Sputnik Eesti pressikeskuses selgitati, kuidas maksudega mitte jänni jääda

Kes annab protsendita laenu - tulumaksu nüansid

125
(Uuendatud 14:41 02.03.2019)
Sputnik Eesti pressikeskuses toimunud ümarlaual arutati, kuidas pidada Eestis alates 2018. aastast kehtestatud maksuvaba tulu arvestust ja mille poolest uus tulumaksuarvestus hea on.

TALLINN, 2. märts - Sputnik, Svetlana Burceva. Alates 2018. aastast on paljud seisnud silmitsi asjaoluga, et nad peavad ise maksudesse puutuvad otsused langetama. See on ebatavaline olukord, tunnistasid Sputnik Eesti pressikeskuses toimunud ümarlauast osavõtjad - tunnustatud eksperdid, majandusteaduste doktor Vladimir Vaingort ja raamatupidamise ja maksuekspert Nadežda Solonina.

Круглый стол на тему налогов
Sputnik / Владимир Новиков
Sputnik Eesti pressikeskuses selgitati, kuidas maksudega mitte jänni jääda

Vladimir Vaingort märkis, et radikaalsed muutused on tegelikult toimunud ainult ühes maksusüsteemi elemendis – tulunaksuga mittemaksustatavas tulus, kuid see tekitas palju küsimusi, sest paljudest erinevatest allikatest sissetuleku saajatel oli probleeme iga-aastaste tulude deklareerimisega. Kui varem võisid mittemaksustatavat 180 euro suurust tulu kasutada kõik, sissetuleku suurusest olenemata, siis nüüd, 500 euro suurust ainult need, kelle aasta sissetulek jäi alla 2100 euro kuus.

Majandusteadlane: Eesti põhilised maksud on justkui kiiritus >>

2019. aasta veebruaris algas üksikisikute tulude deklareerimine ja esimeste deklaratsioonide põhjal osutusid paljud Eesti elanikud tulumaksuvõlglasteks. Nadežda Solonina meenutas, et 2018. aasta algusest on nii Maksu- ja tolliameti, kui ka Sotsiaalameti võrgulehel punases kirjas meeldetuletus, et inimene peab suutma oma tulevast sissetulekut hinnata.

"Kusjuures aastasissetulekut," märkis Solonina ja lisas, et seda tuleb teha vaatamata sellele, et keegi ei ole selgitanud, kuidas nimelt. Maksude arvutamise lihtsustamiseks soovitas ekspert neile, kelle igakuine sissetulek on üle 1200 euro, kasutada tulumaksuvaba tulu kalkulaatorit, mille saab leida erinevatest online-väljaannetest.

Kaotas vähem inimesi kui võitis

Vaingort meenutas, et maksuameti sõnul oli 2018. aasta lõpul Eesti keskmine mediaanpalk 998 eurot ja selgitas, et mediaanpalk on selline palk, millest kõrgemat ja madalamat palka saab samapalju inimesi. Ligikaudu 290 tuhat inimest said palka alla 1000 euro ja samapalju inimesi üle 1000 euro.

Majandusteadlase sõnul on tulumaksu arvestussüsteem üles ehitatud nii, et alla 1000 eurot saavatele inimestele toob tulumaksuvaba 500 eurot kaasa ka mingi reaalse ja käegakatsutava rahalise võidu.

Alates 1200 euro suurusest kuusissetulekust hakkab mittemaksustatava sissetuleku osa vähenema ja 2100 eurose kuusissetuleku korral on maksuvaba sissetuleku osa null. Nii tulebki välja, et umbes 290 000 inimest on "ujuvast" mittemaksustatavast miinimumist kasu saanud ja umbes 220 000 inimest on Vaingorti sõnul tinglikult kaotanud.

Rahas ei kaota keegi

Esmapilgul tundub, et need, kelle sissetulek kuus on 2100 eurot või rohkem, kaotavad. Vaingorti sõnul arvavad mõned poliitikud isegi, et nende kahju on koguni 100 eurot kuus. Aga kas see ikka nii on? Mittemaksustatava 180 euro tingimustes ei maksnud kõrge palga saajad tulumaksu 36 eurot.

Maksu- ja Tolliamet
© Sputnik / Вадим Анцупов

Seejuures oli mittemaksustatav tulu kõigi jaoks sama. Nüüd maksavad kõrgelt tasustatud Eesti töötajad need 36 eurot ära. Järelikult ei kaota majandusteadlase arvates nad mitte 100, vaid 36 eurot, mille võrra maksukoormus muutuva maksustamata sissetuleku süsteemi korral suureneb.

Kõrgete palkade ja suhteliselt suurte aastasissetulekute korral ei ole Vaingorti sõnul see summa nii oluline.

Pensionäridega on kõik korras

Vaingort märkis samuti, et pensionäridel oli maksuvaba miinimum 180 eurot ja lisaks täiendav mittemaksustatav miinimum, mis kokku moodustas 320 eurot.

"Alates 2018. aastast on ka pensionäridel maksuvaba 500 eurot, mis on suurem kui 320 eurot. Seega ei ole pensionärid midagi kaotanud, lisaks vähenes pensionäride üldine maksukoormus," märkis majandusteadlane.

Sputnik Eesti pressikeskuses selgitatakse, kuidas maksudega mitte jänni jääda >>

Pensionäride jaoks oli harjumatu nõue esitada taotlus tulumaksuvaba miinimumi arvestamiseks - tööandjale või sotsiaalosakonda. Kui pensionäri töökohas võetakse arvesse mittemaksustatavad 500 eurot, arvestatakse tulumaks pensionilt ja vastupidi.

Vaingorti sõnul tuleb aru saada, et Maksu- ja tolliamet võtab igal juhul aasta lõpus arvesse elanike sissetulekud ja maksuvaba tulu, ükski pensionär ega madalapalgaline ei kaota midagi.

Nadežda Solonina selgitas, et kõigile elanikele kehtivad eranditult samad reeglid, kus tähtsad numbrid on maksimaalselt 14 400 euro suurune aastasissetulek ja 500 euro suurune mittemaksustatav kuusissetulek, so 6000 eurot aastas. Sellele peakski keskenduma. Kõik, mis seda sissetulekut ületab, vähendab astmeliselt mittemaksustatavat tulu.

Lisaks tuleb meeles pidada, et maksusoodustused on kuni 1 200 eurot aastas. Kui isikul on õigus saada maksusoodustust, näiteks lapse õppekulude kandmisel, arvestatakse kantud õppekulud 1200 eurost maha ja riik tagastab tulumaksu kuni 240 eurot (20% 1200 eurost – toim.).

Kuid tagasimakse on võimalik ainult siis, kui taotleja on aasta jooksul tulumaksu maksnud. Kui isik tulumaksu maksnud ei ole, siis pole ka millestki kinnipidamist teha.

Kuidas muuta suhtumist probleemi

"Ma ei ole kellelegi esitanud mingeid taotlusi. Ma arvasin, et kui aasta lõpeb, lähen maksuametisse ja uurin, kas nemad on mulle võlgu või mina neile," rääkis Vladimir Vaingort. Tema arvates on raskused suhtumises praegusesse tulumaksusüsteemi puhtpsühholoogilised.

Kui inimene leiab eeltäidetud tuludeklaratsioonist, et ta võlgneb riigile, valdab teda ebameeldiv tunne. Tegelikult on küsimus selles, kuidas olukorrale vaadata. Sest inimene, kes deklaratsiooni põhjal riigile võlgu jäi, on tegelikult saanud aasta jooksul kasutada maksustatavat sissetulekut. Inflatsiooni tingimustes sai see isik tegelikult kasutada intressivaba laenu.

See tuleb nüüd lihtsalt tagasi anda. Kui riik jääb võlgu tulumaksu maksjale, tähendab see, et riik kasutas aasta jooksul intressi maksmata maksumaksja raha.

Lisaks märkisid eksperdid, et kõik see toimub inflatsiooni tingimustes - piisab, kui võrrelda, mida sai 500-1000 euro eest osta aasta alguses ja aasta lõpus. See ongi kogu küsimuse tuum – kas inimene soovib kasutada maksuvaba tulu riigilt saadava intressivaba laenuna või ise riigile sellist laenu anda.

Vaingorti sõnul seisneb inimeste hirmude ja murede põhjus selles, et nad ei ole harjunud oma maksude eest hoolitsema ja oma mahaarvamisi planeerima. Osaliselt on probleemiks ka see, et uus süsteem sunnib isikut iga kuu oma maksukoormust jälgima.

Maksuvaba tulu hakkab sõltuma inimese aastatulust >>

Tegelikult ei ole selleks vajadust, ütlevad eksperdid. Piisab, kui mõista, et rohkema kui ühe tuluallika korral tuleb otsustada, kuhu esitada maksuvaba sissetuleku arvestamise taotlus. Kui aasta jooksul sissetulek järsult tõuseb, näiteks korterit müües, dividende või planeerimata varalt renti saades, võite tasuda tulumaksu kohe või jätta nõutava summa deklaratsiooni esitamise ajaks.

Vladimir Vaingort märkis, et astmeline mittemaksustatava tulu süsteem tundub olevat õige – vaestele jääb siiski rohkem raha kätte, mis suurendab tarbimisressurssi ja hoiab riigi majanduse veepeal. Majandusteadlase sõnul tasuks maksuvaba tulu suurendada 700 euroni ja tõsta maksustamata tulu mitterakendamise määra 2100 eurolt 3000 euroni kuus.

125
Tagid:
ühiskond, tulumaks, Sputnik Eesti pressikeskus, MTA
Teema:
Sputnik Eesti pressikeskus (47)
Samal teemal
Läti seim kiitis heaks astmelise üksikisiku tulumaksu
MTA tagastab inimestele 141 miljonit eurot tulumaksu
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega