Turistid Tallinnas

Turismifirmad: ei taheta sõita sinna, kus Venemaast halvasti räägitakse

150
Varem saatsid Venemaa ettevõtted turiste Baltimadesse "ešelonide" kaupa, tänavu on uusaastaks ja 8. märtsiks müüdud ringreiside hulk märgatavalt langenud.

TALLINN, 27. veebruar — Sputnik. Venemaa reisifirmad täheldavad tänavu Baltikumi korraldatud ringreiside osas nõudluse märgatavat kahanemist. Paljud ei tahagi sõita riikidesse, kus Venemaast halvasti räägitakse või kui sõidavadki, siis omal käel, ilma tuusikuteta, ütlevad Venemaa turismitööstuse liidu ajalehe RATA-news poolt küsitletud, edastab Sputnik Latvia.

Tavapäraselt on nõudlust Lätis, Leedus ja Eestis korraldatud puhkuse järele uusaastal ning menukad on olnud need ringreisid 8. märtsil. Sel aastal aga müüakse neid kehvasti.

"Organiseeritud nõudlus ei kasva. Möödunud aasta tulemuste kohaselt oli meil kasvu 10%, kuid mina seda ausalt öeldes et tajunud. Seevastu tänavuste uusaastatuuride müügi kahanemine 30% võrra oli selgesti tajutav," ütles ettevõtte Catmarket direktor Irina Setun.

Sputnik uuris välja, miks vene turistid on Eestist vaimustuses>>

Ta selgitas, et üldine turistide arvukuse kasv Lätis ja Eestis, mida viimastel aastatel sai täheldada, on seletatav omal käel reisijate vooga, reisifirmad on selles suunas aina vähem kaasatud.

"Usun, et Venemaa reisifirmade osaks on selleks hetkeks jäänud kõige enam 2% endistest mahtudest. Kusjuures tegemist on klientidega, kes on seal tavapäraselt puhkamas või ravil käinud. Uute turistide juurdevoolu, kes nende riikidega tutvuda tahaksid, reisifirmadel ei ole," kinnitas Touri direktor Andrei Žarkov.

ABC Tours Russia peadirektor Deniss Kotov hindab olukorda optimistlikumalt, tema arvates on õigem kõnelda mitte läbikukkumisest, vaid seisakust Baltikumi suunal.

"Ei ole kasvu ega kahanemist. Mis põhiline – ei ole ka eeldusi muutusteks," sõnas Kotov.

Vene turistide seiklused Tallinnas>>

Ta lisas, et reisibüroode jaoks ei ole tänane olukord kriitiline, kuna Lätisse, Leetu ja Eestisse korraldatud turismireiside kogumaht, mis reisifirmadele alles on jäänud, on sedavõrd kasin, et sel ei saa olla mingit otsustavat tähendust.

Andrei Žarkovi arvates peitub Baltikumi ringreiside suhtes ilmneva nõudluse languse põhjus Läti, Leedu ja Eesti võimude poolt teostatavas poliitikas.

"Selle suuna põhiliseks sihtrühmaks on 30-40-aastased inimesed ja nemad ei taha täiesti teadlikult sõita sinna, kus Venemaast just kuigi hästi ei kõnelda. Minu hinnanguil võin nimelt see põhjus 75% turistidest reisimast tagasi hoida," ütles asjatundja.

Teiste tegurite seas, mis Baltikumi ringreiside läbimüügi vähenemist on mõjutanud, on euro kõrge kurss ka mooditõusnud reisid igal aastal erinevaisse riikidesse.

Turistid jätsid Soome 2,6 miljardit eurot>>

Venemaa reisifirmad ei näe senimaani eeldusi sellesuunalise nõudluse taastumiseks. Vastupidi, võib oodata organiseeritud voo edasist kahanemist.

"Lähimal ajal tühistab Leedu Venemaa reisibüroode akrediteeringu saatkonnas ja teeb oma naabrite eeskujul panuse omal käel reisijatele. Kahju, sest reisibürood loovad reisijatevoo, uusi turismitooteid, korraldavad reklaami. Seega tuleb meil need, kes on plaaninud sanatooriumipuhkust Leedus, teistesse riikidesse ümber suunata," märkis Deniss Kotov.

150
Tagid:
Venemaa, Eesti, Baltimaad, turism
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega