EL matab dollarit - Venemaagi on peiedele kutsutud, illustreeriv foto

EL matab dollarit - Venemaagi on peiedele kutsutud

78
(Uuendatud 16:39 09.12.2018)
Kui jälgida infosõda, mida Ameerika propagandamasin peab mistahes katsete vastu vaidlustada USA dollari hegemooniat, ei saa jätta tähelepanuta üht fundamentaalset erinevust Venemaa ja Euroopa Liidu vahel

Ivan Danilov, blogi Crimson Alter autor agentuurile RIA Novosti

Kui Venemaa dollarist vabanemise plaan kannab märget "ametialaseks kasutamiseks" ja on siiani jäänud saladuseks, siis Euroopa dedollariseerimise kava (sealhulgas selle tehniline lisa) "lekitasid" Euroopa Ameerika-meelsed ametnikud Bloombergi agentuurile juba nädal aega enne selle lõplikku vastuvõtmist.

Euroopa Liidu olukord on muidugi masendav, kuid kui see plaan ellu viia õnnestub, siis ei aita Ameerika Ühendriike enam ka Euroopa juhtkonnas märkimisväärsel hulgal "Uncle Sami" poolehoidjate olemasolu.

Brüssel kavatseb euro maailmarahaks muuta >>

Isegi kui teha mööndusi Euroopa bürokraatliku masinavärgi legendaarsele kohmakusele, siis on isegi see dollariga võitluse pikaajaline kava, mida Euroopa Komisjoni strateegilistes dokumentides kirjeldatakse, naftadollari-süsteemile selle praegusel kujul suisa hukatuslik.

Euroopa Komisjoni plaani tähelepanuväärne punkt on, et ilma Venemaata see plaan ei toimi, mis tähendab, et Pariis ja Berliin peavad ilmselt veidi oma Venemaa-vastaseid ambitsioone talitsema, sest nad vajavad eluliselt olulistes küsimustes koostööd Moskvaga.

Euroopa dedollariseerimise ja euro ülemaailmse rolli suurendamise kava koostasid ilmselt mitte poliitikud, vaid rahandusetegelastest praktikud. Võib-olla osales selle väljatöötamises koguni Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker isiklikult. Tal on suured kogemused Euroopa eduka maksuparadiisi — Luksemburgi hertsogiriigi juhtimises ja ta tunneb dollarisüsteemi valupunkte hästi.

Programmi põhipunkt seisneb selles, et Euroopa energiaimpordi eest tuleks tasuda mitte dollarites, vaid eurodes. See on vajalik, et end sanktsioonide eest kaitsta, ning selles punktis ei ole vaja pead murda, kelle sanktsioonide eest kaitsmist EL juhid silmas peavad.

Energiaprobleemi hind on umbes 341 miljard dollarit aastas – just niipalju maksab aastane energia sissevedu Euroopa Liitu. Lisaks on dedollariseerimise küsimus dokumendis püstitatud "Euroopa suveräänsuse" taastamisena ja seda vaatamata asjaolule, et igaüks teab, kui valuliselt Washington sellisele retoorika reageerib.

"Hiljutised väljakutsed rahvusvahelistele kaubandusreeglitele on Euroopa Liidule äratuskellaks majandusliku ja rahandusliku suveräänsuse mõttes," väidavad EL strateegia autorid.

Probleem on selles, rahvusvahelise kogukonna mälust ei ole veel kustunud kahe oma riike naftadollarite süsteemist välja tõmmata ja majanduslikku ja rahanduslikku suveräänsust saavutada üritanud poliitiku — Muammar Gaddafi ja Saddam Hussein traagiline saatus.

Muidugi ameeriklased (vähemalt praegu) Pariisi või Berliini pommitama ei hakka, kuid väikese putši või värvilise revolutsiooni korraldada — miks mitte?

Saame hakkama ka dollariteta — Ameerika valuutast loobumine kiireneb >>

Kuna Euroopa dollariga võitlemise kava on koostanud just rahandusspetsialistid, mitte poliitikud, siis keskendub see konkreetselt turu infrastruktuurile, mida on selle elluviimiseks vaja ja mis muutub eriti oluliseks Brexit'i kontekstis, sest koos Ühendkuningriigiga lahkub Euroopa Liidust ka Euroopa peamine finantskeskus.

Üldiselt taanduvad Euroopa Komisjoni strateegide ettepanekud sellele, et otsekohe tuleb "käepärastest vahenditest" luua Londoni finantskeskuse analoog ja seadistada see tulevase "naftaeuro" teenindamiseks.

Selleks tuleb käivitada oma börsiplatvorm naftaga kauplemiseks (praegu Euroopa Liidu mandriosas seda lihtsalt pole, sest peaaegu kogu Euroopa energiaimpordi teenindamise finantsinfrastruktuur asub Londonis), luua oma nafta futuuridega eurodes kauplemise süsteem valuuta- ja intressimäära riskide maandamiseks, samuti teatud "täielikult integreeritud" maksete süsteem, mis hõlmaks ka elektroonilised ja pangakaartidega tehtavad maksed, et tagada Euroopa finantssüsteemi täielik operatiivne sõltumatus.

Torkab silma, et sisuliselt valmistab Euroopa Liit ette umbes samasugusteks sanktsioonideks, mis on kehtestatud ja milleks valmistub praegu Venemaa finantssüsteem.

Eurooplased püüavad luua oma "SWIFT"i analoogi" (kusjuures SWIFT on formaalselt Euroopa organisatsioon, kuigi seda kontrollib USA), samuti oma "MIR'i" analoogi (võib-olla ainult maksete tegemiseks, mitte uue kaardi brändina), püüavad oma pangasüsteemi ette valmistada dollarirahastamise ja dollarisüsteemile juurdepääsu lõpetamiseks.

VTB juhi neljapunktiline plaan dollarist loobumiseks >>

Kui tõlkida need finantsmeetmed diplomaatia ja sõjaliste küsimuste keelde, siis on see sama, kui käskida EL riikide suursaadikutel USA-s asjad kokku pakkida ja samal ajal viia Atlandi ookeani rannikul olev õhutõrje lahinguvalmidusse.

On selge, et kõiki Euroopa Komisjoni strateegilises kavas nimetatud meetmeid ei saa ellu viia kiiresti, kuid nende vastuvõtmise fakt iseenesest näitab, et Atlandi-ülesed konfliktide vaid süvenevad ja et Euroopa Liidu ladvik häälestab end pikaks ja väga tõsiseks vastasseisuks Ameerika Ühendriikidega.

Tuleb märkida, et kogu Euroopa kava ei hakka toimima ilma Euroopa Liidu peamiseks energiatarnijaks oleva Venemaa abita.

Brüsseli unistajate mõtted Euroopa suveräänsuse taastamiseks ilmusid just õigel ajal selles mõttes, et nagu Vladimir Putin õigesti märkis, "meie eesmärk ei ole lahkuda dollarist, dollar lahkub meist."

See loob tingimused, et Venemaa saab energia ekspordil üle minna arveldustele Euroopa valuutas: Venemaa nafta- ja gaasiettevõtted nõuavad juba praegu välispartneritelt pikaajaliste lepingute järgsete maksevääringute muutmist.

Arvestades, et Ameerika majandusele ja finantssüsteemile on "dollaritsooni" vähenemine kõige otsesemas mõttes eksistentsiaalne oht, võib oodata Ameerika Ühendriikide teravat reaktsiooni.

Ameerika püüab demonstreerivalt karistada neid, kes üritavad ilma jätta Washingtoni "ülemäärastest privileegidest" (Ameerika majandusteadlaste kõnepruugis "exorbitant privilege"), st "riigi erakorralistest majanduslikust eelisest – maailmamajanduse reservvaluutat emiteerida.

Kui kummaline see ka pole, aitab selline Ameerika reaktsioon vaatamata kõigile olemasolevatele vastuoludele kaasa EL ja Venemaa suhete paranemisele. Miski ei liida nii nagu ühine mure metsiku "Uncle Sam"i" näol, kes nõuab, et dollari ülemaailmne hegemoonia jäetaks rahule.

Autori arvamus ei pruugi kattuda toimetuse seisukohaga.

78
Tagid:
infosõda, poliitika, majandus, euro, valuuta, dollar, EL, Venemaa, USA
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega