Davos. Maailmne majandusfoorum

Davos tegi majandusmeestele kõvasti tuska

82
Halb meeleolu ja sünged eelaimused võivad põhjustada maailma majanduse kasvutempo aeglustumist, leiab Euroopa Keskpank, kommenteerides pessimistlikku meeleolu Davosi rahvusvahelisel majandusfoorumil.

TALLINN, 29. jaanuar — Sputnik, Aleksei Toom. Euroopa Liit vaeb jaanuari kahekümnendatel kuupäevadel Davosis toimunud rahvusvahelise majandusfoorumi tulemusi ja hakkab koos paljude sellel osalenute tuules nägema tulevikku veelgi süngemas valguses, kui nägi seda enne lumistes Šveitsi mägedes asetleidnud kohtumist.

Üheks peamiseks põhjuseks maailma majanduselt mitte midagi head oodata on saanud Hiina majanduse kasvutempo langus ja tema kaubanduskonflikt USA-ga.

Davosi kohtumise eelõhtul avaldati foorumi majandusprognoos, mis tuhande ülemaailmselt maineka majandusteadlase küsitluse põhjal tõotab maailmamajanduse kasvutempo langust ja geopoliitilise olukorra halvenemist. Valdav enamus küsitlusuuringus osalenuist ootab käesoleval aastal USA ja Hiina RV vahelise kaubandusliku ja majandusliku vastasseisu süvenemist.

Ratas jagas Davosis Eesti digi-identiteedi kogemust ja rõhutas riigi tuge innovatsioonile>>

Väljaspool Euroopa Liidu piire on ootused sedavõrd pessimistlikud, et osutuvad juba iseenesest investoritele ja eurotsoonile tõsiselt negatiivseks mõjuteguriks, nagu ütleb Euroopa Keskpank. Panga eksperdid, nagu Sputnik Eesti varem on kõnelnud, alandasid eurotsooni riikide kasvuprognoose.

Samal ajal on Hiina RV valitsus ja Washington teel järjekordsesse majanduskõneluste vooru, mis on mõeldud vähendama pingeid maailma kahe suurima majanduse vahel. Enamik eksperte sellelt kohtumiselt eriti positiivseid arenguid ei oota, täheldades Valge Maja jäika positsiooni ja kahtlustades teda huvi puudumises kompromisside suhtes.

Ameerika miljardär ja mõjukas poliitiline niiditõmbaja George Soros
© Sputnik / Илья Матусихис

Ei tasu oodata edusamme lepituskõnelustest USA ja Hiina vahel

Niisiis on telekanal CNBC sisuliselt süüdistanud Valge Maja administratsiooni selles, et ta ise korraldaski libauudiste "lekke" eelseisvate Pekingiga kaubandusalaste vastuolude lahendamiseks plaanitud kõneluste ärajätmisest. Valeuudis võeti tagasi alles kauplemispäeva lõpuks börsidel, kus Hiina väärtpaberid tegid läbi väikese languse teadaannete laineharjal Washingtoni keeldumise kohta kõnelda Hiina esindajatega nende järeleandmisteks valmisolematuse põhjusest.

USA president Donald Trump teatas oma kodulehel Twitteris, et Hiina ei peaks mitte "lolli mängima", vaid USA-ga tõelise kokkuleppe sõlmimisega kiirustama, kuna tema näitajad kinnitavad majanduskasvu aeglustumist. Enne ja pärast ameeriklaste riigipead kordasid sama väidet Hiina murede kohta paljud lääne poliitikud ja majandusmehed, kes nõndaviisi nähtavasti ilmestavad "tõrksatele" eurooplastele, venelastele ja hiinlastele endile USA võimalusi kaubanduspartneritele survet avaldada, demonstreerida neile nende haavatavust USA dollari ja vägevuse ees.

Paljud Davosi rahvusvahelisel majandusfoorumil osalenud kõnelesid Hiina majanduse aeglustumisest ja sellest negatiivsest mõjust maailma majandusele, mida avaldab sellele USA ja Hiina vastasseisu tegur.

Vene suurettevõtjate kutsumatajätmine tähistab terve ajastu lõppu Davosis>>

Põhimõtteliselt peab Hiina "põrumine" osutuma teistele näiteks, mis tõestab Washingtoni võimalusi partnereid põlvili suruda. Ent need jõupingutused lähevad ilmsesti asjatult kaotsi, auditooriumile erilist muljet avaldamata. Enamgi veel, rahvusvahelise majandusüldsuse poolehoid kaldub isegi rahvusvaheliste autoriteetide poolse survestuse kiuste märgatavalt Hiina poole.

Kellele on kaubandus- ja majandussuhete teravnemine kasulik

"Hiina ei ole maailmas ainus totalitaarne režiim, kuid on neist kaasaegsete tehnoloogiate osas kahtlemata kõige arenenum..." Nõnda väitis Davosi majandusfoorumil ikka veel maailma rahandusturgudele mõju avaldav ülimalt eakas miljardär George Soros, keda mõningase mõistmatusega tsiteerisid peaaegu kõik ülemaailmsed teabeagentuurid, kaasa arvatud Bloomberg.

"President Xi Jinping on kõigi nende kõige ohtlikum vastane, kes toetavad avatud ühiskonna kontseptsiooni," lausus George Soros.
Sorose arvates peab USA jätkuvalt Hiina "totalitaarse režiimi" kasvu ohjeldama, kaitstes avatud ühiskonda.

Enamik Davosis kohalviibinud poliitikuid, majandusteadlasi ja maailma suurettevõtete esindajaid ei muretsenud sugugi selle üle, milline režiim Hiinas valitseb, vaid selle üle, kui halvasti mõjub maailma majandusele Hiina majanduse kasvutempo aeglustumine. Ja muidugi ka Washingtoni ja Pekingi kaubandusalase vastasseisu üle.

Juhtum Davosis: Ukraina korruptsioon murdis tehisaju oimetuks>>

USA majandus säilitab oma ülemaailmse liidripositsiooni, see on objektiivne tõsiasi. Hiina majanduskasv on tõepoolest aeglustunud – seegi on tõsiasi, mida ei eita ka Peking ise, rõhutades, et kasvutempo aeglustumine on tõepoolest olulisel määral seletatav Washingtoni kaubandussanktsioonidega. Kuid asjatundjad, selgitades seda neile majandusmeestele, kes mingitel ilmselt väga austusväärsetel põhjustel veel keskkooliaegset matemaatikat mäletavad, tuletavad meelde, et ligi kuus ja pool protsenti 13-st on tublisti (ligi 300 miljardi võrra) enam kui kolm ja pool protsenti, ütleme, USA jaoks praegu rekordilisest umbes 15 triljoni euro suurusest SKP-st.

Viimased neli aastakümmet ei ole Hiina majanduse kasvutempo langenud allapoole 6%. Praegune näitaja, mida nimetatakse viimase kolmekümne aasta madalaimaks, 6,4%, on igal juhul kättesaamatult kõrge nii USA kui ka ükskõik millise Euroopa riigi jaoks. Nii et Hiina majanduse "langus" tähendab vaid seda, et tema kasv ei olnud 2018. aastal sama silmapaistvalt suur kui paar-kolm aastat tagasi. Sellegipoolest jätkab kommunistlik Hiina RV USA tagaajamist.

 

82
Tagid:
Euroopa, keskpank, majandus, USA, Hiina, Davos
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega