Saksa majandus hakkas pisut tõrkuma, illustreeriv foto

Saksamaa majandus langes - miks on see Venemaale hea uudis

128
(Uuendatud 14:53 02.12.2018)
Saksa majandus hakkas pisut tõrkuma. Tegelikult on langus väike (ainult 0,2%), aga arvestades, et riik on kogu EL majanduse mootoriks, mõjutab see valulikult kogu euroala makromajanduslikke näitajaid.

Vladimir Kornilov, RIA Novosti

Saksa majandus hakkas pisut tõrkuma. Igatahes just nii esitavad juhtivad Euroopa majandusteadlased sõnumit, et esimest korda 2015. aastast on Saksamaa SKT kvartali arvestuses langenud.

Majandusteadlastele sellest uudisest teatanud Saksamaa Föderaalse statistikaameti esindajad üritavad mitte häiret anda. Nende ametlik versioon SKT languse põhjustest on Saksamaa autode järsk müügilangus käesoleva aasta kolmandas kvartalis.

Merkel kinnitas Kiievile, et Euroliit kontrollib uut Nord Streami >>

Et mis teie siis arvasite, Euroopa Liit kehtestas septembrist uued heitgaaside kontrollimise eeskirjad, mille tõttu on uute sõiduautode müük riigis langenud enam kui 30 protsenti. Sellega seoses vähenes Saksamaa eksport peaaegu ühe protsendi, samas kui import kasvas rohkem kui ühe protsendi võrra.

USA president Donald Trump
© Sputnik / Сергей Гунеев

Saksa ajakirjanduse ja juhtivate majandusteadlastele tunduvad need seletused põhimõtteliselt igati usaldusväärsed, milles pole põhjust kahelda. "Saksamaal pole majandusprobleeme, tal on autoprobleemid," kordavad ametnike järel ka mõned finantsanalüütikuid. Ebaselge on vaid see, miks need samad analüütikud ei suutnud seda langust varem ette näha?

Tehti ju Euroopa Liidu otsus uute heitgaaside kontrollieeskirjade kehtestamiseks, milles heitekoguste lubatud piirmäärasid on karmistatud, juba aasta tagasi ja sellest anti ette teada. Seetõttu oleks eeskirjade mõju Saksamaa majandusele olnud võimalik eelnevalt välja arvutada, kuid praktiliselt mitte keegi ei suutnud SKT langust selles kvartalis prognoosida.

Veelgi enam, kolm nädalat tagasi teatas Saksamaa kantsler Angela Merkel videoläkituses rahva poole pöördudes suurepärastest majandustulemustest. Ta ütles, et riigi SKT kasvab eelarveaasta lõpuks 1,8 protsenti ja "majanduskasvu aastakümme" jätkub, rõhutades eriti ekspordi rolli selles kasvus.

Berliin ja Pariis on sanktsioonide karmistamise vastu >>

Pangem tähele, Merkel ütles seda novembris, kui Saksamaa autotööstuse septembri-oktoobri mitte kõige optimistlikumad tulemused olid talle ilmselt juba teada. Kuid oma kõnes ta isegi ei vihjanud võimalikule majanduslangusele. Nii et tõenäoliselt polegi asi mitte ainult autotootjate prognoositavates probleemides.

Saksamaa välisminister Heiko Maas
© Sputnik / Григорий Сысоев

Saksamaa valitsus on tänavu majanduskasvu prognoosi vähendanud juba 0,5% võrra ja järgmiseks aastaks 0,3% võrra. Seejuures kutsutakse üles paanikat mitte tekitama, seletades majanduse aeglustumist terve rea probleemidega — nii Brexit'i ohu, kui Ameerika Ühendriikide protektsionismipoliitikaga ja demograafilise olukorraga riigi.

Mõned analüütikud osutavad aga ohule, et majanduslangus Saksamaal on palju tõsisem ja seega ka Euroopa Liidus tervikuna. Saksa majanduse kurvastavate näitajate avalikustamine on juba langetanud euro kurssi dollari suhtes. Majandusteadlased on sunnitud tunnistama, et euroala majanduskasv osutus 2018. aastal "ootamatult nõrgaks".

Kuigi kõik loodavad jõulupühade lähenedes hooajalise sisenõudluse kasvu, on õhus kahtlus, et aasta tulemused osutuvad eurooplastele oodatutest oluliselt kehvemateks.

Kuid selles on ka positiivseid signaale. Igal juhul Venemaa jaoks. Saksa analüütikud püüavad majanduslanguse põhjuste selgitamisel igati vältida Venemaale kehtestatud majandussanktsioonide teemat. Parimal juhul on Saksamaa välisminister Heiko Maas nimetanud neid ühes "paketis" koos teiste sanktsioonidega.

Euroopa Komisjon kahtlustab Saksa autotoojaid kartellileppes >>

Tõepoolest, USA ja Hiina vahelisest kaubandussõjast tingitud maailmamajanduse võimalike kahjude taustal ei tundu Euroopa ja Saksa ettevõtjate kahjud Venemaale kehtestatud sanktsioonide tõttu eriti suured. Võib küll jätta tähelepanuta minimaalsed kahjud stabiilse majanduskasvu tingimustes, kuid majanduslanguse tingimustes penne lugedes hakatakse otsima iga võimalust kulude minimeerimiseks.

Saksamaa ettevõtjad üritavad igati valitsust survestada, et sanktsioonipoliitikat nõrgestada. Suvel tühistas Berliin Türgi vastu 2016. aastal kehtestatud sanktsioonid (mis olid üsna sümboolsed).

Saksa eksportööride murelikud hääled, et Venemaale kehtestatud sanktsioonidest võidavad vaid Aasia tootjad, kostavad juba ammu. Arvestades Saksamaa tungivat vajadust oma ekspordinäitajaid parandada, on tema jaoks hädavajalik säilitada Venemaa turg ja mis tootjatele kõige tähtsam — Nord Stream.

Prognoositavate ja kindlate kanalite kaudu tarnitava odava tooraine kättesaadavus muutub Saksamaa toodangule oluliseks ka selle konkurentsivõime seisukohalt välisturgudel. Sellepärast üritab Merkeli valitsus, Venemaa suhtes karmi retoorikat säilitades, meeleheitlikult vastu seista USA survele ja gaasiprojekti kaitsta. Selle asendamine kallima Ameerika veeldatud gaasiga ei lahenda probleemi vaid süvendab seda veelgi.

Mida teravamalt ilmnevad Saksamaa majanduskasvu aeglustumise ja Saksamaa ekspordi vähenemisega seonduvad probleemid, seda meeleheitlikumaks muutub vastuseis Ameerika diktaadile. Nii et Saksamaa föderaalstatistika väljaöeldud mitte kõige rõõmsamad majandusnäitajad ei tohiks meid (Venemaad) kindlasti häirida. Pigem vastupidi.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

128
Tagid:
kaubavahetus, langus, majandus, sanktsioonid, auto, eksport, Statistikaamet, EL, Angela Merkel, Saksamaa
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega