Megastar, Tallink

Läti valitsuses ollakse valmis kaalutlema parvlaevaliini Saaremaale

60
(Uuendatud 15:33 18.10.2018)
Uue parvlaevaühenduse loomiseks on vaja ühisinvesteeringuid Läti ja eesti poolt.

TALLINN, 2. oktoober — Sputnik. Läti ja Eesti valitsustevaheline komisjon võib lähimas tulevikus kaaluda küsimust parvlaevaühendusest lätlaste Ventspilsi ja Saaremaa vahel, kirjutab Sputnik Latvia.

Saaremaa on Eesti ja Moonsundi arhipelaagi suurim saar. Tema vaatamisväärsusteks on vanaaegsed tuulikud, kirikud, kellatornid ja 13. sajandi piiskopiloss Kuressaares, aga ka Vilsandi rahvuspark, kus elab kümneid tuhandeid merelinde. Kuressaare ja Mõntu on saare sadamateks.

Nagu ministrite kabineti istungil esitatud dokumendist ilmneb, ei ole Läti rahul sellega, et turistide seas menukale saarele võib pääseda ainult Virtsu sadama kaudu. Samas kasutas parvlaevaliini Ventspilsist aastail 2005–2008 suvehooajal kuni 17 500 inimest.

Eesti on soomlaste peamine puhkusereiside sihtkoht>>

Kuid nagu valitsus nendib, "ärimees, kes tugineb vaba turu põhimõtetele eesmärgiga kasumit teenida, ei pruugi olla huvitatud uute transporditeenuste avamisest". Seetõttu on uue laevaliini ellukutsumiseks hädasti tarvis ühiseid investeeringuid Läti ja Eesti poolt.

Põhiküsimus, mis lahendada tuleb, et liin tööle saada, on selle tarvis sobiva parvlaeva otsing. Teoreetiliselt saaks parvlaevaühenduse sisse seada 2019. aasta mais.

Tallinna linnavõim otsustas paigaldada pealinna suurematesse spordirajatistesse elustamisseadmed
© Sputnik / Вадим Анцупов

Ventspilsi vabasadama ja omavalitsuse esindajad on juba pidanud läbirääkimisi Saaremaa vallavalitsuse ja Mõntu sadamaga. Läti sideministeerium ja merendusamet ning Eesti pool on samuti konsultatsioonide alustamisega päri.

Sputnik Latvia on eelnevalt teatanud, et möödunud aasta sügisel tegi Saaremaa vallavalitsus viiele laevandusfirmale ettepaneku taastada parvlaevaühendus Lätiga. Nende ettevõtete seas oli ka

Tallink Grupp, nagu ütles operaatori Tallink Latvija peadirektor Hillard Taur, ei kaalu ettevõte niisuguse reisiliini avamist, kuna tegemist oleks hooajalise reisiliiniga.

"Me ei saa endale lubada laeva koormamist ainult neljaks kuuks, see oleks liialt kulukas," ütles Taur. "Meil on enamasti suured laevad ja panna üks neist sellele reisiliinile – see tähendab kahjukandmist. Aga teistsugust laeva osta ei ole täna kuigi lihtne, tellimuste järjekorrad on nende osas 2 – 3 aastat."

See-eest on täiesti võimalik avada (Ventspilsi – toim.) regulaarne parvlaevaühendus Helsingiga. Tallink on juba korduvalt testinud parvlaevaliini Helsingist Riiasse ja klientide huvi on samuti suur olnud.

"Me ei ütle ei sellele parvlaevaliinile," selgitab Taur. "Me oleme avatud igasugusteks ettepanekuteks, kui peaasi on teha ettevalmistavad eelarvestused ja mitte sattuda miinustesse."

Tallink Latvija peab uuendama laevastikku – seda nõuab turukonkurents. Täna on ettevõtte põhiliseks ülesandeks parvlaevade sisemine renoveerimine.

"Praegu näiteks asume me parvlaeval Romantika kajuteid ümber ehitama, samuti asume ümber ehitama kauplusi. Asi on selles, et laev ise on hästi pikaealine, ta võib teenida 50 aastat ja kauemgi ja temaga ei juht midagi. Muidugi vahetuvad laeval pidevalt välja navigatsioonisüsteemid, uuendatakse seadmestikku. Ent tähtis on, et laev näeks seestpoolt välja kaasaegsena."

Tallinki proovireisil Riiga oli üle 3000 reisija>>

Hillard Taur seostab parvlaevaühenduse arengut eeldatava uue Andrejosta reisisadama rajamisega.

"Vana sadam ei vasta enam tänapäevastele nõuetele," tunnistab ta. "Pealegi annab see stiimuli mitte ainult meie ettevõtte arenguks, vaid ka Riiale tervikuna. Uude sadamasse saavad siseneda suured kruiisilaevad, sinna tuleb sildumiskai vähemalt viiele laevale üheaegselt. Praegu Riia niisugust määra vastu võtta ei saa, ehkki huvi Läti pealinna külastamiseks välisturistidel on, ja sadam peab olema linna visiitkaardiks."

60
Tagid:
praam, Tallink, Mõntu, Läti, Kuressaare, Eesti, Saaremaa
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega