Pekingi ärikvartal

Hiina oht: "Taevaalune kuningriik" võib osutuda uue kriisi põhjustajaks

131
(Uuendatud 14:27 25.02.2019)
Uue majanduslanguse üks kõige tõenäolisemaid põhjuseid on maailma liiga suur võlakoormus. Eriti murettekitav on ülemaailmne ettevõtete võlg, mille suurenemisele aitavad enim kaasa areneva majandusega riigid, kelle seas kasvab kõige kiiremini Hiina.

TALLINN, 25. veebruar – Sputnik. Niipea kui Hiina majanduslikku võidujooksu juhtima asub, "plahvatab" ülemaailmne võlamull, mis toob kaasa 2008. aasta kriisiga võrreldava kollapsi. Seda, kui palju keegi kellelegi võlgu on ja kui ohtlikuks "Hiina stsenaarium" osutuda võib, vahendab meile RIA Novosti.

Olukord on kriitiline

Eelmisel aastal nimetasid eksperdid kaubandusprotektsionismi ülemaailmse majandusstabiilsuse üheks peamiseks ohuks – pöördeid koguvad kaubandussõjad vähendavad investorite riskivalmidust.

See omakorda ähvardab ülemaailmseid turge languse, võimsa kapitali väljavoolu ja karmistuvate finantstingimustega.

Veel üks Rahvusvahelise Valuutafondi mainitud oht on globaalse vastastikuse võlgnevuse kontrollimatu kasv.

Kümne aasta jooksul kasvas kogu maailma avaliku ja erasektori võlg 60% võrra - rekordilise 182 triljoni dollarini. Keskmine kriisieelne võla suhe SKP-sse suurenes 36% protsendilt 52%ni.

IMFi juht Christine Lagarde rõhutas, et olukorra põhjustasid poliitilised otsused, mis langetati Ameerika panga Lehman Brothers pankroti järel. Eelkõige oli süüdi madalate intressimäärade poliitika.

Laenati kõigile, kes ette sattusid

Majandusteadlased on eriti mures riskantsete ärivõlgade pärast, peamiselt laenude kujul. 

Ameerika miljardär ja mõjukas poliitiline niiditõmbaja George Soros
© Sputnik / Илья Матусихис

Juhtiva majandusprognooside ettevõtte Oxford Economicsi andmetel on alates 2015. aastast globaalne erasektori välisvõlg kasvanud umbes 15% võrra maailma SKP-st – olles kõrgem, kui enne ülemaailmset finantskriisi.

Kriisjärgsetel aastatel on keskpangad majanduse turgutamiseks püüdnud seda odava rahaga turgutada.

Peamine eesmärk oli vähendada võlakirjaturu intressimäärasid - võimaldamaks ettevõtetel odavamalt laenata ja oma tegevust rahastada.

Xi Jinping: ärge õpetage Hiinale elu >>

Rahavood osutusid sedavõrd suurteks, et isegi kõige ebatõhusamad ettevõtted - nn zombie-firmad – suutsid odavaid finantssüste saada. Need kompaniid ei loo kasumit ja elavad pidevalt võlgu. Selliseid ettevõtteid peetakse USA väärtpaberituru peamiseks ohuks.

Nüüd, kui madalate intresside aeg on lõpule jõudmas, ei jäta USA föderaalreservi rahapoliitika karmistamine "zombidele" ellujäämise võimalust: uute laenude võtmine on liiga kallis ja vanade võlgade eest ei ole millegagi maksta.

"Selliste äriühingute kasum ei katnud oma võlgade teenindamise kulusid isegi kriisijärgsete ülimadalate laenuprotsentide korral", märgitakse Rahvusvaheliste Arvelduste Panga (BIS) uuringus.

Hiina riskid

Uusi probleeme võivad tekitada mitte ainult USA väärtpaberiturg ja Ameerika tohutu - 22 triljoni dollarine riigivõlg.

Ettevõtete võla kasvu peamiseks liikumapanevaks jõuks on arengumaad, eelkõige Hiina. Hiina ettevõtete võlg on maailma suurim.

Kui puhkes 2008. aasta finantskriis, vastas "Taevaalune kuningriik" laenude andmise laiendamisega. 2016. aastaks moodustas ettevõtete võlakoormus ligikaudu 160% ja koguvõlg 230% SKP-st.

Välisriikide konkurentide allaneelamise nimel võtsid Hiina ettevõtted aktiivselt laenu. BIS Panga andmetel tõusis Hiina ettevõtete võlg ainuüksi eelmisel aastal 3,8 protsendi võrra.

Võrdluseks suurenes riigivõlg sama aja vältel 0,8 protsendi võrra, majapidamiste võlg kasvas aga 0,9 protsenti.

Hiina nõustus järeleandmistega kaubavahetuses USA-ga >>

Hiina äriühingutel võimaldab raha laenata arenenud varipangandus: see sektor on laienenud murettekitavate mõõtudeni. 

Hiina pangad on üha enam valmis finantseerima maaklerfirmasid ja liigkasuvõtjaid, kes panku ettevõtetele vahendavad.

Alates 2012. aastast on Hiina laenuturg muutunud: varipangad on esiplaanile tõusnud, eriti nn varahaldusteenuste ja usalduslaenude osas. Need krediidimehhanismid on mõeldud investoritele suurema tulu tootmiseks, kuid nendega kaasneb ka oluliselt kõrgem risk.

Tänu varipankadele jätkub 2008. – 2010. aastal tekkinud majanduse stimuleerimine laenude abil tänase päevani, märgib Bloomberg.

Nüüdseks on Hiina varisektori laenumaht jõudnud peaaegu 7 triljoni dollarini.

IMF hoiatab: see mull on võimeline riigi majanduse halvama ja käivitama uue Aasia kriisi, mis sarnaneks 1997. aasta kollapsile.

131
Tagid:
laenuandjad, laenuvõime, laen, USA, Hiina
Samal teemal
Liitmise ja korrutamise ülesanded: Venemaa ja Hiina kaubavahetusest
Euroopa Liit ei luba Hiinal osaleda Soome lahe aluse tunneli ehitamise
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega