16. veebruaril toimus Tallinna Radisson Blu Hotel Olümpias venekeelne Baltimaade ärifoorum Baltic Business Forum

Eesti ja Venemaa ettevõtjad vahetasid Tallinnas kogemusi

106
(Uuendatud 19:59 17.02.2019)
Tallinnas toimunud suurel foorumil teatati vajadusest Eesti ja Venemaa aktiivsema koostöö järele ärivaldkonnas.

TALLINN, 17. veebruar - Sputnik, Deniss Pastuhhov. Laupäeval, 16. veebruaril toimus Tallinna Radisson Blu Hotel Olümpias venekeelne Baltimaade ettevõtlusfoorum "Baltic Business Forum". 

Foorum Avatud innovatsioon 2018 Skolkovos
© Sputnik / Григорий Сысоев

Hotelli konverentsisaali kogunes mõnisada osalejat ning kõnelejate seas olid Baltimaade ja Venemaa juhtivad ettevõtjad ja ärieksperdid ning Eesti peaminister Jüri Ratas.

Foorumi kaaskorraldaja Ksenia Kats rääkis Sputnik Eestile, et külalistena olid oodatud nii kogenud ettevõtjad, algajad ärimehed kui ka lihtsalt kõik need, kes pidasid oluliseks uute kontaktide ja sidemete loomist ning enese arendamist.

"Kuid arvestades kontingenti, märgiksin, et enamik kohale tulnud ettevõtjatest on keskmisest kõrgema tasemega: neil on juba oma äri, oma nišš teatud valdkonnas, alluvad ja suured ambitsioonid. See tähendab, et enamiku tänaste külastajate tase on tõesti kõrge," ütles Kats. 

Балтийский экономический форум в Таллинне
© Sputnik /
Balti ettevõtlusfoorum Tallinnas

Ksenia Kats lisas, et ürituse staatust tõstis peaminister Jüri Ratase esinemine, kes ütles oma kõnes, et Eesti ametivõimud toetavad ettevõtlust nii praegu kui ka tulevikus:

"Lisaks toodud numbritele ja statistikale on väga oluline, et Ratas rõhutab naaberriikide vaheliste suhete arendamise tähtsust. Ettevõtluse jaoks ei ole tema arvates piire, neid saab kustutada - sealhulgas ka Venemaaga."

Ксения Катс - соорганизатор форума
© Sputnik /
Foorumi kaaskorraldaja Ksenia Kats

Peterburi netiärimees Igor Redjoga oli üks paljudest Venemaa poole esindajatest.

Nagu märkis Redjoga, oli foorumil üsna palju Peterburi ja Moskva ettevõtjaid, kes on huvitatud koostööst Venemaa ja Eesti vahel.

"Teie peaminister ütles täna õigesti: kuigi Venemaa-Eesti suhetes on mõningaid raskusi, oleme naabrid ja jääme neiks alati – tahame me seda või mitte," rõhutas ta.

Eesti ja Venemaa vahelisele ettevõtlusele on majanduslike sanktsioonide ja poliitilise olukorra poolt loodud üsnagi arvestatavad takistused. Nendele lisanduvad ka erinevad maksupiirangud ja äritegevust pärssivad olud. Aga "vesi leiab alati, kust lekkida," on Redjoga veendunud. 

Игорь Редега, сетевой бизнесмен из Санкт Петербурга
© Sputnik /
Peterburi netiärimees Igor Redjoga

"Me mõistame, et raskused on ajutised. Prognoose selle kohta, millal kõik raskused lahendatakse, ma ei teeks - see on küsimus poliitikutele. Aga meil on hetkel Balti riikidega head suhted, sinna rajatakse isegi vene tootmisettevõtteid.

Hävitatud majanduse kroonika: Moody's tõstis Venemaa krediidireitingut >>

Eriti viljakas koostöö võib toimuda infotehnoloogia valdkonnas: näiteks on Venemaal arendusprojekte plokiahela valdkonnas, mida me Balti riikidega jagama hakkame. Ja eestlastel on, mida Venemaale pakkuda - äri on alati vastastikku kasulik protsess."

Venemaa aga pakub Balti riikidele huvi eelkõige võimalusega seal äri laiendada, lisab Redjoga.

"Eesti on väike riik, Vene turu potentsiaal aga väga suur. Ei tasu unustada ka seda, et Venemaa on Euraasia riik, seega liigub internetiliiklus Hiinasse meie kaudu. Ja Hiina on täiesti põhjatu liiklusega maa ja veel üks hea ärivõimalus Eesti ettevõtjate jaoks, lisas Igor Redjoga.

Eesti ettevõtjate seast osalesid foorumil kutsutud külalised, näiteks üks nooremaid Eesti miljonäre ja OÜ Creative Mobile asutaja Vladimir Funtikov, kes jagas Sputnik Eestiga ärifoorumite korraldamise idee tagamaid.

Tema sõnul on inimeste jaoks, kes tegutsevad samal või lähedastel turgudel, kuid ei puutu omavahel tööasjus kokku, suur ärifoorum eriti kasulik, sest nad pääsevad oma tavapärasest sotsiaalsest suhluskonnast välja, leiavad uusi kontakte, laiendavad silmaringi ja kuulevad uusi ideid pakkuvaid esinejaid. 

Владимир Фунтиков, основатель Creative Mobiles
© Sputnik /
OÜ Creative Mobile asutaja Vladimir Funtikov

"See tähendab, et asume sageli samas linnas, kuid ei ole mingil moel kontaktis. Kuid me võiksime üksteisele vägagi kasulikud olla, üksteist motiveerida, innustada, midagi uut õppida," ütles Funtikov.

Eesti majanduskasv aeglustub järsult >>

Sest uued ideed on ettevõtjale väga tähtsad, rõhutas Funtikov, kuid juhid põrkuvad otsuste langetamisel kokku keeruliste probleemidega ja piirduvad sageli vaid juba tuntud muutujate ning teguritega:

"Selleks, et avada oma teadvus millelegi uuele, vaadata asju värske pilguga, tuleb oma kontorist väljuda, suhelda teiste ärimeestega, isegi mõne teise majandusharu esindajaga. Siis võib ka äris läbimurre saabuda."

Ärifoorum on selleks suurepärane võimalus. "On veel üks oluline nüanss. On väga haruldane, et konverents toimub niisugusel tasemel, keskendudes üheaegselt mitmele riigile ja toimub seejuures vene keeles.Ma arvan, et see on Eestis ainus niisugune sündmus," lisas Vladimir Funtikov.

Veidi varem, jaanuari lõpus, toimus Sputnik Eesti pressikeskuses videosild mitme Venemaa ja Eesti "Baltic Business Forumi" osalejaga.

Videosilla käigus leppisid ärimehed kokku, et hoolimata raskustest riikidevahelises õhkkonnas võivad ja peavad Eesti ja Venemaa äriringkonnad "rajama väikesed teed üksteisele lähenemiseks, et majandus ükskord poliitika endale allutaks."

106
Tagid:
poliitika, majandus, Baltimaad, Venemaa, tallinn, majandusfoorum
Samal teemal
Euroopa Liit ähvardab USA-d kaubanduskõneluste katkestamisega
Eesti tuumajaam: poliitikud ja energiasõltumatuse küsimus
Brüssel vähendas taas Eesti majanduskasvu prognoosi
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega