Ekspert selgitas, miks EL ei saa kohe sanktsioone tühistada, illustreeriv foto

Ekspert selgitas, miks EL ei saa kohe sanktsioone tühistada

118
(Uuendatud 07:22 22.02.2019)
Saksamaa majandus- ja energeetikaminister Peter Altmeier ütles, et Saksamaa ei ole huvitatud Venemaa-vastastest sanktsioonidest.

TALLINN, 22. veebruar - Sputnik. Ekspert Pavel Tarusin ütles raadio Sputnik eetris, et Lääs kehtestab sanktsioone inertsist ja nad muutuvad üha formaalsemaks.

Saksamaa ei ole sanktsioonidest Venemaa vastu huvitatud, ütles riigi majandus- ja energeetikaminister Peter Altmaier konverentsil "Konkurentsivõimeline Venemaa - uued arenguteed".

Saksamaa poliitikud kutsusid Merkelit üles Venemaa-vastaseid sanktsioone tühistama >>

Tema sõnul ühines Saksamaa sanktsioonidega poliitilistel põhjustel ja EL ühtsuse tõttu. "Me peame töötama poliitiliste suhete muutmise nimel, et ühel päeval jõuda teistsuguste otsusteni," lisas Saksa poliitik.

Hiljuti ütles RIA Novosti allikas Brüsselis, et Euroopa Liit on eelnevalt kokku leppinud individuaalsete sanktsioonide pikendamises järgmiseks kuuekuuliseks perioodiks Ukraina "territoriaalse terviklikkuse rikkumise" eest. Kehtivate piirangute tähtaeg lõpeb 15. märtsil.

Agentuuri allika sõnul lülitakse sanktsioonide all olevate isikute nimekirja veel kaheksa inimest, keda EL peab vastutavaks Kertši väinas toimunud vahejuhtumi eest. Otsuse peab heaks kiitma Euroopa Liidu Nõukogu.

Moskva Riikliku Ülikooli riigihalduse teaduskonna õppejõud Pavel Tarusin ütles raadios Sputnik, et Lääs kehtestab sanktsioone inertsist ja nad muutuvad üha formaalsemaks.

"Lääneriigid mõistavad, et nende majandus sõltub suuresti Venemaa turust, need turud on suures osas kadunud ja nendele tagasipöördumise väljavaated pärast sanktsioonide tühistamist on üsna tõsised. Loomulikult tahaksid nad need sanktsioonid kõrvaldada, kuid probleem ei ole enam majanduslik, vaid poliitiline: mida öelda elanikkonnale, kuidas õigustada oma tegevust, meetmeid, kinnitusi, lubadusi, et "Venemaa peab taganema"," arutleb ekspert.

Provokatsioonid Mustal merel >>

"See tähendab, et sanktsioonidest tuleb loobuda kuidagi oma nägu kaotamata. Läänes on Venemaa demoniseerimise hooratas hoogsalt käima saadud ja avalikkus lihtsalt ei mõistaks, kui talle äkki öelda, et sanktsioonide kehtestamine oli viga, et Venemaa ei ole kohutav, ta on meie sõber ja partner," sõnas ta. 

"Elanikkonna teadvuse inerts on märkimisväärne ja kõike kohe muuta on võimatu. Seetõttu räägitakse palju sellest, et sanktsioonid on vajalikud, kuid nad muutuvad millekski sisutuks ja formaalseks ... Majandus kaasab nagunii kõik koostöö süvendamisse Venemaaga. Läheb aega, sanktsioonid lihtsalt elavad oma aja ära ja keegi ei pööra neile enam tähelepanu," ütles Pavel Tarusin.

25. novembri hommikul rikkusid kolm Ukraina laeva Mustal merel Venemaa riigipiiri ja suundusid ohtlikult manööverdades ja Venemaa piirivalvurite seaduslikke nõudmisi ignoreerides Kertši väina. Venemaa piirivalvurid pidasid laevad, millel oli 22 meremeest ja kaks operatsiooni juhtinud Ukraina julgeolekuteenistuse SBU ametnikku, kinni.

Nad kõik võeti riigipiiri ebaseadusliku ületamise eest vahi alla. Pärast seda süüdistas Kiiev Moskvat agressioonis. Venemaa president Vladimir Putin nimetas juhtumit provokatsiooniks, mida Petro Porošenko vajas oma madala reitingute tõttu Ukrainas.

118
Tagid:
majandus, sanktsioonid, EL, Venemaa, Saksamaa
Samal teemal
Saksa siseluure: Venemaa sooritas küberrünnakud Saksamaa vastu
Saksamaa reageeris Varssavi ja Kiievi üleskutsele peatada Venemaa
Saksamaa endine kantsler Krimmi tunnustamisest Venemaa osana
Enamus Saksamaa ja Itaalia elanikke ei usu "Venemaa ohtlikkusse" Balti riikidele
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega