Xi Jinping: ärge õpetage Hiinale elu

79
(Uuendatud 15:50 19.12.2018)
Lääneriigid ei tabanud Hiina liidri Xi Jinpingi kõnes valmisolekust täita Ameerika Ühendriikidega peetava kaubandussõja lõpetamiseks tema tingimusi ja nõudeid selle peamist sõnumit.

TALLINN, 18. detsember - Sputnik, Aleksei Toom. Hiina tööstus, ettevõtlus ja turg jäävad ka edaspidi Kommunistliku partei kontrolli alla ja Peking ei anna järele Lääne survele vähendada riigi osakaalu Hiina majanduses, teatas Hiina president Xi Jinping Hiina Rahvavabariigi reformide alguse 40. aastapäevale pühendatud pidulikul koosolekul.

Hirmutav sõprus - USA on Moskva ja Pekingi liidus ohtu märganud >>

"Keegi ei saa Hiina rahvale dikteerida, mida ta peaks või ei peaks tegema," ütles Xi Jinping peaaegu pooleteise tunni pikkuses kõnes, teatab Xinhua riiklik uudisteagentuur. Peking tähistas 40. aasta möödumist reformide algusest, mis muutis hiiglasliku sotsialistliku riigi juhtivaks maailmamajanduseks.

Agentuur Bloomberg märgib, et paljud rahvusvahelised vaatlejad ja investorid ootasid Hiina liidrilt lepitavaid sõnu Ameerika Ühendriikide aadressil, kuid nendest ei saa järeldada, et Peking oleks valmis tegema radikaalseid reforme kahe suurima majandusega riikide vahelise kaubandussõja lõpetamiseks.

Reformitakse, kuid ei öelda, mida ja kuidas

Teiste ekspertide arvates oleks Hiina juhtkonnal raske rahvale selgitada, milleks on vaja radikaalseid ja paratamatult valusaid reforme, kui olemasolev juhtimissüsteem on oma uskumatut efektiivsust tõestanud.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et kommunistide juhitav majandus, mida Lääs keeldub jätkuvalt tunnustamast "turumajanduseks", on alates 1978. aastast 40 aasta jooksul, mis on ajaloo seisukohalt vaid hetk, tõusnud maailma juhtivaks majanduseks ja kaubanduspartneriks paljudele maailma riikidele.

Maailm tormab kontrollimatult kriisi suunas >>

"Mida ja kuidas reformida, tuleb määrata lähtudes peaeesmärgist - arendada ja täiustada Hiina eripäraga sotsialistlikku süsteemi," ütles Xi Jinping, "me reformime otsustavalt seda, mida tuleb ja saab muuta, kuid me ei reformida kunagi seda, mida muuta ei saa."

Hiina liider rõhutas, et Hiina muutub üha avatumaks maailmale ja tema majandus rahvusvahelistele turgudele. Samal ajal jääb riik truuks oma tehnoloogilisele innovatsioonipoliitikale.

"Pole olemas viie tuhande aastase tsivilisatsiooni ja üle 1,3 miljardi suuruse elanikkonnaga Hiina reformimise ja arendamise kuldreeglite õpikut, mida me järgida saaksime," ütles Xi Jinping.

Nagu paljud Euroopa riigid, on ka Eesti huvitatud kaubandussuhete arendamisest Hiinaga, mida Tallinnas peetakse vaatamata tema poliitilisele süsteemile paljulubavaks kaubanduspartneriks ja investoriks.

Hiina kommunistid on sotsialismist kõneldes Eesti ametivõimude huvi köitnud >>

Portaal Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Eesti on ilmutanud soovi olla Hiina Kommunistliku parteiga sõbralikes suhetes ja riigi president Kersti Kaljulaidi arvates on kahe riigi suhted ajaloo kõrgeimal tasemel. Väärib märkimist, et seda ei olnudki eriti raske saavutada, sest varem ei olnud Eestil Hiinaga üldse mingeid suhteid.

79
Tagid:
majandus, poliitika, USA, Hiina
Samal teemal
Hiina reageeris Euroopa Liidu ühisarmee loomise ideele
Hiina teatas valmisolekust tugevdada sõjalist koostööd Venemaaga
Eesti serverid võivad olla Hiina kontrolli all
President Kaljulaid kohtus Pekingis Hiina riigipea Xi-ga
Hiina keeldus Ameerika veeldatud gaasi importimast
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega