Illustreeriv foto

Alustas tööd uus riigihangete register

50
(Uuendatud 16:41 22.10.2018)
Esmaspäeval, 22. oktoobril alustas tööd uus riigihangete register. Uuenenud tehnilised võimalused suurendavad registris info kättesaadavust, muudavad hankekorralduse läbipaistvamaks ning abistavad kasutajaid nutikate tänapäevaste lahendustega.

TALLINN, 22. oktoober — Sputnik. Register on nüüd kasutatav ka nutiseadmetes, teatas Rahandusministeerium.

Registris on senisest oluliselt rohkem võimalusi otsida infot hangete, lepingute ja vaidlustuste kohta. Otsinguid saab salvestada, hankeid jagada ja e-postile teavitusi tellida. Kasutajateni jõuab tegevuspõhise loogikaga ja värske välimusega info tellimine, hangete ja pakkumuste menetlemine. Register pakub paindlikke ja innovaatilisi e-hanke lahendusi, nagu hankedokumentide kooskõlastamine, osade eriaegadel menetlemise võimalus, integreeritud hankepass.

Uudse teenusena lisandus e-kataloog, mis võimaldab lepingute raames toodete ja teenuste tellimist sarnaselt e-poele.

Uus register valmis tihedas koostöös hankijatest ja pakkujatest koosneva ekspertgrupiga. Uue riigihangete registri väljatöötamiseks koostati esmalt eelanalüüs koos prototüübiga, kaasates seotud osapooli ja erinevaid huvigruppe. Et register vastaks veelgi paremini kasutajate vajadustele, siis 2019. aasta jooksul lisanduvad dünaamiline hankesüsteem, kvalifitseerimissüsteem, turu-uuringud ja hankeplaanid.

Riigihangete registrit külastatakse keskmiselt 20 000 korda päevas. Eestis korraldatakse aastas üle 10 000 riigihanke, neist üle 90 protsendi e-hankena läbi riigihangete registri.

Register valmis rahandusministeeriumi eestvedamisel koostöös rahandusministeeriumi infotehnoloogiakeskuse ja Nortal ASiga. Loe pikemalt uue registri lahenduste ja kasutamisvõimaluste kohta rahandusministeeriumi kodulehelt.

KKK uue riigihangete registri kohta
Kuvöös on spetsiaalne läbipaistvate seintega meditsiiniseade enneaegsete vastsündinute jaoks
© Sputnik / Владимир Трефилов

Mis? Riigihangete register on iseteeninduskeskkond, mis pakub hankijatele riigihangete läbiviimise ja ettevõtjatele neis osalemise võimalust. Registris on igale huvilisele kättesaadavad hanke alusandmed ja — dokumendid, lepingute ja vaidlustuste andmed. Ettevõtjad saavad keskkonna vahendusel esitada elektroonilisi taotlusi ja pakkumusi ning hankijad saavad neid registris menetleda.

Miks uus? 2007. aastast kasutusel olev register on tehniliselt aegunud, puuduvad uue riigihangete regulatsiooni paindlikud võimalused ja innovaatilised e-hanke tööriistad, nagu e-kataloog, dünaamiline hankesüsteem ja integreeritud hankepass.

Millal? Uus register alustab tööd 22. oktoobril 2018. aastal.

Mis on eesmärk? Uus riigihangete register toetab nutikalt digitaalset e-riigihangete korraldust. Eesmärk on, et iga soovija oskaks registri vahendusel leida endale huvipakkuvad andmed ja saaks hakkama elektrooniliselt riigihanke korraldamise või pakkumuse esitamisega.

Lisaks toetab uus register täielikule e-riigihangete korraldusele üleminekut. E-hanked vähendavad halduskoormust, riigihanke osapoolte kulusid ja on läbipaistvamad.

Mis muutub paremaks? Olulisemad muudatused, mis lihtsustavad hanke korraldust:

 • Info kättesaadavus ja hangete läbipaistvus paraneb. Hangete, lepingute ja vaidlustuste otsingut on oluliselt täiendatud. Võimalik on otsinguid salvestada, hankeid jagada või e-postile teavitusi tellida.
 • Uus register võimaldab rakendada paindlikku uut riigihangete regulatsiooni, näiteks menetleda hanke osasid eri aegadel, teha pakkumuste kontrolli tegevusi korduvalt või erinevas järjekorras.
  Lasnamäe, Pirita ja Viimsi eraarstid nõuavad uut eriarstiabi hanget, illustreeriv foto
  © Fotolia / Syda Productions
 • Failipõhiselt hanke ja pakkumuse lahenduselt suuname hankijaid ja pakkujaid üle minema andmepõhisele lähenemisele ehk tõelisele e-hankele.
 • Päringuid teistesse infosüsteemidesse kõrvaldamise aluste ja kvalifitseerimistingimustele vastavuse kontrollimiseks saavad enda kohta teha ka ettevõtjad ise.
 • Hangete tõhustamise eesmärgil on võimalik kasutada innovaatilisi e-hanke tööriistu, nagu hankepass ja e-kataloog. Järgmisel aastal lisanduvad dünaamiline hankesüsteem, e-oksjon kõigile numbrilistele hinnatavatele väärtustele, hankeplaan ja turu-uuringud.
 • Registrit on mugav kasutada ka nutiseadmetest.
 • Keskkond on kaasajastatud arhitektuuri, tehnilise platvormi ja kasutajaliidesega.

Kas register on nüüd valmis? Ei, töö jätkub. 2019. aastal lisanduvad e-hanke tööriistad, nagu e-oksjon, dünaamiline hankesüsteem, kvalifitseerimissüsteem, turu-uuringud, hankeplaani koostamise võimalus, avaandmed.

Kes projektis osalesid? Rahandusministeerium koostöös Infotehnoloogiakeskuse ja arendajaga Nortal AS. E-kataloogi lahendus valmis Registrite ja Infosüsteemide Keskusel koostöös arendajaga AS CGI Eesti. Hindamatu panuse analüüsi ja testimisse andsid kasutajate poolt hankijate ja pakkujate esindajad 26 asutuse ja 12 ettevõtja juurest.

Rahastus? Projekti "Täieliku e-riigihangete võimekuse loomine" planeeritud kogumaksumus on ca 2,5 miljonit eurot. Projekti eelanalüüsi koostas Datel AS, arendustöid teostab Nortal AS. Projekte rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondist.

Palju tehakse praegu e-riigihankeid? Juba praegu korraldatakse üle 90% protsendi riigihangete registris välja kuulutatud hangetest e-pakkumustega.

Palju riigihankeid korraldatakse? 2017. aastal korraldati 10 375 riigihanget.

18.10.2018 toimus kogu Euroopa Liidus üleminek täielikule elektroonilisele teabevahetusele riigihangetes, see hõlmab nii alusdokumentide kättesaadavaks tegemist, taotluste ja pakkumuste esitamist aga ka selgituste andmist.

50
Tagid:
riigihanke, register, rahandusministeerium, Eesti
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega