Euroopa Liit ähvardab USA-d kaubanduskõneluste katkestamisega, illustreeriv foto

Euroopa Liit ähvardab USA-d kaubanduskõneluste katkestamisega

75
(Uuendatud 13:12 01.02.2019)
Euroopa Liit on valmis võtma kaubandusläbirääkimistel USA-ga veelgi jäigema seisukoha, kuna ameeriklased ei kavatse tühistada juba kehtestatud kõrgemaid tollitariife Euroopa metallile ja ähvardavad trahvidega autode sisseveo eest EL-ist.

TALLINN, 1. veebruar - Sputnik, Aleksei Toom. Euroopa Liit ei tühista imporditolle Ameerika ettevõtete tööstuskaupadele senikaua, kuni USA ei loobu varem kehtestatud kõrgendatud tollitariifidest sisseveetavale terasele ja alumiiniumile. Aga kui Washington tõstab imporditolle Euroopast pärit autodele, katkestatakse läbirääkimised üldse.

Brüssel avaldas memorandumi USA-ga peetavate kõneluste sisust, millega asetas atlandiülese partneriga toimuvale kaubandusküsimuste arutamise varasemast märksa karmimasse tonaalsusse.

Brüssel nõuab Euroopa Liidu riikidelt mandaati kaubanduslikeks järeleandmiseks USA-le >>

Brüsseli poolt avaldatud aruanne EL-i kaubandusvoliniku Cecilia Malmströmilt, kes peab Washingtoniga lepituskõnelusi, on palju karmimas tonaalsuses kui võis oodata, arvestades Brüsseli varem ilmutatud valmisolekut kompromissideks.

Vististi ei kulge dialoog USA kaubandusesindaja Robert Lighthizeriga ühise töögrupi (EWG) koosseisus EL-i jaoks kuigivõrd edukalt ja Brüssel otsustas pisut häält tõsta.

Veidi varem teatati ka, et EL vaidlustas Maailma Kaubandusorganisatsioonis USA kõrgendatud tollid Hispaania mustadele oliividele.

Hetke valik selle kaebuse esitamiseks WTO-s annab samuti alust rääkida Brüsseli rahulolematusest USA poolt läbirääkimistel võetud seisukohaga ja kavatsusest ameeriklastele "hambaid näidata".

Euroopa keeldub avamast oma turgu USA farmeritele

"Kõik arupidamised ja läbirääkimised, kuhu EL on kasatud, peavad olema täiesti läbipaistvad ja kõikehõlmavad, praegu USA-s toimuvad probleemide arutamised ei ole erandiks, väitis volinik Cecilia Malmström", teatab Euroopa Komisjoni pressiteenistus.

"Pärast Euroopa Komisjoni poolt talle volituste andmiseks (ametlikel läbirääkimistel ja lepingu lõpetamiseks USA-ga – toim.) tehtud esialgsete ettepanekute avaldamist teavitame ka (töögrupi raames peetud – toim.) arutluste endi üksikasjadest. Iga huviline võib siis teada saada, mille üle me vaidleme, ja mis veelgi olulisem, mida me ei aruta. Näiteks ei eelda me mis iganes läbirääkimiste pidamist USA-ga põllumajandustoodangu tollitariifide alandamise või tühistamise üle."

Kosyancic: ELi mehhanism USA Iraani-sanktsioonide vältimiseks saab kohe valmis >>

Cecilia Malmströmi aruanne kätkeb kahetsussõnu selle kohta, et USA ei kaalu Washingtoni poolt eelnevalt Euroopa terasele ja alumiiniumile kehtestatud kõrgemate imporditollide tühistamist.

Seda president Donald Trumpi sammu, mis võeti ette 2018. aasta 1. juunil, hinnati Euroopa poolt kaubandussõja väljakuulutamisena, mida EL vägagi tahtis vältida. Vastuseks kehtestas Brüssel tollid tervele hulgale ameeriklaste traditsioonilistele kaupadele, mida imporditakse EL-i 2,8 miljardi dollari eest aastas.

Euroopa näitab üles mõningasi järeleandmiskavatsusi

Seejärel sai Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri ja Donald Trumpi vahel kiiresti saavutatud "vaherahu-kokkuleppe" tingimuste kohaselt hoopide vahetamine peatatud ja praegu püsib poolte vahel "habras" rahu.

Brüssel on teinud mitu demonstratiivset hea tahte žesti, teatades, et asub sisse vedama ameeriklaste looduslikku vedelgaasi (tema konkurentsivõimelise hinna korral) ja suurendab radikaalselt ameeriklaste soja sisseostmist (mis on tänu tema odavusele iseenesest juba toimunud). Neil päevil teatas Euroopa Komisjon Washingtonile, et USA sojat võib nüüd kasutada biokütuse tootmiseks ja seetõttu kasvab selle ostumaht veelgi.

Kuid Cecilia Malmströmi raporti tooni põhjal otsustades Washington omapoolset soovi leppimiseks ei väljenda. Ehkki terves reas vaidlusküsimustes on saavutatud esialgsed kokkulepped (näiteks on otsustatud vastastikku lihtsustada ravimite ja veterinaarravimite ning ka meditsiiniseadmete ja teatud kemikaalide sertifitseerimismenetlusi), ei kavatse USA tühistada Euroopa metallidele kehtestatud karistavaid tollimakse ja ähvardatakse kehtestada kõrgendatud tollitariifid Euroopa autodele.

75
Tagid:
kaubandus, majandus, USA, EL
Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega