IMF ja võlakirjakuningas ennustavad uut globaalset kriisi: oodata pole enam kaua, illustreeriv foto

IMF ja võlakirjakuningas ennustavad uut globaalset kriisi

90
(Uuendatud 17:55 09.01.2019)
Iga venelane, kes veel "uljaid 90-ndaid" mäletab, on vähemalt kuulnud mõjukast rahvusvahelisest finantsorganisatsioonist - Rahvusvahelisest Valuutafondist (IMF), mille orjastavatest laenudest sõltus omal ajal kogu Venemaa majandus.

Ivan Danilov, blogi Crimson Alter autor agentuurile RIA Novosti

Venemaale kohutavalt alandavad läbirääkimised ja tolleaegse IMFi juhi, Prantsuse majandusteadlase Michel Camdessusega paelusid tol ajal Venemaa televaatajate tähelepanu ja selle kajastused olid Venemaa ajalehtedes auväärsetel kohtadel, sest inimeste palgad ja pensionid sõltusid otseselt Camdessuse otsustest.

Maailm tormab kontrollimatult kriisi suunas >>

Möödusid aastakümned ja Venemaa on paljuski muutunud, kuid IMF on endiselt maailma finantssüsteemi peamine kindlus, selle juhid ja eksperdid aga nagu "Washingtoni konsensuse" majanduskultuse ülempreestrid. Oodata neilt ülemaailmse finantssüsteemi kritiseerimist või negatiivset hinnangut lääneriikide või konkreetselt Ameerika majandusele oleks sama, kui vihma- või lumesadu Saharas. Teoreetiliselt on kõik võimalik, kuid see oleks ilmselge looduslik anomaalia.

Aga siiski. Rahvusvahelise Valuutafondi tegevdirektori asetäitja David Lipton tegi Ameerika Majandusühenduse aastakonverentsil esinedes mõningaid teravaid avaldusi, märkides, et maailm ei ole uueks kriisiks valmis ja seda valmisolekut tuleks oluliselt suurendada: "Uus retsessioon (majanduslangus – toim.) on juba silmapiiri taga tulekul ja me oleme selleks hoopis vähem valmis kui peaksime, isegi vähem kui eelmise 2008. aasta kriisi ajal." (tsitaat Financial Timesist).

Ta kurtis samuti, et nendes tingimustes "peaksid riigid pöörama tähelepanu oma majanduse stabiilsel trajektooril hoidmisele, moodustama reserve, mitte omavahel kemplema".

Briti Guardian toob ära mitu Liptoni tsitaati: "Nagu öeldakse, tuleb maja katust parandada siis, kui väljas paistab päike, kuid nagu paljud teist, näen ka mina kogunevaid tormipilvi ja ma kardan, et kriisiennetuseks vajalik töö ei ole lõpetatud. Peame muretsema rahapoliitika võimekuse pärast."

Meedia: USA-d tõukab hukule "arrogantne ülbus" >>

Kõrge IMFi juht lähtub sellest, et "paljud" tema sotsiaalse ringi inimesed juba teavad, et maailm ei ole järgmiseks kriisiks valmis ja et tormipilved juba "kogunevad". Kuid tema fraas kahtlustest rahanduspoliitika võimekusest tuleb Ameerika bürokraatia keelest vene keelde tõlkida ja see tähendab umbes:

"Eelmisel korral päästsime meie, see tähendab majanduslik ja administratiivne eliit, USA massilise rahatrükkimise ning USA valitsusele ja ettevõtetele nullilähedase intressiga laenuvõimaluse andmisega kriisist. Kuid seekord on mul suured kahtlused, kas see trikk enam toimib."

Veelgi enam, Lipton rõhutas, et paljude riikide praegune suur võlakoormus piirab nende võimet majanduse stimuleerimiseks fiskaalmeetmeid kasutada.

Üllataval kombel ütles sedasama, kuid palju karmimal kujul oma iga-aastases ettekandes suure investeerimisfondi Double Line Capital juht Jeffrey Gundlah, keda tuntakse rohkem tema professionaalse hüüdnime King of Bonds (Võlakirjakuningas) järgi, mille Ameerika ajakirjanikud andsid talle tänu tema seletamatule võimele ennustada erinevate võlainstrumentide hinnakõikumisi.

Gundlach kirjeldas USA riigivõlga järgmiselt: "Föderaalvõla suhe Ameerika sisemajanduse kogutoodangusse on kohutav."

Oma hinnangu illustreerimiseks esitas ta graafiku riigivõla suhte kasvust SKP-sse ja küsis retooriliselt: "Kas me (Ameerika majandus – autori märkus) üldse kasvame või põhinebki see kõik vaid laenudel?" Seega USA eksperdid rahvusvahelistest rahandusasutustest ja erasektorist väidavad, et Ameerika ja maailma majanduse praegune olukord tervikuna on "katastroof, mis ootab vaid võimalust puhkemiseks". Nad on palju pessimistlikumad kui paljud Ameerika "uppumatu majanduse" teooria entusiastlikud toetajad Venemaal.

Üks mõjukas Ameerika mõttekoda - Välissuhete nõukogu (Council on Foreign Relations) avaldas spetsiaalse aruande Ameerika riigivõla olukorrast, milles öeldakse: "Kasvab oht, et Washingtoni võlausaldajad, kellest paljud on välismaalt (selge vihje Hiinale - aut. märkus), võivad äkki kaotada usu, nõuda suuremat kasumlikkust (Ameerika võlakirjadelt - aut. märkus) ja tekitada nii eelarvekriisi."

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu >>

Lisaks märkis Välissuhete nõukogu esimees Richard Haas Ameerika Ühendriikide Senatis eksperdina antud tunnistuses: "Kasvav riigivõlg kiirendab dollari lõppu maailmarahana. See juhtub usalduse kadumise tõttu Ameerika finantspoliitikasse ja ka sellest tingitud hirmust, et meetmed, mida USA peaks rakendama oma riigivõla rahastamiseks, on vastuolus sellega, mida Ameerika peaks oma ja kaudselt kogu maailma majandusega tegema."

See hakkab juba sarnanema paanikale, seda enam, et eriti viimastel kuudel on selliste seisukohtadega Ameerika valitsuse võlakohustustest või maailma majandussüsteemi mittevalmisolekust lähenevaks kriisiks esinenud erinevate era- ja riikideüleste finantsstruktuuride esindajad, alates miljardär Ray Daliost kuni Rahvusvaheliste arvelduste pangani (Bank for International Settlements (BIS)) .

On põhjendatud kahtlusi, et nad kõik suudavad ennustada kriisi puhkemise täpset hetke, kuid on juba raske vabaneda mõttest, et seda peetakse vältimatuks. Ja et kõik finantsturgudel osalejad või riigiüleste finantsorganisatsioonide ametnikud püüavad jätta endale õiguse öelda, et just nemad "hoiatas kõiki, kuid neid ei kuulatud".

Oleks imelik uskuda lääne (ja globaalse) majanduse helgesse tulevikku, kui isegi need, kes peaksid oma ametikoha järgi optimistlikud olema, enam sellesse ei usu.

Iga kord, kui mõni Ameerika poliitik ähvardab maailma, tuginedes justkui Ameerika majanduslikule võimsusele, tuleb meeles pidada, et see on üldjuhul Titanicu kaptenisillal tehtud ettekanne, mis eelneb kokkupõrkele finantsjäämäega.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

90
Tagid:
poliitika, ennustus, kriis, majandus, IMF
Samal teemal
USA avalikustas esimest korda 40 aasta jooksul oma võlasumma Saudi Araabia ees
Macron: Euroopa on jõudnud poliitilisse kriisi
Itaalias on uus valitsus - nüüd algab Itaalia kriis EL-is
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega