Rusali tehases

USA rahandusministeerium tühistas Rusalile seatud sanktsioonid

107
(Uuendatud 15:25 28.01.2019)
USA jaoks pole Rusali survestamine üksnes poliitiline lugu.

TALLINN, 28. jaanuar — Sputnik. USA rahandusministeerium teatas ettevõtetele Rusal, En+ ja Evrosibenergo kehtestatud sanktsioonide tühistamisest. Rahvusvahelise seireorganisatsiooni CIS-EMO tegevdirektor Stanislav Bõšok kommenteeris Sputniku raadiosaates ameeriklaste osapoole samme, edastas RIA Novosti.

USA rahandusministeerium tühistas Venemaa ettevõtete Rusal, En+ ja Evrosibenergo suhtes kehtestatud sanktsioonid, jättes jõusse kõik piirangumeetmed Oleg Deripaska suhtes, öeldakse ministeeriumi teadaandes.

Terasekriis: Euroopa Liit päästab oma tööstust konkurentide eest>>

Teadaandes märgitakse, et vastavalt ettevõtte sanktsioonide alt vabastamise tingimustele vähendati Deripaska otsest ja kaudset osatähtsust ja väljuti tema kontrolli alt.

"Need sammud tagavad selle, et enamik direktoreid nii EN+ kui Rusali nõukogus, kaasa arvatud ameeriklastest ja eurooplastest isikud, saavad nüüd iseseisvateks direktoriteks, kellel ei ole ärilisi, ametialaseid ega perekondlikke sidemeid Deripaskaga või ükskõik millise teise sanktsioonide alla kuuluva isikuga ja et sõltumatuil ameeriklastest isikutel on märkimisväärne osa hääleõiguse tagavatest EN+ aktsiatest," öeldakse dokumendis.

Rahandusministeerium märkis, et need Venemaa ettevõtted nõustusid oma tegevuse ennekuulmatu läbipaistvusega USA ministeeriumi jaoks, täites nõudmised ulatusliku audiitorkontrolli, sertifitseerimise ja aruandluse osas.

Ameeriklased peavad tollisõja eest tasuma - WTO menetleb üheksat hagi USA vastu>>

Rahvusvahelise seireorganisatsiooni CIS-EMO tegevdirektor Stanislav Bõšok avaldas Sputniku raadiosaates arvamust, et USA rahandusministeeriumi avaldus paljastab Deripaska ettevõtte survestamise eesmärgid: lisaks Venemaa poliitilisele survestamisele saavutas Washington ühe osa aktsiate üleandmise ameeriklastele.

"Mina näen seda olukorda niiviisi, et ameeriklaste pretensioonid Oleg Deripaska suhtes seisnesid tegelikult selles, et tema ettevõte ei olevat väidetavalt olnud läbipaistev, ning selles, et Oleg Deripaska ise on USA hinnangute kohaselt liialt "lähedane" Venemaa võimudele. Aga kuivõrd kellelegi ei ole mõõdupuud selle "läheduse" hindamiseks, siis on see neil kõik kuidagi umbkaudne. Ja selleks, et evida ligipääsu USA turule, tuleb otsekui keskajal teatud rahasumma eest "indulgentse lunastada" – tema ettevõtet soostuti lugema "vähem lähedaseks", kui ta osa oma aktsiaid maha müüb. Seega ameeriklaste jaoks on tegemist ühest küljest poliitilise, teisest küljest aga küünilise looga," leiab Stanislav Bõšok.

Moskva.
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

USA rahandusministeerium teatas detsembri keskpaigas, et kavatseb En+, Rusali ja Evrosibenergo terve rea tingimuste täitmise korral 30 päeva pärast sanktsioonide nimekirjast välja lülitada. Kongress oli sellele vastu, kuid ei suutnud vajalikke algatusi nende santsioonide tühistamise tõkestamiseks läbi suruda.

Vene suurettevõtjate kutsumatajätmine tähistab terve ajastu lõppu Davosis>>

Tühistamine pidi toimuma juba 18. jaanuaril, kuid siis pikendas rahandusministeerium seda tähtaega terve rea ettevõtete En+, Rusali ja Evrosibenergo tegevuslubade täitumise tähtaega 28. jaanuarini. Ameeriklaste santsioonide tühistamislepingu raames uuendas Rusal direktorite nõukogu koosseisu. Oma ametist lahkusid eeskätt nõukogu esimees Jean Pierre Thomas ja sõltumatu direktor Philippe Mailfait.

Ühtlasi vähendas Deripaska vastavalt USA nõudmistele oma osalust EN+´is 44,95%-ni. Varem moodustas tema osalus hinnanguliselt umbes 70%.

Kolmapäeval, 8. augustil teatas riigidepartemang, et Ameerika Ühendriigid rakendavad Moskvale uusi sanktsioone alates 22. augustist. Piiravad meetmed koosnevad kahest paketist, teatas mullu Sputnik Eesti

Uuring: pea pooled ameeriklastest ei usu sanktsioonide tõhususse >>

Esimene näeb ette topeltkasutusega (nii sõjalisel- kui tsiviilotstarbel) kaupade tarnimise keelu Venemaale.

Teise laine piiravad meetmed võidakse jõustada käesoleva aasta novembris ja hõlmavad võimalikku diplomaatilise suhtluse taseme alandamist, Venemaa lennufirmale "Aeroflot" lennukeeldu USA-s ja USA ekspordi peaaegu täielikku lõpetamist Venemaale.

Samal ajal deklareerivad Ameerika Ühendriigid, et on valmis loobuma teise sanktsioonide paketi kehtestamisest, kui Venemaa annab tagatise keemiarelvade mittekasutamisele ja võimaldab ÜRO vaatlejatel teostada sellekohaseid kontrolle kohapeal.

Skripal ja tema tütar Julia leiti 4. märtsil mürgitatuna Salisbury's, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Sellest puhkes suur rahvusvaheline skandaal. London väidab, et juhtumi taga on Moskva, Venemaa eitab seda kategooriliselt.

Skripali juhtumi tõttu saadeti Londonist välja 23 Venemaa diplomaati. Suurbritanniat toetasid mitmed EL riigid, Ameerika Ühendriigid ja mõned teised riigid. Diplomaatide väljasaatmisele vastas Venemaa samamoodi.

USA kuus senaatorit koostasid uue Venemaa-vastaste sanktsioonide seaduse >>

Washington kandis aprillis sanktsioonide nimekirja 38 vene ärimeest, ametiisikut ja ettevõtet. Nimekirja kuuluvad Oleg Deripaska, Suleiman Kerimov, Kirill Šamalov, Viktor Vekselberg ja Igor Rotenberg, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

 

107
Tagid:
USA, sanktsioonid, Oleg Deripaska, Rusal
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega