Loomakaitsjad nõuavad kanade vabastamist, illustreeriv foto

Värisege, linnukasvatajad: loomakaitsjad nõuavad kanade vabastamist

34
(Uuendatud 15:10 06.11.2018)
Euroopa Liidu riikide loomaõiguste kaitsjate ühingud koguvad edukalt allkirju petitsioonile, mis nõuab looma- ja linnupuuride keelustamist põllumajanduses. Brüssel registreeris septembris vastava algatuse, kohustudes seda menetlema, kui kokku on saadud üle miljoni allkirja.

TALLINN, 6. november — Sputnik, Aleksei Toom. Üleeuroopaline liikumine loomapuuride keelustamiseks põllumajanduses on brittide organisatsiooni Kaastunne Maailma Põllumajanduses (Compassion In World Farming) jõupingutuste läbi kasvamas ja laienemas, kogudes üha enam allkirju Brüsselile mõeldud petitsioonile. Talunikele ja suurtele põllumajandusettevõtetele võidakse algatuse edu korral ette kirjutada lindude ja kariloomade vabadusse päästmine, tarbijatel aga tuleb munade ja liha eest tublisti rohkem maksma hakata.

Euroopa talunike, looma- ja linnukasvatusmajandite õudusunenäo eellugu sai alguse juba aastatuhande esimestel aastatel. 2002. aastal piirati Euroopa Liidus Brüsseli otsusega munakanade puurispidava toitmis- ja kasvatamisviisi rakendamist mitte niivõrd humanistlikel, kuivõrd majanduslikel kaalutlustel. Liiga tihedalt puuridesse topitud kanad tekitavad üksteisele kehavigastusi. Sellegipoolest kinnitati piirangud talunike ja linnuvabrikute omanike sajatuste saatel.

Kanamunade julm tootmisprotsess >>

Kuid linnade avalikkus seda meedet tervikuna heaks ei kiitnud, kuna ihkas tõepoolest, et tulevane toidupoolis elaks enne surma suhtelises vabaduses, aga mitte kitsukeste puuride varbade taga, kus see tuimalt ja vahetpidamata muneb või enne tapmist lihtsalt kaalu kogub. Ütsustati, et igal kanal peab olema vähemalt 750 ruutsentimeetrit elamispinda pluss oma koht õrrel, allapanu siblimiseks ja pesa.

Kanamunad
© Sputnik / Юлия Честнова

Taimetoitlaste vandenõu lihasööjate ja loomakasvatajate vastu

Läksid aastad, humanismi tase elustoitu suhtumises tõusis, kasvas ka taimetoitlaste, vegetariaanide ja veganite kogukondate mõju, mis ühtekokku andiski ilmselt tolle tulemuse, mida Euroopa talunikud nüüd maapõhja neavad.

Rühm EL-i kodanikke, nagu Euroopa Komisjoni pressiteenistus tänavu septembris teatas, pöördus liidu ametivõimude poole ettepanekuga töötada välja seadusandlus, mis keelustab puuride kasutamise munakanade, küülikute, esimese munemisaasta tibude, broilerkanade, aretuskanade, vuttide, partide ja hanede, emisesulgude, emiselatrite ja põrsaaedikute puhul.

Otsus registreerida see loomaõiguslaste algatus, möönab Brüssel, põhineb üksnes selle seaduslikul aktepteritavusel ja vastavusel kõikidele EL-i seadustele ja normidele, kuid mitte mingisuguseid uuringuid kõnealuse keelu majanduslikest või muud liiki tagajärgedest Euroopa Komisjoni käsutuses käesoleval ajal ei ole.

Rimi lõpetab 2025. aastaks puurikanade munade müügi >>

Ent alates 11. septembrist sai aktivistide rühm initsiatiiv õiguse sellega solidaarsetelt El-i kodanikelt allkirjade kogumiseks ja juhul, kui neid koguneb piisaval määral, peab see saama kohustuslikus korras EL-i võimuorganite poolt läbi vaadatud. Kommentaarina tuleb märkida, et seda humanismi läbimurret toetab kahtlemata hulganisti linlasi, kellele enamjaolt ei ole loomapidamisest aimugi, kuid vaevalt küll leiab see pehmelt öeldes mõistmist talunike endi puhul.

Tänaseks on karusnahavaba programmiga liitunud juba 17 Eesti ettevõtet, illustreeriv foto
© Sputnik / Андрей Александров

Toidu kannatused ei vasta humanismi põhimõtetele

"Peaaegu kõik küülikud, kanad, vutid ja sead veedavad kogu oma elu kitsastes nuumamispuurides. Nende elutingimusi tuleb parandada," kutsuvad üles loomakaitseühingud, kes tegelevad praegu allkirjade kogumisega petitsioonil "End the Cage Age" ("Lõpetage puuriaeg!" – sõnademäng: cage on inglise k. puur, cave age aga kiviaeg — "koopaajastu" – toim.). Üle ühe miljoni allkirja tagavad petitsiooni menetlemise Euroopa Liidu võimuorganites (kogutud on juba ligi 182 000 allkirja).

Puuride keelustamise propageerimisega, ehkki ilma erilise pealesurumiseta, on nüüd hõivatud ka Eesti loomakaitseühingud. Nagu väidab ühingu Loomus juht Kadri Taperson, toetatab ühing alati kampaaniaid, mis on suunatud loomade kannatuste vähendamisele. Loomaõiguste kaitsjate andmetel peetakse Eestis, muide, puurides ligi 86% kõikidest kanadest, mis teeb riigi üheks peamistest lindude "vangishoidjatest" Euroopas.

34
Tagid:
kanad, loomakaitsja, puur, kanamuna, linnud, petitsioon, allkirjad, loomad, Compassion In World Farming, EL, Euroopa
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega