Moskva allmaaraudtee

Lennujaamad, internet, raudtee: valdkonnad, kus Venemaa sakslasi üllatab

132
(Uuendatud 04:43 13.01.2019)
Paljud sakslased peavad Venemaad endiselt mahajäänud maaks, kuid see on kõigest stereotüüp. Võtame kasvõi taristu: Vene lennujaamad töötavad erinevalt Euroopa omadest nagu kellavärk, rongid sõidavad graafiku järgi ja metroo käib täpselt iga kahe minuti tagant. Moskvas on interneti standardkiirus 100 megabitti, Saksamaal umbes 20 megabitti sekundis.

TALLINN, 13. jaanuar — Sputnik. Saksamaal ei peeta Venemaad eriti arenenud riigiks, kuid mõnes taristuvaldkonnas tasuks Saksamaal Venemaalt nii mõndagi õppida. Väljend "mahajäänud Venemaa" pärineb ilmselt juba keskajast.

Venemaa ja progress on enamikule lääne inimestest kokkusobimatud mõisted. Tegelikult on aga juba mitmeid valdkondi, kus Saksamaa võiks Venemaalt üht-teist õppida, kirjutab Saksa ajaleht Handelsblatt.

Kui Berliinis on alates 2006. aastast toimunud uue Berlin-Brandenburg lennujaama ehitusel üks õnnetus teise järel ja ehituse lõppu ikka ei paista, siis Moskvas on neli lennujaama. Viimane neist, Žukovski, avati 2016. aastal. See ehitati valmis vaid kahe aastaga.

"Estonia" direktor: Moskva gastrollideks tuli tellida terve lisarong>>

Moskva lennuliikluse suurimad sõlmpunktid on Domodedovo ja Šeremetjevo lennujaamad. Mõlemad teenindavad rohkem kui 30 miljonit reisijat aastas ja sellele vaatamata toimib pagasi väljastamine seal kiiremini ja tõhusamalt kui näiteks Hamburgis. Ühendus linnaga toimib laitmatult tänu täpsele aeroexpressile.

Saksa raudteede reisijad on üllatunud kuuldes, et rongid ei hiline Venemaal peaaegu mitte kunagi - isegi kui sajab lund. Venemaa Raudteede hinnangul püsib Venemaal keskmiselt üheksa rongi kümnest täpselt graafikus.

Moskva metroorongide intervall on kaks minutit. Kasvava reisijatevooga toimetulekuks on viimase kümne aasta jooksul Moskvas käiku antud ligi 50 uut raudteejaama, lisaks on käivitatud rongide liiklus Moskva ringraudteel. Võrdluseks valmis samal perioodil Berliinis vaid kolm uut jaama.

Tõtake kaema – Moskva kõige külmem festival>>

Venemaa president Vladimir Putin ja Jaapani peaminister Shinzō Abe
© Sputnik / Алексей Дружинин

Lisaks saate kõikides toitlustusettevõtetes ja hotellides ning mõnikord ka lihtsalt avalikes kohtades nautida tasuta WiFi-ühendust. Internet areneb Venemaal kiiresti. Loomulikult on Siberis, asustatud aladest kaugel, suured leviaugud, kuid suurtes linnades on lairiba-internet juba ammu iseenesestmõistetav. Moskvas on interneti standardkiirus 100 megabitti sekundis, Saksamaal aga vaid umbes 20 megabitti.

On arusaadav, et Moskva pole kogu Venemaa ja pealinn on arengutasemelt muudest piirkondadest ees, kuid see näitab, kuhu Venemaa liigub. Tänapäeval saavad moskvalased erinevate rakenduste abil hõlpsalt tasuda auto parkimise või rentimise eest, broneerida vastuvõtuaega arstile, maksta nutitelefoniga restoranis või kauplustes ostude eest.

Muide, Saksamaa kaubandusettevõtete tööaeg tundub Venemaa kodanikele uskumatu. Venemaal töötavad ööpäevaringselt mitte ainult supermarketid, vaid ka mõned kaubanduskeskused, apteegid, lillekauplused ja isegi väikesed koopiate tegemise ärid. Moskvalased saavad šoppamas käia seitsmel päeval nädalas ja isegi pühade ajal.

132
Tagid:
Moskva, lennujaam, Saksamaa, metroo, Venemaa
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega