Türgi president Recep Tayyip Erdoğan ja Venemaa riigipea Vladimir Putin

Nüüd ei saa keegi vene gaasi kinni keerata

79
(Uuendatud 16:43 20.11.2018)
Esmaspäeval, 19. novembril jõudsid Venemaa ja Türgi riigipead Istanbulis idamaiselt pidulikus õhkkonnas videokonverentsi pidades lõpule gaasijuhtme Turkish Stream kõige keerulisema, merealuse osa ehitusega.

Dmitri Lekuhh, RIA Novosti

Türgi tegelik liitumine Euraasia energiaplatvormiga on võrdselt kasulik nii Moskvale kui Ankarale. Kusjuures viimane hakkab juba omal nahal proovima vaat et peamise Vahemere gaasikeskuse rolli.

Turkish Streami veealune osa sai valmis >>

Ja ilma vähimagi kahtluseta muudab see Vladimir Putinile ja Recep Tayyip Erdoğanile tublisti hõlpsamaks selle osa nende läbirääkimistest, mis puudutab kahepoolsete suhete teisi aktuaalseid aspekte – eeskätt S-400 tarneid, aga ka olukorra lahendamist Idlibi provintsis, mis kuulub "Türgi vastutusalasse" ja on üheks viimaseks terroristide tugipunktiks Süüria põhjaosas. Ning võib-olla ka Ukraina küsimusteringi arutamist.

Kusjuures viimasest mööda ei pääse.

Esiteks, Türgi gaasitoru Turkish Stream ehitamist takistab see, mida Ukraina peab juba lihtsalt oma olemasolu põhjal automaatselt oma "elulisteks huvideks". Ning teiseks, endise nõukogude vabariigi aladelt leviv arulagedus on ülearu nakkav ja mürgine.

Vaevalt küll on nii Venemaa kui Türgi poolele tarvis, et kahe suurima piirkondliku mängija vahel edukalt sujunud strateegilise koostöö takistuseks saaks näiteks Istanbuli Feneri kvartali probleem.

Aga kõigepealt pisut sündmustest endist, mille puhul maailma võimsa tuumariigi president Türgi pealinna Istanbuli lendab.

Küsimus ei ole siin pelgalt projekti silmapaistvas ulatuses. Kapitalikulud projektile Jamal LNG (mille avamisele Putin samuti lendas) on 27 miljardit dollarit, Turkish Streami mõlemad juhtmed on oluliselt, umbes neli korda odavamad.

Ja üldse ehitame me praegu igal pool paljugi, sealhulgas ka unikaalset, president aga on Venemaal üksainus. Seetõttu pole niisugune tähelepanu Turkish Streamile kahtlemata seletatav selle ulatusega. Sisuliselt sõitis Venemaa riigipea ajalugu looma.

Sest gaasijuhtme lõpliku kasutuselevõtuga (plaanikohaselt 2019. aasta lõpul) teeb Euroopa energiakaart, ütleme nii, läbi olulisi muudatusi. Ja seda mõistavad suurepäraselt näiteks sakslased, kes praegu nii väga kiirustavad juba "oma" Nord Stream 2 ehitusega.

Türgi gaasijuhe on Euroopa energiamajanduse jaoks lihtsalt ennekõike vaid alternatiiv. Ja seesama "energiajulgeolek", mis ei lase tarnemarsruutidega oma pead vaevata: niihästi Nord Streami kui Türgi gaasikoridori käikulaskmisega ei ole ventiilimonopoli kellelgi. Peale Venemaa, muidugi mõista.

EL jagab juhiseid Serbia energeetikale: kui leiba ei ole, sööge kooki >>

Iseäranis nõrgeneb Ukraina roll, kes on pretendeerinud just nimelt vene gaasiga kauplemise monopolile EL-i riikides. Ja keda selles (täiesti turuvälises) ettevõtmises on aktiivselt toetanud ja toetavad ainuüksi oma sihte silmas pidavad kuraatorid.

Turgi marsruut muudab nii Venemaale kui ka tema "toodangu tarbijatele" Euriipas võimatuks kõrvalise sekkumise "tootja ja tarbija" vastasikustesse suhetesse.

Ja hoopiski mitte juhuslikult valivad nüüd nimelt Venemaa ja Türgi sisuliselt edaspidiste Euroopa tarnete marsruudi, mööndes poliitkorrektselt "EL-iga kooskõlastamise" vajalikkust. Millel mõistagi on oma koht olemas: South Streamiga juhtunud äärmiselt ebameeldiva loo kordumist Moskva muidugi ei taha.

Aga põhiline valik seisneb siiski üksjagu muus. Varem põhiliseks peetud "Kreeka marsruut" kutsub Kreeka praeguse peaministri Tsiprase juba liialt ebakindla positsiooni tõttu Moskvas nüüd esile märksa vähem entusiasmi kui "Balkani variant" (Türgi kaudu Bulgaariasse ning edasi Serbiasse, Ungarisse ja Austriasse, kus mõlemad gaasikoridorid, nii "põhja" kui "Türgi" oma võivad täiesti loogiliselt kokku saada).

Aga ka Kreeka varianti ei ole, teadagi, päris kõrvale heidetud. Peaasi ei ole siinjuures see, et praegu on huvitatud pooleks Euroopa tarbijad, aga mitte Venemaa müüjad.

Muuseas, ka Türgi riigipeal Recep Erdoğanil on, mida tähistada. Sest Türgi energeetika üleviimine Euraasia platvormile teeb paradoksaalsel kombel Türgi Euroopale vajalikumaks.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

79
Tagid:
poliitika, ehitus, gaasijuhe, gaas, majandus, TurkStream, Turkish Stream, Vladimir Putin, Recep Tayyip Erdoğan, Ukraina, Venemaa, Türgi
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega