Nafta pumpad

Venemaa ei usu Maailmapanga naftaprognoosi

46
(Uuendatud 18:15 06.12.2018)
Maailmapanga eksperdid esitasid aruande, mis ennustab järgmise kolme aasta Brenti toornafta keskmiseks hinnaks 71 dollarit barrelist. Venemaa valitsus lähtub aga eeldusest, et must-kulla hinnatase ei ületa keskpikas perspektiivis 55 dollarit.

TALLINN, 6. detsember — Sputnik. Millest selline lahknevus tuleneb ja miks Majandusarenguministeerium oma hinnangutes nii ettevaatlik on – sellest RIA Novosti uudises.

Kostku see teie suust Jumala kõrvu

Maailmapanga aruandes märgitakse, et 2018. aasta jooksul iseloomustas naftahindu suur volatiilsus: Brenti seguga kaubeldi vahemikus 59 — 86 dollarit barreli kohta. Ekspertide sõnul on üheks peamistest põhjustest Venemaa rekordiline naftatootmine — 11,4 mln barrelit päevas.

Samal ajal põhjustasid Lõuna- ja Põhja-Ameerika uudised hinnahüppe 84 dollarini. Alguses vähendas Venezuela toodangut lootuses luua turul kunstlik puudujääk ja teenida seeläbi riigi jaoks äärmiselt raskel ajal lisatulu.

Trumpi konksu otsas: miks saudid OPEC-i reetsid>>

Seejärel tõstis hinda USA Iraani tuumaleppest väljumine, mil Teherani nafta vastu suunatud sanktsioonid tekitasid musta kulla puudujäägi ohu.

Varsti järgnes aga langus. Maailmapank selgitab seda OPECi suurenenud tootmismahtudega, USA aga lisas, et sanktsioonid Iraani nafta suhtes ei puuduta kaheksat riiki, mille hulgas on ka suurimad ostjad — Hiina ja India.

Maailmapanga analüütikute arvates on nende tegurite mõju lõppemas, mistõttu naftahind järgmisel aastal tõuseb, ületades 70 dollarit barreli kohta. Venemaa ametnikud seda optimismi ei jaga.

Novembri lõpus kiitis Venemaa valitsus heaks majandusarengu ministeeriumi koostatud sotsiaalmajandusliku arenguprognoosi aastani 2036, kus arvestatakse lähiaja naftahindadega tasemel 50-55 dollarit barrelist.

Niisuguse sammu põhjus on arusaadav: keegi valitsuskabineti liikmeist ei soovi 2014-2016. aasta sündmuste kordumist, mil hind kukkus 106-lt 32-le dollarile ja riigil, mille eelarves oli süsivesinike ekspordil oluline koht, tuli mõelda, kuidas oma sõltuvust nafta hinna dünaamikast vähendada.

Seega on parem lähtuda naftahindade konservatiivsetest prognoosidest. Tõepoolest, järjekordse naftakriisi korral laiutavad Maailmapanga analüütikud lihtsalt käsi, kuid Venemaal tuleks uuesti kriisivastaseid programme luua.

Küll aga ei tähenda see, et Venemaa valitsuse majandusblokk naftaekspordi tulud pikaajalistest plaanidest välja on jätnud. Endiselt jääb jõusse eelarvepõhimõte, mille kohaselt kõik nafta lisatulud Rahvusliku Jõukuse Fondi suunatakse.

Ekspert selgitas, miks nafta hind kõigub>>

Naftahindade pikaajaline langus allapoole Venemaa valitsuse poolt eeldatud 50-55 dollarit barrelist on väga ebatõenäoline. Kui aga Maailmapangal on õigus ja vene naftaeksport jätkub praegusel tasemel, kasvab Venemaa turvapadi 3,3 miljardi dollari võrra kuus.

Turu stabiilsus on küsitav

Kelle prognoos osutub täpsemaks – kas Venemaa või Maailmapanga – seda näitab aeg. Ei tohiks unustada, et võimalikke stsenaariume mõjutab suur hulk tegureid – nii poliitilisi kui ka sellest sõltumatuid.

Üks olulisemaid on OPECi ja OPEC+ eelseisvad tippkohtumised, kus juba lähipäevil otsustatakse naftatootmiskvootide saatus. Saudi Araabia pakkus välja, et kõik kartelli liikmed vähendaksid toodangut oktoobri maksimumist 3-3,5% võrra.

Analüütikud arvavad, et juhul kui keegi nende nõuetega ei nõustu, võib nafta odavneda 55 dollarini barrelist. Kui kartelliosalised suudavad tootmise vähendamise osas kokkuleppele jõuda, võivad hinna juba aasta lõpuks tõusta kuni 65 või enama dollarini.

Trump lendab Putini juurde: USA vajab väga Venemaa naftat>>

Keskpikas perspektiivis muudavad praegused madalad hinnad uute maardlate luure kahjumlikuks ning järgmise aastakümne keskpaigaks võib maailmamajandus silmitsi seista tooraine puudujäägi ning naftahindade järsu tõusuga. Seda meelt on Goldman Sachsi analüütikud.

"Ainult vähesed nafta- ja gaasiettevõtted suudavad uute leiukohtade arendamisse investeerida, seega seisab maailm kahekümnendatel aastatel silmitsi naftapuudujäägiga," ütles hiljutises intervjuus CNBC-iga Goldman Sachsi Euroopa energiauuringute osakonna juhataja Michele Della Vigna. See tähendab, et naftahinnad võivad Maailmapanga analüütikute prognoose oluliselt ületada.

46
Tagid:
nafta, OPEC, USA, Venemaa
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega