine tähelepanu kõrvalejuhtimiseks ja ülekandmiseks teistele rahvusvahelise tegevuse subjektidele on meetodina spetsialistidele juba ammu tuntud.

96
Tagid:
EL Nõukogu, Euroopa Parlament, rahandus, majandus, kuritegu, EL
Samal teemal
Danske rahapesuskandaal
Eestis on korruptsioon levinud teiste riikidega võrreldes keskmisest vähem
Prankerid Vovan ja Lexus tõmbasid Guaido haneks
Andmete vaba liikumine kui viies vabadus
Reinsalu soovitab Euroopa Prokuratuuri volitusi laiendada
Suur pesupäev. Korruptsioon muudab Läti paariariigiks
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega