Alumiiniumihiid naaseb Venemaale, illustreeriv foto

Alumiiniumihiid "naaseb" Venemaale: alles hiljuti oli see mõeldamatu

61
(Uuendatud 12:10 07.11.2018)
Samal ajal kui Venemaa nautis esmaspäevale langenud riigipüha võrra pikenenud nädalavahetust (4. november on Venemaal riigipüha – rahva ühtsuse päev ja ka teisipäev oli puhkepäev – toim.), algas nädal maailma teises otsas vägagi energiliselt.

Irina Alksnis, RIA Novosti

Kuni Iraani tuumakokkuleppe sõlmimiseni 2015. aastal Teherani vastu kehtinud USA sanktsioonid jätkusid. USA ametivõimud hoiatasid, et need, kes jätkavad äritegevust Iraaniga, võivad langeda teiseste sanktsioonide alla. Mõne päeva eest juhiti sellele individuaalselt SWIFT-süsteemi tähelepanu, millest väljalülitamine on viimasel ajal muutunud Venemaa majandust paratamatult hävitavaid surmavaid sanktsioone sümboliseerivaks meemiks. Vastuseks ameeriklaste sõnadele ja tegudele teatas Teheran, et jätkab naftamüüki ja paneb Washingtoni "kahetsema".

Jõustusid ameeriklaste Iraani-vastased sanktsioonid >>

Samal ajal ilmus maailma teises otsas – Hongkongi börsil — UC Rusal avaldus. Selles anti teada ettevõtte direktorite nõukogu otsusest loobuda äriühingu registreerimisest Jersey saarel ja registreerida see rahvusvahelise ettevõtte peakorter ümber Venemaale. "Pärast põhjalikku kaalumist otsustas direktorite nõukogu, et see vastab kõige paremini ettevõtte ja aktsionäride huvidele," öeldakse dokumendis.

Venemaa president Vladimir Putin
© Sputnik / Алексей Никольский

Samuti avaldas Rusal oma aasta üheteistkümne kuu tegevuse tulemused, mis osutusid üsnagi positiivseks. Võrreldes eelmise aasta sama perioodiga kasvas puhaskasum 98,1% ja moodustas 1,549 miljardit dollarit. Alumiiniumi müügi maht vähenes üheksa kuuga 5,4% võrra 2 794 miljoni tonnini, kuid kolmandas kvartalis suurenes see näitaja järsult – kompenseerides teise kvartali languse – 33,6% võrra 1,046 miljoni tonnini.

Tasub meenutada, et jutt käib ettevõttest, millele 2018. aasta aprillis kehtestatud sanktsioonid põhjustasid terve häiret andvate ja kahjurõõmsate prognooside laine – "kõik on läbi!" Asi jõudis sinnamaale, et tol ajal teatas Rusal tehnilisest maksevõimetusest ja mõne tunniga vähenes ettevõtte aktsia väärtus 46,9%. Kuid nagu näeme, midagi hirmsat ei juhtunud. Tehnilist maksuvõimetust ei tekkinud. Ettevõte kandis mõningast kahju ja on jätkuvalt mõningates raskustes (eriti kulutuste osas toorainele, toodangu transpordile, elektrihindade jm kulude suurenemisega), kuid jätkab alumiiniumi tootmist ja saab üsna suurt kasumit.

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu >>

Samal ajal Rusali avaldusega esines Venemaa peaminister Dmitri Medvedev kõnega esimese Hiina rahvusvahelise importkaupade messi avamisel. Kõne säravaimaks hetkeks olid vaba konkurentsi ja maailmamajanduse liberaliseerimise põhimõtete kaitseks öeldud sõnad. Venemaa peaminister märkis, et sanktsioonid, protektsionism ja piirangud on muutunud tänapäeva maailmamajanduse reaalsuseks ja seda ei saa eirata.

Siiski rõhutas ta, et kaubandus peaks põhinema vabale konkurentsile ning kaupade ja teenuste vaba liikumise põhimõtetele. Muide, selles langeb Moskva positsioon täielikult kokku Hiina omaga. Viimasel ajal Ameerika Ühendriikide rakendatud vaba kaubandusele piirangud, mis neid põhimõtteid rikuvad, on muutunud Pekingi retoorikas tavapäraseks.

Kõige üllatavam viimase aja maailmamajandust käsitlevates uudistes on see, et olukord ei üllatagi enam kedagi. Ühendriigid ähvardavad SWIFTiga, millest väljalülitamine mõjus Iraanile eelmisel korral tõepoolest rängalt, hoiatades, et nüüd võivad probleemid tekkida tema partneritel ja satelliitidel, kes varem on tingimusteta korraldustele allunud. Kusjuures sõnastus "võivad tekkida" on üsna ettevaatlik, sest Ühendriikidel on juba olnud probleemid, kus Euroopa on asunud ausalt öeldes "õõnestavale" positsioonile. "Allumatuse pidupäev" laieneb ja on muutumas rutiinseks.

Rusali head majandustulemused on loomulikult meeldivad, kuid — olgem enda vastu ausad – erilist kahtlust, et Venemaa alumiiniumihiiglane tuleb sanktsioonide survega toime, enamusel polnud. Ja ka tema juriidiline tagasipöördumine Briti maksuparadiisist koju Venemaale tundus pidevalt aktiviseeruva suundumuse valguses vältimatu. Küsimus oli ainult selles, millal see toimub.

Venemaa ehmatab USA-d teraviljarekorditega >>

Venemaa ja Hiina kaitsevad valjuhäälselt vabaturu põhimõtteid ja süüdistavad — täiesti õigustatult — Ühendriike, kes hävitavad nüüd mitmeski mõttes nende endi poolt ülesehitatud ülemaailmset majandussüsteemi. Veel hiljaaegu tundus see ebateadusliku fantaasiana, kuid nüüd on see igasuguse originaalsuse kaotanud rutiin. Kuigi arusaam, et kõik see toimub sellepärast, et endised nõrgad ja sõltuvad tegijad on õppinud ise kasu saama ja võitma neile peale surutud ebaõiglaste mängureeglite järgi mängides neid, kes selle mängu lõid, soojendab endiselt südant.

Mineviku suuremahulisi protsesse uurivad ajaloolased toovad välja pöördepunktid, mis võimaldavad pidada ajaarvestust "enne ja pärast". Ometi, olles tänapäeval nii mõnegi suure muutuse tunnistajaks, polegi seda momenti nii lihtne määratleda, et mõista — oleme me ikka veel "seal" või juba sisenenud millessegi fundamentaalselt uude. Laused maailmas käimasolevast poliitilisest ja majanduslikust muutumisest tarduvad huulil, kuid ei ole muutunud sellest õigemaks.

Me näeme seda igapäevastes uudisvoogudes, me tunneme seda oma kogemustest — me teame, et see tõepoolest toimub. Kuid meie jaoks on murrangul kestev iseloom, kus iga päev midagi pisut muutub. Meie, erinevalt tuleviku ajaloolastest, ei saa ühemõtteliselt ära märkida punkti, mis hiljem läheb õpikutesse kui "just see". Me ei tea, kas see punkt oli juba, või alles tuleb. Kuid siiski on olemas marker, mille põhjal me saame otsustada, kui sügavale ja kaugele on need muutused arenenud: need seisnevad selles, et inimesed ei imesta enam sündmuste ja protsesside üle, mis alles hiljuti olid (mitte ei tundunud, vaid olid) mõeldamatud.

Autori arvamus ei pruugi ühtida toimetuse seiskohaga.

61
Tagid:
alumiinium, majandus, sanktsioonid, Rusal, SWIFT, Iraan, Hiina, USA, Venemaa
Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega