Nord Stream 2 torud

Kolm peamist projekti, mis suurendavad Venemaa mõju Euroopas ja Aasias

62
(Uuendatud 15:13 19.11.2018)
Venemaa, maailma suurim gaasitootja, suurendab oma mõju Euroopas ja Aasias Nord Stream 2, Sila Sibiri ja Turkish Streami abil.

TALLINN, 18. november – Sputnik. Moskva on Euroopat sinise kütusega varustanud alates Teise maailmasõja lõpust. Eelmisel aastal täitis riik kolmandiku maailmajao gaasivajadusest, vahendab RIA Novosti agentuuri Bloomberg. 

Eksperdid ennustavad, et 2025. aastaks rahuldab Vene Föderatsioon 40 protsenti kogu Euraasia kontinendi gaasi kogumahust.

Sellele aitab kaasa Hiina ja tema Kagu-Aasia naabrite gaasitarbimise suurenemine ning Hollandi Groningeni gaasivälja toodangu vähenemine.

Tuleb märkida, et nõudlust suurendab ka viimase tuumareaktori ja mitmete kivisöel töötavate elektrijaamade sulgemine Saksamaal 2022. aastal. "Täiendavad tarned Venemaalt pakuvad Euroopale mugavamat olukorda," ütleb väljaanne.

Bloomberg lisab, et Venemaa gaasiprojektidel on vaenlasi, eriti Ameerika president Donald Trumpi näol. Lisaks kavatseb Poola lõpetada 2022. aastaks Venemaa gaasi ostmise ja asendada selle Norra toorainega.

Saksamaa valitsus rõhutab, et Moskva on olnud aastakümnete vältel usaldusväärseks tarnepartneriks – isegi külm sõda ega suhete halvenemine Ukraina olukorra tõttu ei ole koostööd takistanud. USA oli aga juba kõige esimeste trasside ehitamisele teravalt vastu.

Ameeriklaste LNG ei paku Saksamaale huvi >>

Saksamaa ettevõtjad märgivad, et Gazpromi kasvav mõju ei tekita neis muret.

"Mingil hetkel peavad poliitikud ütlema, kas nad on selle pärast murelikud või mitte, aga meie jaoks on see äri.

Meie turg on vaba juurdepääsuga. Siin on teretulnud kõik, kes oma kaupu müüa soovivad," viitab agentuur energiaettevõtte RWE kommertsdirektori Andree Stracke sõnadele.

Kolm gaasijuhet

Projekt Nord Stream 2 hõlmab 55 miljardi kuupmeetrise läbilaskevõimega gaasijuhtme rajamist Läänemere kaudu Saksamaale läbi Venemaa, Soome, Rootsi, Taani ja Saksamaa territoriaalsete või eksklusiivsete majandusvööndite.

Moskvas ehitab ka Turkish Streami, Musta mere põhja paigaldatavat gaasitrassi. See koosneb kahest torust, mille võimsuseks on 15,75 miljardit kuupmeetrit.

Esimene neist on ette nähtud gaasi tarnimiseks Türgile, teine ​​- Lõuna-ja Kagu-Euroopa riikide tarvis. Esimene on plaanis käivitada 2019. aastal.

2014. aasta mais sõlmisid Gazprom ja Hiina CNPC kokkuleppe Vene gaasi tarnimiseks Hiinasse idamarsruuti pidi. Leping sõlmiti 30 aastaks ja selle iga-aastane maht on 38 miljardit kuupmeetrit läbi Sila Sibiri gaasijuhtme. 

Tarned peaksid algama 2019. a 20. detsembril. Trassi kogupikkus on ligikaudu 4000 kilomeetrit, survet hakkavad hoidma kaheksa kompressorjaama koguvõimsusega 1331 megavatti.

Hiina keeldus Ameerika veeldatud gaasi importimast >>

Ida Majandusfoorumil lepiti kokku ka Sila Sibiri 2 trassi ehitamiseks piki läänemarsruuti. Selle pikkuseks on ca 4450 kilomeetrit ja tema võimsuseks 30 miljardit kuupmeetrit aastas.

62
Tagid:
läänemarsruut, idamarsruut, gaasitrass, energia, vedelgaas, gaas, transiit, Ida majandusfoorum, Siberi Jõud, Sila Sibiri, Siberi Jõud 2, CNPC, Turkish Stream, Nord Stream 2, Gazprom, Donald Trump, Vladimir Putin, Euroopa Liit, NSV Liit, Poola, Norra, Euroopa, Hiina, USA, Venemaa, Türgi
Teema:
Ida majandusfoorum 2019 (9)
Samal teemal
Poola gaasigambiit
USA senatis pakuti välja toetus Euroopale Venemaa gaasist keeldumise eest
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega