Miks USA ei suuda naftaekspordis Venemaast mööda minna, illustreeriv foto

Miks USA ei suuda naftaekspordis Venemaast mööda minna

108
(Uuendatud 10:38 15.03.2019)
Rahvusvahelise Energiaagentuuri (IEA) prognoosi kohaselt muutub USA 2021. aastaks nafta ja naftatoodete netoeksportijaks ning läheb 2024. aastaks ekspordimahtude poolest Venemaast mööda. Kas Moskva riskib liidrikohta kaotada, sellest on juttu RIA Novosti artiklis.

TALLINN, 15. märts - Sputnik. Lähimal viiel aastal ootab maailma naftaturgu ees ümberjaotus: USA jõuab ekspordimahu poolest tihedalt Saudi Araabia kannule, Venemaa jääb tahapoole. Niisugused prognoosid on välja pakutud IEA aruandes naftatootmise väljavaadetest. Analüütikud peavad hinnanguid Washingtonile liialt optimistlikeks: paljugi viitab sellele, et "põlevkivi-ime" on end ammendanud, seisab RIA Novosti artiklis.

Mida lubatakse

IEA prognoosi kohaselt muutub USA 2021. aastaks nafta ja naftatoodete netoeksportijaks ning läheb 2024. aastaks ekspordimahtude poolest Venemaast mööda. Naftaturul võimaldab Ameerika Ühendriikidel pakkumiste eestvedajaks saada vedelate süsivesinike kaevandamise ennenägematu kasv, sedastavad agentuuri analüütikud.

Venemaa ei usu Maailmapanga naftaprognoosi >>

Kaevandamisel edestasid ameeriklased saude juba möödunud aasta märtsis (9,96 miljonit barrelit ööpäevas 9,92 miljoni vastu) — esmakordselt enam kui kahekümne aasta jooksul, on IEA varem märkinud. Ning augustiks oli USA tänu kaevandamise plahvatuslikule kasvule (11,3 miljoni barrelini ööpäevas) ette jõudnud ka Venemaast США (11,2 miljonit), mida polnud juhtunud 1999. aastast peale. Tõsi küll, juba septembris sai Venemaa liidrikoha tahasi. Kuid nagu IEA oma aruandes kinnitab, on Ameerika Ühendriikide naftatööstus valmis sooritama järjekordse läbimurde.

Gazpromi kontserni kuuluv Omski naftatöötlemiskombinaat
© Sputnik / Алексей Мальгавко

"Ameerika Ühendriikide arvele langeb 2024. aastani ligi 70% tootmisvõimsuste kasvust kogu maailmas. See lisab toob turule lisaks ühtekokku neli miljonit barrelit ööpäevas," prognoosivad agentuuri eksperdid.

Võtmetähtsuseda ajamiks on põlevkivikaevandamine. "Läheneb ameeriklaste põlevkivirevolutsiooni teine laine," on IEA tegevdirektor Fatih Birol veendunud.

On kahtlusi

IEA hinnangute kohaselt kasvatab Venemaa juhul, kui OPEC+ lepingut teiseks poolaastaks ei pikendata, kaevandamist 2021. aastaks rekordilise 11,8 miljoni barrelini ööpäevas – seda Rosnefti uute naftamaardlate asutuselevõtmise arvel, aga ka gaasikondensaadi tootmisega Messojahha ja Kujumbinski maardlates Novateki projekti Jamal LNG raames.

Seejärel hakkab kaevandamine vähenema – 2014. aastaks kuni 11,6 miljoni barrelini ööpäevas. Põhjuseks on tootmismahtude kahanemine küpsetel naftaväljadel. VTB Capitali analüütikud on 2021. aasta prognoosiga päri, kuid nendivad, et seejärel ei tule siiski langus, vaid tootmise kasv, milleks on kõik tingimused loodud.

"Ööpäevane näit kasvab veel veidi – kuni 11,9 miljoni barrelini ööpäevas peamiselt Rosnefti uute varade (Taguli, Jurubtšeno-Tahhomski ja Rospani), Kujumbinski maardla (Rosnefti ja Gazprom Nefti kontrolli all) ja ühtlasi Tatnefti toot,iskasvu arvel," arvatakse VTB Capitalis.

Venemaa ja Saudi Araabia taotlevad naftatootmise suurendamist >>

Kahtlusi tekitab asjatundjates ka põlevkivirevolutsiooni teise laine võimekus. "USA on ainsaks piirkonnaks, kus on võimalik märkimisväärne tootmise kasv, kuid kuueaastase väljavaate ulatuses neelab nõudluse suurenemine selle täielikult alla," möönavad BCS-i analüütikud.

Mis puudutab Venemaad, siis 2018. aasta osutus rekordiliseks: naftatoodang 11,5 miljonit barrelit ööpäevas, gaasi 733 miljardit kuupmeetrit. Sinise kütuse eksport kasvas 9,3%, kuni 245 miljardi kuupmeetrini. Selles, et Venemaa jääb suurimaks nafta ja gaasi eksportijaks, on ülemaailmse naftaturu juhtmängijad veendunud.

Venemaa president ja Saudi Araabia prints
© Sputnik / Алексей Дружинин

Niisiis, brittide BP ennustuse kohaselt tagab Venemaa 20 aasta pärast viis protsenti maailma nõudlusest promaarsete energiaressursside järele ja toodab kuni 14% naftast ja gaasist. Naftatootmise kogumaht riigis kasvab 12,5 miljoni barrelini ööpäevas.

Problemaatiline põlevkivi

Üõlevkivirevolutsioon on tõepoolest andnud Ameerika Ühendriikide naftaturule võimsa tõuke, kuid 2014. aastal langes selle tootmine järsult – naftahindade drastiline langus niitis põlevkivitootjate plaanid jalust. Ja alles pärast seda, kui Venemaa, Saudi Araabia ja veel paarkümmend riiki leppisid kokku ülemaailmse turu tasakaalustamises omaenese kaevemahtude reguleerimise kaudu ja hinnad ülespoole kerkisid, algas USA-s tolle tööstusharu taastumine.

Praegu on ameeriklaste naftatoodang Venemaa omaga võrdsustunud, jõudnult 11,5 barrrelini ööpäevas – seda suuresti tänu põlevkivibuumile. Kusjuures, nagu märgib Wall Street Journal, sedavõrd kõrgeid tulemusi on äärmiselt raske säilitada – operaatoritel tuleb puurida aina enam kaeveõõsi, mis nõuab kolossaalseid kulutusi. Aga raha põlevkivitootjatel ei ole: oktoobrist peale on toornafta hinnad ligi 40% võrra langenud, kulusid tuleb kärpida. Takkapihta on investorid tööstusharule selja pööranud.

Trumpi konksu otsas: miks saudid OPEC-i reetsid >>

"Tuhanded põlevkivimaardlate kaeveõõned, mis on puuritud viimase viie aasta vältel, annavad väljapumpamisel vähem naftat ja gaasi, kui nende omanikud investoritele lubasid," rõhutab The Wall Street Journal. "See sunnib kahtlema: kas põlevkivi puurimine, millega seotakse lootused USA muutumisele naftamajanduse üliriigiks, on ikka nii perspektiivikas ja kasumlik?"

2018. aastal panustasid nördinud investorid tööstusharusse kaks korda vähem kui 2016. aastal. Rahastamata jäänult pingutasid põlevkivitootjad püksirihma, kärpides jooksva aasta eelarvet – esimest korda mitme viimatise aasta jooksul.

Euroopa haarab krabipüügi ja Arktika nafta järele, illustreeriv foto
© Sputnik / Валерий Мельников

Asjatundjate hinnangul satuvad põlevkiviettevõtted suletud ringi. Selle tööstusharu eripäraks on kaevete kiire ammendumine. Peagi pärast puurimise lõpetamist langeb tootmismaht järsult ja esialgsest tootlikkusest pole enam juttugi.

Täielik sõltuvus nafta hinnatasemest on selle turu üks peamisi probleeme. Nagu märkis BP juht Robert Dudley, on see sisuliselt "ilma ajudeta turg", mis reageerib üksnes hinnale.

WTI naftahinna puhul keskeltläbi 57 dollarit barreli eest on isegi pisutisest laenuraha kallinemisest küllalt, et teatud ettevõtted sel aastal kogu potentsiaalsest kasumist ilma jääksid. Põlevkivitootjad tunnistavad ise ka, et neil on tarvis naftat hinnaga mitte alla 60 dollari barreli eest.

Aga isegi soodsa hinnakonjunktuuri puhul on põlevkivitootmise võimalused rangelt piiratud. Nagu ameeriklaste ühe suurimapõlevkivikompanii Hess juht John Hess hiljuti väitis, viib varude ammendumine selleni, et põlevkivinaftale kui USA naftaturu eestvedajale tuleb rist peale tõmmata.

108
Samal teemal
Pribaltika ja Ukraina paanikas ehk nafta pole ainuke sõltuvusvorm
Ekspert selgitas, miks nafta hind kõigub
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega