Loomakaitsjad nõuavad kanade vabastamist, illustreeriv foto

Värisege, linnukasvatajad: loomakaitsjad nõuavad kanade vabastamist

29
(Uuendatud 15:10 06.11.2018)
Euroopa Liidu riikide loomaõiguste kaitsjate ühingud koguvad edukalt allkirju petitsioonile, mis nõuab looma- ja linnupuuride keelustamist põllumajanduses. Brüssel registreeris septembris vastava algatuse, kohustudes seda menetlema, kui kokku on saadud üle miljoni allkirja.

TALLINN, 6. november — Sputnik, Aleksei Toom. Üleeuroopaline liikumine loomapuuride keelustamiseks põllumajanduses on brittide organisatsiooni Kaastunne Maailma Põllumajanduses (Compassion In World Farming) jõupingutuste läbi kasvamas ja laienemas, kogudes üha enam allkirju Brüsselile mõeldud petitsioonile. Talunikele ja suurtele põllumajandusettevõtetele võidakse algatuse edu korral ette kirjutada lindude ja kariloomade vabadusse päästmine, tarbijatel aga tuleb munade ja liha eest tublisti rohkem maksma hakata.

Euroopa talunike, looma- ja linnukasvatusmajandite õudusunenäo eellugu sai alguse juba aastatuhande esimestel aastatel. 2002. aastal piirati Euroopa Liidus Brüsseli otsusega munakanade puurispidava toitmis- ja kasvatamisviisi rakendamist mitte niivõrd humanistlikel, kuivõrd majanduslikel kaalutlustel. Liiga tihedalt puuridesse topitud kanad tekitavad üksteisele kehavigastusi. Sellegipoolest kinnitati piirangud talunike ja linnuvabrikute omanike sajatuste saatel.

Kanamunade julm tootmisprotsess >>

Kuid linnade avalikkus seda meedet tervikuna heaks ei kiitnud, kuna ihkas tõepoolest, et tulevane toidupoolis elaks enne surma suhtelises vabaduses, aga mitte kitsukeste puuride varbade taga, kus see tuimalt ja vahetpidamata muneb või enne tapmist lihtsalt kaalu kogub. Ütsustati, et igal kanal peab olema vähemalt 750 ruutsentimeetrit elamispinda pluss oma koht õrrel, allapanu siblimiseks ja pesa.

Kanamunad
© Sputnik / Юлия Честнова

Taimetoitlaste vandenõu lihasööjate ja loomakasvatajate vastu

Läksid aastad, humanismi tase elustoitu suhtumises tõusis, kasvas ka taimetoitlaste, vegetariaanide ja veganite kogukondate mõju, mis ühtekokku andiski ilmselt tolle tulemuse, mida Euroopa talunikud nüüd maapõhja neavad.

Rühm EL-i kodanikke, nagu Euroopa Komisjoni pressiteenistus tänavu septembris teatas, pöördus liidu ametivõimude poole ettepanekuga töötada välja seadusandlus, mis keelustab puuride kasutamise munakanade, küülikute, esimese munemisaasta tibude, broilerkanade, aretuskanade, vuttide, partide ja hanede, emisesulgude, emiselatrite ja põrsaaedikute puhul.

Otsus registreerida see loomaõiguslaste algatus, möönab Brüssel, põhineb üksnes selle seaduslikul aktepteritavusel ja vastavusel kõikidele EL-i seadustele ja normidele, kuid mitte mingisuguseid uuringuid kõnealuse keelu majanduslikest või muud liiki tagajärgedest Euroopa Komisjoni käsutuses käesoleval ajal ei ole.

Rimi lõpetab 2025. aastaks puurikanade munade müügi >>

Ent alates 11. septembrist sai aktivistide rühm initsiatiiv õiguse sellega solidaarsetelt El-i kodanikelt allkirjade kogumiseks ja juhul, kui neid koguneb piisaval määral, peab see saama kohustuslikus korras EL-i võimuorganite poolt läbi vaadatud. Kommentaarina tuleb märkida, et seda humanismi läbimurret toetab kahtlemata hulganisti linlasi, kellele enamjaolt ei ole loomapidamisest aimugi, kuid vaevalt küll leiab see pehmelt öeldes mõistmist talunike endi puhul.

Tänaseks on karusnahavaba programmiga liitunud juba 17 Eesti ettevõtet, illustreeriv foto
© Sputnik / Андрей Александров

Toidu kannatused ei vasta humanismi põhimõtetele

"Peaaegu kõik küülikud, kanad, vutid ja sead veedavad kogu oma elu kitsastes nuumamispuurides. Nende elutingimusi tuleb parandada," kutsuvad üles loomakaitseühingud, kes tegelevad praegu allkirjade kogumisega petitsioonil "End the Cage Age" ("Lõpetage puuriaeg!" – sõnademäng: cage on inglise k. puur, cave age aga kiviaeg — "koopaajastu" – toim.). Üle ühe miljoni allkirja tagavad petitsiooni menetlemise Euroopa Liidu võimuorganites (kogutud on juba ligi 182 000 allkirja).

Puuride keelustamise propageerimisega, ehkki ilma erilise pealesurumiseta, on nüüd hõivatud ka Eesti loomakaitseühingud. Nagu väidab ühingu Loomus juht Kadri Taperson, toetatab ühing alati kampaaniaid, mis on suunatud loomade kannatuste vähendamisele. Loomaõiguste kaitsjate andmetel peetakse Eestis, muide, puurides ligi 86% kõikidest kanadest, mis teeb riigi üheks peamistest lindude "vangishoidjatest" Euroopas.

29
Tagid:
kanad, loomakaitsja, puur, kanamuna, linnud, petitsioon, allkirjad, loomad, Compassion In World Farming, EL, Euroopa