Xi Jinping: ärge õpetage Hiinale elu

78
(Uuendatud 15:50 19.12.2018)
Lääneriigid ei tabanud Hiina liidri Xi Jinpingi kõnes valmisolekust täita Ameerika Ühendriikidega peetava kaubandussõja lõpetamiseks tema tingimusi ja nõudeid selle peamist sõnumit.

TALLINN, 18. detsember - Sputnik, Aleksei Toom. Hiina tööstus, ettevõtlus ja turg jäävad ka edaspidi Kommunistliku partei kontrolli alla ja Peking ei anna järele Lääne survele vähendada riigi osakaalu Hiina majanduses, teatas Hiina president Xi Jinping Hiina Rahvavabariigi reformide alguse 40. aastapäevale pühendatud pidulikul koosolekul.

Hirmutav sõprus - USA on Moskva ja Pekingi liidus ohtu märganud >>

"Keegi ei saa Hiina rahvale dikteerida, mida ta peaks või ei peaks tegema," ütles Xi Jinping peaaegu pooleteise tunni pikkuses kõnes, teatab Xinhua riiklik uudisteagentuur. Peking tähistas 40. aasta möödumist reformide algusest, mis muutis hiiglasliku sotsialistliku riigi juhtivaks maailmamajanduseks.

Agentuur Bloomberg märgib, et paljud rahvusvahelised vaatlejad ja investorid ootasid Hiina liidrilt lepitavaid sõnu Ameerika Ühendriikide aadressil, kuid nendest ei saa järeldada, et Peking oleks valmis tegema radikaalseid reforme kahe suurima majandusega riikide vahelise kaubandussõja lõpetamiseks.

Reformitakse, kuid ei öelda, mida ja kuidas

Teiste ekspertide arvates oleks Hiina juhtkonnal raske rahvale selgitada, milleks on vaja radikaalseid ja paratamatult valusaid reforme, kui olemasolev juhtimissüsteem on oma uskumatut efektiivsust tõestanud.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et kommunistide juhitav majandus, mida Lääs keeldub jätkuvalt tunnustamast "turumajanduseks", on alates 1978. aastast 40 aasta jooksul, mis on ajaloo seisukohalt vaid hetk, tõusnud maailma juhtivaks majanduseks ja kaubanduspartneriks paljudele maailma riikidele.

Maailm tormab kontrollimatult kriisi suunas >>

"Mida ja kuidas reformida, tuleb määrata lähtudes peaeesmärgist - arendada ja täiustada Hiina eripäraga sotsialistlikku süsteemi," ütles Xi Jinping, "me reformime otsustavalt seda, mida tuleb ja saab muuta, kuid me ei reformida kunagi seda, mida muuta ei saa."

Hiina liider rõhutas, et Hiina muutub üha avatumaks maailmale ja tema majandus rahvusvahelistele turgudele. Samal ajal jääb riik truuks oma tehnoloogilisele innovatsioonipoliitikale.

"Pole olemas viie tuhande aastase tsivilisatsiooni ja üle 1,3 miljardi suuruse elanikkonnaga Hiina reformimise ja arendamise kuldreeglite õpikut, mida me järgida saaksime," ütles Xi Jinping.

Nagu paljud Euroopa riigid, on ka Eesti huvitatud kaubandussuhete arendamisest Hiinaga, mida Tallinnas peetakse vaatamata tema poliitilisele süsteemile paljulubavaks kaubanduspartneriks ja investoriks.

Hiina kommunistid on sotsialismist kõneldes Eesti ametivõimude huvi köitnud >>

Portaal Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Eesti on ilmutanud soovi olla Hiina Kommunistliku parteiga sõbralikes suhetes ja riigi president Kersti Kaljulaidi arvates on kahe riigi suhted ajaloo kõrgeimal tasemel. Väärib märkimist, et seda ei olnudki eriti raske saavutada, sest varem ei olnud Eestil Hiinaga üldse mingeid suhteid.

78
Tagid:
majandus, poliitika, USA, Hiina
Samal teemal
Hiina reageeris Euroopa Liidu ühisarmee loomise ideele
Hiina teatas valmisolekust tugevdada sõjalist koostööd Venemaaga
Eesti serverid võivad olla Hiina kontrolli all
President Kaljulaid kohtus Pekingis Hiina riigipea Xi-ga
Hiina keeldus Ameerika veeldatud gaasi importimast