BMW peakorter Münchenis

Saksa suurettevõtted peavad Washingtoniga separaatseid läbirääkimisi

54
(Uuendatud 19:54 06.12.2018)
Euroopa töösturid näitavad üles rahulolematust tulemustega Brüsseli püüdluste puhul kaubandusuhetes pingete vähendamiseks USA-ga kokkuleppele jõuda ja peavad Euroopa Liidu reeglitest hoolimata president Donald Trumpiga separaatseid läbirääkimisi.

TALLINN, 6. detsember — Sputnik, Aleksei Toom. Brüssel näitab üles rahulolematust Saksamaa autotootmisettevõtete katsega Washingtoniga iseseisvalt, ilma tema osaluseta Vana ja Uue maailma kaubanduskonflikti lahendamiseks kokku leppida. Eelnevalt kutsus Euroopa Komisjon Euroopa juhtivad ärimehed kinnisele kohtumisele ja kõneles nendega üksmeelest ja teineteisemõistmisest.

Euroopa Komisjon kahtlustab Saksa autotoojaid kartellileppes >>

Brüsselil on kahtlusi juhtivate saksa autotootjate Volkswagen, Daimler ja BMW 4. detsembril Washingtonis Donald Trumpiga toimuva kohtumise tagamaades ja ta tuletab meelde, et ainult Euroopa Komisjonil on õigus ja volitused pidada väliskaubandusalaseid läbirääkimisi pidada ning kokkuleppeid ja tollitariife arutada. Jääb selgusetuks, kas Euroopa Komisjoni oli üldse saksa töösturite visiidist Valgesse Majja ametlikult teavitatud.

Saksa majandus hakkas pisut tõrkuma, illustreeriv foto
© Sputnik / Сергей Кузнецов

Juhtivate saksa autotööstusettevõtete juhtkond lubas 4. detsembri kohtumisel USA presidendi Donald Trumpiga investeerida riigi majandusse rohkem vahendeid, juhul kui Washington ei kehtesta Euroopa autodele kõrgemaid tollitariife.

Läbirääkimiste tulemustest teavitab Saksamaa riiklik ringhäälingukompanii DW, märkides, et Volkswageni, Daimleri a BMW peadirektorid on vaimustatud kohtumisest Ameerika Ühendriikide riigipeaga, kes taotleb Euroopa Liidu "ebaõiglase" suhtumise revideerimist USA kaubanduse asjus ning ligi 30-miljardilise tasakaalunihke vähendamist USA ja Saksamaa vahelises autokaubanduses.

Ärimaailm on valmis Ameerika turu eest rohkem maksma

Saksamaa ettevõtted on valmis oma Amerika ettevõtetesse rohkem raha panustama, nagu kirjutab näiteks Volkswagen, teavitades läbirääkimistest alles kohtumise päeval, aga mitte selle eel, nagu on kombeks toimida. Ettevõtte juhtkond teatab, et mõistab Ameerika turu tähtsust ja on valmis suurendama investeeringuid USA-sse, kuid tahaks teada, millistest summadest ja millisest haardeulatusest jutt käib.

Saksamaa ei loobu Kertši intsidendi pärast Nord Stream 2-st >>

Korporatsioonide pressiteenistuste teadaannete põhjal otsustades kohtus Volkswageni, Daimleri ja BMW tippjuhtkond Donald Trumpiga, püüdes jõuda kokkuleppele selles, et too loobuks mõttest kehtestada Euroopale autode osas kõrgemad imporditollid. President Donald Trump, nagu Sputnik Eesti on kõnelnud, ähvardas varem Brüsselit säärase kaubanduskonflikti kujunemisvõimalusega sel juhul, kui EL ei lähe läbirääkimistes USA-ga järeleandmistele.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker siirdus juulis otsekohe USA-sse ja justkui jõudis Trumpiga kokkuleppele vastastikuste sanktsioonide järgmine voor täiendavate läbirääkimiste pidamiseks ja omavaheliste pingete leevendamiseks edasi lükata. Kuid sündmuste arengu põhjal otsustades hindab Euroopa ettevõtlus nende läbirääkimiste tulemusi ja neid kureeriva EL-i kaubandusvoliniku Cecilia Malmströmi jõupingutusi skeptiliselt.

Saksamaa välisminister Heiko Maas
© Sputnik / Григорий Сысоев

Washington lööb kiilu Brüsseli ja äritegevuse vahele

Varem on Brüssel Euroopa tööstuseliidile teatanud, et Donald Trumpi Ameerika Ühendriigid ei taha näha EL-i ühtsena ning külvavad võimude ja ettevõtjate vahele erimeelsusi, teatab viitega tundmatuks jääda soovinud allikatele hästiinformeeritud Brüsseli väljaanne Euractiv.

Juba 27. novembril Euroopa Liidu pealinnas toimunud konfidentsiaalsel kohtumisel BusinessEurope grupiga rääkis Euroopa Komisjoni juhtkond teadaolevalt vajadusest säilitada kaubanduskonfliktis Washingtoniga ühtsust ja kaitsta ühiseid eesmärke. Tõenäoliselt usub Brüssel, et USA Euroopa-vastane aktiivsus kasvab vastavalt maikuiste Euroopa Parlamendi valimiste lähenemisele, mida Lääne-Euroopa hindab Euroopa Liidu tuleviku suhtes kõige olulisemaks.

EL-i kaubandusvolinik Cecilia Malmström, nagu kirjutab Euractiv, ütles ettevõtjatele novembris toimunud kohtumisel, et Brüssel püüab parandada suhteid Washingtoniga, "kuid tunneli lõpus valgust ei näe".

Tuleb arvata, et need sõnad ei innustanud eriti Euroopa tööstureid ja iseäranis autotootjaid, keda ähvardavad mitmemiljardilised tulukaotused juhul, kui USA kehtestab nende toodangule kõrgendatud tollitariifid.

54
Tagid:
autotootja, poliitika, läbirääkimised, majandus, Volkswagen, Daimler, BMW, EL, Donald Trump, Brüssel, Saksamaa, USA
Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega