Euroopa Parlament kutsus üles Nord Stream 2 peatama

Euroopa Parlament kutsus üles Nord Stream 2 peatama

101
(Uuendatud 15:50 12.03.2019)
Euroopa Parlament hääletas Strasbourgis toimunud täiskogu istungil EL ja Venemaa vahelisi poliitilisi suhteid käsitleva resolutsiooni üle, mis sisaldab ettepanekuid Nord Stream 2 projekti peatamiseks.

TALLINN, 12. märts - Sputnik. Resolutsioon annab lisaks võimaluse personaalsete sanktsioonide laiendamiseks, Venemaa juurdepääsu piiramiseks rahastamisele ja tehnoloogiale ega pea Moskvat enam strateegiliseks partneriks, edastab RIA Novosti.

"Asume hääletama dokumenti tervikuna. Dokument on heaks kiidetud," märkis istungi eesistuja. Resolutsiooni poolt hääletas 402, vastu oli 163 ja 89 saadikut jäi erapooletuks.

Läti president kutsub Euroopat üles ühtsele "Venemaa heidutamisele" >>

Dokumendis, mille eelnõu esitas märtsis Lätit esindav Sandra Kalniete, sisaldus sõnastus, et "EL peaks olema valmis vastu võtma täiendavaid, sealhulgas personaalseid sanktsioone ja piirama Venemaa juurdepääsu rahastamisele ja tehnoloogiale, kui temapoolsed rahvusvahelise õiguse rikkumised jätkuvad".

Resolutsioonis sisaldub ka üleskutse Euroopa Komisjonile ja Euroopa diplomaatilisele teenistusele "töötada kiiresti välja EL Magnitski seaduse eelnõu" (EL globaalne inimõiguste alaste sanktsioonide süsteem), mis võimaldaks kehtestada viisakeeldu ja personaalseid sanktsioone, näiteks "kinnisvara ja omandiõiguste blokeerimist üksikisikute suhtes EL jurisdiktsiooni all oleval territooriumil, samuti koostada vastav "sanktsioonide nimekiri".

Tekstis on ka väide, et Nord Stream 2 suurendab EL sõltuvust Venemaa gaasitarnetest, ähvardab ELi siseturgu ega vasta EL energiapoliitikale ja strateegilistele huvidele ning seepärast tuleb see peatada.

Märgitakse, et "praegustes tingimustes ei saa Venemaad enam pidada "strateegiliseks partneriks" ning kuna partnerlus- ja koostöölepingu põhimõtteid enam ei järgita," tuleks leping uuesti läbi vaadata".

Euroopa Parlamendi saadikud fikseerisid resolutsioonis üleskutse EL riikidele nende poolt Venemaa suhtes aetava välispoliitika "edasiseks koordineerimiseks ja kooskõlastamiseks".

EP valmistas ette resolutsiooni Nord Stream 2 peatamiseks >>

Samal ajal märgitakse dokumendis, et EL "on jätkuvalt avatud suhete ja dialoogi tugevdamisele ning soovib naasta koostööle Venemaaga, kui Venemaa võimud hakkavad täitma oma juriidilisi ja rahvusvahelisi kohustusi."

"EL ja Venemaa praegused erimeelsused ja vastasseis ei vasta kummagi poole huvidele, suhtlemiskanalid peaksid vaatamata pettumust valmistavatele tulemustele jääma avatuks, kontinendi uus jagunemine ohustab EL ja Venemaa julgeolekut," öeldakse resolutsioonis.

Nord Stream 2 

Nord Stream 2 projekt näeb ette kahe Läänemeres Venemaalt Saksamaani ulatuva gaasijuhtme ehituse koguvõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Uus gaasijuhe plaanitakse rajada olemasoleva Nord Streami kõrvale. Projekti käivitamist on oodata enne 2019. aasta lõppu.

Baltimaad, Poola ja Ukraina on järjekindlalt projekti elluviimise vastu. Viimastel aastatel on projekti kriitikutega liitunud USA, kuulutades selle "Kremli poliitiliseks tööriistaks".

Moskvas hinnatakse niisugust seisukohta katsena asendada avatud konkurents kunstlike tõkete ja piirangutega ameeriklaste gaasiäri kasuks.

Gaasijuhtme Nord Stream 2 rajamisel käesoleva aasta 18. veebruariks läbitud üle poole tee. 

101
Tagid:
Venemaa, resolutsioon, Euroopa Parlament, Läti, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2 (143)
Samal teemal
Nord Stream 2
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2 (143)
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega