USA president Donald Trump

Karavan läheb edasi: Ameerika ettevõtted keerasid Trumpi ümber sõrme

42
(Uuendatud 17:37 28.11.2018)
Kaubandussõjast põhjustatud kahjud ulatuvad juba miljarditesse. Soovimata kanda täiendavaid kahjusid, on ettevõtted välja mõelnud, kuidas tollidest kõrvale hiilida ja ostavad Hiina toodangut jätkuvalt.

TALLINN, 28. november — Sputnik. Washingtoni ja Pekingi vahelise kaubanduslik vastasseis on teravnenud viimse piirini. Valge Maja ähvardab juba, et kui Hiina oma käitumist ei muuda, satub ta külma sõtta Ameerika Ühendriikide ja tema partneritega. Kuid äriringkondade esindajad ei poolda Trumpi administratsiooni kasvavat agressiivsust sugugi, kirjutab RIA Novosti

Juba augustis, kui eelseisvatest piirangutest teada anti, palusid Ameerika ettevõtted armu – uued tariife pidurdasid nende äritegevust ja tõid kaasa hinnatõusu kõigele, jalgratastest ja autoistmetest külmikuteni. 

Nõdrameelsus ja kangelaslikkus: Washington läheb kaubandussõjas täispangale >>

Ligi 400 suurema Ameerika ettevõtte juhid püüdsid saata kaubandusesindajate kaudu Trumpi administratsioonile oma sõnumi palvega jätta oma tooted lõplikust tollitariifidega maksustatavate toodete nimekirjast välja.

Viimastel aastakümnetel on suurem osa ülemaailmsetest tarneahelatest levinud väljapoole Ameerika Ühendriike. Seetõttu ei ole ettevõtetel lihtsalt muud valikut, kui kasutada välismaiseid, sealhulgas Hiinas toodetud materjale ja komponente. Seda püüti kaubandusesindajale selgitada.

"Me toetame presidenti tema püüdluses kaitsta Ameerika ettevõtteid, kiirendada majanduskasvu ja suurendada töökohtade arvu Ameerika Ühendriikides," ütles ühe ettevõtte juht juulis, "kuid kavandatav tariifide suurendamine viib vastupidisele tulemusele."

Administratsioon aga osutus kõigutamatuks. Trumpi läbirääkimiste taktika on kehtestada uued tollitariifid, et sundida Hiinat oma kaubandustõketest loobuma, selgitasid ametnikud segaduses ärimeestele.

USA-s leiutati totaalse kontrolli süsteem Hiinas
© Sputnik / Максим Богодвид

Septembri lõpus jõustusid kümneprotsendilised tollitariifid Hiinast pärit kaupadele, mille impordi maht oli 200 miljardit dollarit aastas. Vastuseks kehtestas Peking USA impordile 10,5 protsendilise tollimaksu kogumaksumusega 60 miljardit dollarit.

Võiks arvata, et Ameerika ettevõtjatel jääb vaid kahjud kokku lugeda, kuid majanduslik huvitatus sunnib alati leidlikkust ilmutama. Selgus, et ärimaailm suudab üsna edukalt 25-protsendilisest tollimaksust, mille Trump juunis Hiina kaupade impordile kogumahus 34 miljardit dollarit kehtestas, kõrvale hiilida.

Šveitsi UBS pank tegi kindlaks, et paljud USA ettevõtted "leiutasid geniaalse meetodi" — nad viivad tootmisahela üksikud lülid Hiinast teistesse riikidesse ja väldivad nii tollitariifide maksmist.

Rahvuslikud valuutad dollari vastu: rubla läheb pealetungile >>

UBS Wealth Management peaökonomist Paul Donovan selgitas, et ettevõtted impordivad Ameerika Ühendriikidesse Hiina toodangu tõenäoliselt välismaal, näiteks Kanadas asuvate tütarettevõtete kaudu. See võimaldab neil endiselt Hiina toodangut saada, kuid vältida seejuures uusi makse.

"Hiina elektrilüliteid importiv USA ettevõte peab maksma uut kaubandusmaksu, kuid Ameerika ettevõte, mis impordib midagi Kanadast, kus on ka Hiina elektrilüliteid, ei pea midagi maksma," tõi majandusteadlane näite.

Seega impordib ettevõte samapalju Hiina lüliteid, kui varem, kuid mitte Hiinast, vaid mingist kolmandast riigist. Panga majandusteadlased rõhutavad, et kindlaid tõendeid selle kohta, et Ameerika ettevõtted selliseid skeeme kasutavad, tegelikult ei ole, kuid on mitmeid "ilmseid märke" sellest, et just nii see toimub.

Muuhulgas kasvas Ameerika Ühendriikide uute tollimaksude kehtestamisega järsult nende samade Hiina lülitite eksport Kanadasse, samal ajal tarned Ameerika Ühendriikidesse langesid.

"Samasuguseid nõudluse hüppeid Kanada turul täheldati ka teiste Hiina kaupade osas. Pärast juunikuiseid kaubanduspiiranguid tekkinud kaubandusmudelid sunnivad järele mõtlema," rõhutavad UBS analüütikud ja lisavad, et USA firmade kasutatavaid tariifimanöövreid on üsna raske kindlaks teha.

Sellised skeemid on kõige tõhusamad Ameerika Ühendriikides asuvate rahvusvaheliste korporatsioonide jaoks, mille kontorid ja tootmisettevõtted on laiali kogu maailmas. Nende jaoks on väikeste toodanguelementide liigutamine erinevate tehaste vahel üsna lihtne protsess, mida on väga raske jälgida.

Huvitaval kombel kavatseb Ameerika Kaubanduskoja uuringu kohaselt enam kui 70 protsenti Lõuna-Hiinas tegutsevatest ettevõtetest viia oma tootmisliinid väljapoole riiki, kuid ainult üks protsent nendest on valmis need tooma Ameerika Ühendriikidesse.

Uuring viidi läbi 21. septembrist 10. oktoobrini — vahetult pärast seda, kui Trump kehtestas Hiinale importtollimaksud mahus 200 miljardit dollarit aastas. Uuring hõlmas 219 ettevõtet kogu maailmas, millest umbes 95% tegutseb Hiinas.

Saame hakkama ka dollariteta — Ameerika valuutast loobumine kiireneb >>

Peaaegu pooled vastanutest teatasid, et nad kaotasid kaubandussõja tõttu turuosad teistes riikides. Ameerika ettevõtted tunnistasid muuhulgas, et nad hakkasid kaotama konkurentidele Vietnamis, Saksamaal ja Jaapanis.

Uuring näitas, et just Ameerika ettevõtted peavad ennast peamisteks kaubandussõja ohvriteks. Nüüd ähvardab Trump juba kehtestada tollimaksud kogu Hiina impordile mahus umbes 500 miljardit dollarit aastas. Loomulikult peavad ettevõtjad leiutama uusi trikke, et edasisi kahjusid vältida.

42
Tagid:
kaubandussõda, tollitariif, ettevõtja, kaubandus, äri, majandus, ettevõtlus, Donald Trump, Hiina, USA
Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega