Euroopa rahakott klõpsas kinni - Bati riigid kurvastavad Brexiti pärast, illustreeriv foto

Euroopa rahakott klõpsas kinni - Balti riigid kurvastavad Brexiti pärast

139
(Uuendatud 15:42 08.10.2018)
Kõik algas ometi nii kenasti: suurejoonelised projektid, kõik Venemaa osaluseta, kõik Euroopa rahade eest. Siis aga toimub Brexit ja rahakraanid keeratakse kinni. Võib-olla tuleb Euroliiduski poolelijäävate rajatise tarvis kasutusele võtta "lõputu euroehitise" uus termin.

Vladimir Barsegjan, raadio Sputnik

Tallinnas jõudis lõpule Eesti, Läti, Leedu ja Poola Euroopa Liidu asjade parlamendikomisjonide esimeeste kohtumine. Kahe päeva jooksul arutasid nad Suurbritannia EL-ist lahkumise võimalikke tagajärgi selle piirkonna riikidele ja Euroopa Liidu kuueaastast rahastuskava.

Euroopa soovitab vaestel liikmesriikidel säästlikum olla >>

Ja kui paberil on tegemist tõepoolest kahe eraldi teemaga, siis praktilisel tasandil tuleneb üks otseselt teisest. Brexit on juba tegelikult teoks saanud tõsiasi ja Ühendkuningriik suundub rahulikul sammul Euroopa Liidust lahkuma. See minek, mis venib mitme aasta peale, kajastub EL-i kuuluvate riikide kõige erinevamates eluvaldkondades. Ning kujuneb nendele vägagi valuliseks protsessiks, seda eriti postsovetlike riikide jaoks.

Muuhulgas ka sellepärast, et Ühendkuningriik on seniajani olnud üheks peamiseks EL-i eelarve sponsoriks, tema panuseks Euroopa ühiskassasse – kuigi mis siin veel rääkida – oli 14 miljardit eurot. Pärast seda, kui Suurbritannia "rahakraani kinni keerab", kaotab EL-i eelarve 15%.

Ja kui "vana Euroopa" suured majandused sellega kuidagiviisi toime tulevad, kasvõi sellepärast, et on alati ja kõiges harjunud iseenesele lootma, siis Ida-Euroopa riikidel läheb raskeks. Nemad on harjunud sellega, et Euroopa Liit paljusid nende projekte ja programme doteerib, nüüd aga tuleb sellest rahast loobuda ja suu sekki mööda seada.

Ning see on vähemasti ebameeldiv. Seetõttu tulidki Eesti, Läti, Leedu ja Poola parlamendisaadikud kokku, et arutada kahe otseselt EL-i fondide rahastusega seotud suurprojekti sugugi mitte säravaid perspektiive.

Üks neis projektidest on Rail Baltic, mis näeb ette kiirraudteeliini rajamise Tallinnast Poolani. Eeldatakse, et reisirongid saavad sõita seal kiirusega umbes 240 kilomeetrit tunnis ning kaubarongid kiirusega 120 kilomeetrit tunnis. Projekti maksumus on hinnatud 5,8 miljardile eurole, 85 protsenti sellest summast peavad kaasrahastusena andma Euroopa Liidu struktuurid.

See on Eestile, Lätile, Leedule ja Poolale kahtlemata oluline uute töökohtade loomise ja nende logistilise atraktiivsuse vaatevinklist. Ja muidugi peab see tulevikus suurendama laekumisi nende riikide riigieelarvetesse.

Venemaa valmistub aktiivselt Baltimaade BRELL-ist väljalülitamiseks >>

Ent 2018. aasta juulis ilmusid teated, et projekti rahastust võidakse 30% võrra vähendada ning see tähendab kas projekti külmutamist või venib tema elluviimine vägagi pika aja peale. Koos sellega aga lükkuvad määramatusse tulevikku ka kõik võimalikud majanduslikud tulud Rail Balticust. Kuigi tulude asjus on väljavaated udused. Nii mõnedki eksperdid kinnitavad, et selle raudtee ülalpidamine osutub igal juhul kahjumlikuks ja nõuab märkimisväärseid dotatsioone.

Teiseks ulatuslikuks projektiks, millesse Balti riigid on kaasatud, on nende riikide elektrivõrkude sünkroniseerimine Lääne-Euroopa riikidega ja nende väljalülitamine NSV Liidu aegadest eksisteerivast BRELL-i süsteemist. See projekt on varjamatult poliitiline ja evib Venemaa suhtes demonstratiivset iseloomu ning seetõttu on eelnevalt lubatud, et ka Euroopa Liit toetab seda rahaliselt.

Nüüd aga on seegi suure küsimärgi all, aga protsess on käivitatud ja seda peatada ei ole võimalik. Kuidas sellest keerulisest olukorrast välja tulla, seda arutasidki kohtumisel Tallinnas Eesti, Läti, Leedu ja Poola esindajad, kes ise, tuleb ausalt tunnistada, need probleemid tekitanud ongi. Ja siinkohal ei saa jätta meenutamata ütlust: "Nägite ju oma silmaga, mille soetasite, nüüd õgige, kuni vats rebeneb."

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

139
Tagid:
poliitika, eelarve, rahastus, majandus, Brexit, BRELL, Rail Baltic, EL, Poola, Balti riigid, Suurbritannia
Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega