Nulli: Venemaa vabanes USA võlakirjadest, illustreeriv foto

Nulli: Venemaa vabanes USA võlakirjadest

71
(Uuendatud 16:16 18.10.2018)
Augustis vähendas Venemaa oma investeeringuid Ameerika Ühendriikide valitsuse võlakirjadesse 14 miljardi dollarini, mis on väikseim summa alates 2017. aastast.

TALLINN, 18. oktoober — Sputnik. Juba juunikuuks ei ületanud USA võlakirjade osakaal Venemaa riigireservis kümmet protsenti, kuid nüüd on see langenud praktiliselt nullini. Miks Venemaa Keskpank kavakindlalt neist väärtpaberitest vabaneb ja kas Hiina on valmis otsustavat lööki andma, sellest RIA Novosti materjalis.

Ulatuslik väljamüük

2010. aastal olid Venemaa investeeringud USA valitsuse võlakirjadesse, mida peetakse koos USA dollariga kõige likviidsemaks ja usaldusväärsemaks finantsinstrumendiks maailmas, üle 176 miljardi dollari. Washingtoni sanktsioonide surve tõttu on Moskva alates 2014. aastast oma raha sealt järk-järgult välja võtnud ja selle aasta aprillis alustas Keskpank nende ulatuslikku müüki. Pärast järjekordset sanktsioonidelainet vähendas Venemaa Keskpank investeeringuid USA riigivõlakirjadesse korraga poole peale. 

Saame hakkama ka dollariteta — Ameerika valuutast loobumine kiireneb >>

Venemaa Pank demonstreerib sellega, et pole mingit mõtet rahastada ilmselgelt ebasõbraliku poliitikat ajavat riiki. Majanduslikust seisukohast võttes on selline lahendus igati loogiline. Venemaa ettevõtete vastu suunatud sanktsioonide tõttu oli Venemaa finantsturg šokis. Halvima stsenaariumi korral oleks asi võinud lõppeda varade külmutamisega, mida Kasahstan ja Iraan on juba tunda saanud. Võimalike kahjude vältimiseks võtsid finantsasutused kasutusele erakorralised meetmed ja tuulutasid riigi valuutaportfelli.

Järjekindel vähendamine

Eelnevatel kuudel toimunud USA riigivõlakirjade enneolematult suure müügi taustal on praegune vähendamine üsna väike – kõigest umbes 800 miljonit dollarit. Kuid eksperdid on veendunud, et see pole ainult tehniline liikumine, vaid signaal, et Moskva kavatseb valitud kurssi kindlalt jätkata.

Novembris kavatseb Washington välja kuulutada uued sanktsioonid, mis ähvardavad Vene valuutat veel ühe ebastabiilsuse lainega. Ameerika riigivõlast vabanemine vähendab rahalist sõltuvust USA-st ja tema survet rubla vahetuskursile, see on signaal mitte ainult Washingtonile, vaid ka teistele suurematele USA võlakirjade omanikele, kes sarnaseid samme ette võtavad.

Dollariajastu loojang >>

Võlausaldajad müüvad

USA riigivõlakirju müüb aktiivselt Türgi, kes on pidanud taluma Washingtoni majanduslikku survet. Alates eelmise aasta lõpust on Ankara vähendanud oma osakaalu USA riigivõlakirjades peaaegu poole võrra. Tähelepanuväärne on ka Ameerika suuruselt teise võlausaldaja – tõusva päikese maa Jaapani meeleolu. Juunikuus oli USA valitsuse võlakirjade maht Jaapani Panga bilansis langenud 1,030 triljoni dollarini — see on seitsme aasta madalaim tase.

Viimane sõna on siin loomulikult öelda Hiinal — Ameerika majanduse suurimal välis-võlausaldajal. Hiina Keskpangal on praegu rohkem kui triljoni dollari eest USA valitsuse võlakirju — peaaegu 20 protsenti kogu Washingtoni välisriikides olevast riigivõlast.

Peking on juba vähendanud oma osalust USA riigilaenu väärtpaberites poole aasta miinimumini ning oktoobris kavatseb ta vabaneda USA väärtpaberitest veel kolme miljardi võrra, mis on suurim müük alates 2004. aastast. Selle põhjuseks on suhete halvenemine Washingtoniga kaubandussõja tõttu. Vaatlejad märgivad, et kuigi kogused on esialgu veel väikesed, on Pekingil käes trumbid, mida ta nende väikeste müükidega pidevalt meelde tuletab.

Läheb kalliks

Kui Hiina vabaneb olulisest osast USA riigivõlast, satub USA silmitsi dollari ebastabiilsuse ja majanduse aeglustumisega. "Majandus hakkab ägama kõrgete intressimäärade all, millel on võimas aeglustav mõju," selgitab Ameerika firma PNC Financial Services Group peainvesteerimisstrateeg Jeff Mills. Võlakirjade hind langeb ja nende kasumlikkus tõuseb järsult.

See suurendab automaatselt nii Ameerika ettevõtete kui ka tavatarbijate laenukulusid, mis tähendab, et see kahjustab majanduskasvu. Võlakirjade emissioon läheb Valge Maja jaoks kallimaks. "Aprilli lõpul, kui Venemaa müüs suures koguses võlakirju, tõusis kasumlikkus Ameerika turul järsult, põhjustades väärtpaberite endi hinna languse," märgib Zerich Capital Management analüütikaosakonna juhataja Nikolai Podlevskihh.

Minnes lõpuni

Kas Venemaa suudab vähendada investeeringuid USA riiklikesse võlakirjadesse nullini? Mõned analüütikud ei välista seda – praegu Venemaa Keskpanga bilansis olevat summat võib pidada sümboolseks.

"Venemaa on peaaegu USA valitsuse võlakirjade omanike nimekirjast juba praktiliselt väljas, olles 54. real," räägib Opening Broker finantsanalüütik Timur Nigmatullin.

Riigi võlakirjade edasine müük on seotud tulevaste sanktsioonidega, kuid ekspert märgib, et see on taktikaline samm: "Võlakirjadest tõenäolist vabanemist hakatakse ilmselt kompenseerima kulla ostmise ja lühiajaliste deposiitidega pankades."

Ameerika võlakirjadele eelistab Venemaa tõepoolest üha enam kulda — väärismetallide osakaal riigi reservis on jõudnud rekordilise 18% —ni, lähenedes jõudsalt dollariinvesteeringute osakaalule. Kullavarude suurendamine kaitseb nii valuutariskide kui ka sanktsioonide eest ja on ühtlasi teenimisvõimalus.

71
Tagid:
võlakirjad, väärtpaberid, poliitika, investeering, majandus, Venemaa Keskpank, USA, Venemaa
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega