Nord Stream 2 muutus Tšehhi Vabariigile äkki kasulikuks

Nord Stream 2 muutus ootamatult Tšehhi Vabariigile kasulikuks

49
(Uuendatud 20:25 27.09.2018)
Gaasijuhtme Nord Stream 2 projekti realiseerimine muudab Tšehhi Vabariigi Euroopa gaasitransiiditeede keskuseks, see on riigile selgelt kasulik ja loob tingimused Venemaa gaasi tarnekanalite mitmekesistamiseks, tagades sellega tema energiavarustuse kindluse.

TALLINN, 27. september — Sputnik. Sellest teatas eelmisel pühapäeval Tšehhi Vabariigi tööstus- ja kaubandusministeeriumi pressiesindaja Milan Řepka. Sputnik Česká republikа küsimustele vastas energiaettevõtte ENAS energiaekspert Vladimír Štěpán.

Tšehhi eelmine, Bohuslav Sobotka valitsus oli Läänemere põhja mööda kulgeva gaasijuhtme ehitamise vastu, nähes selles uut sõltuvust Venemaast.

Tööstusministeerium muutis oma seisukohta, nii et nüüd on see gaasijuhe Tšehhi Vabariigile kasulik. See juhtus sellepärast, et Tšehhi Vabariiki läbivad transiidimahud on 55 miljardit kuupmeetrit ja kui individuaalsed lepingud Tšehhi Vabariiki läbiva gaasitransiidi kasutamiseks lõpevad, siis jääksid need võimsused kasutamata. Seega, kui läände läheb Nord Stream 2-st tulev gaas Saksamaa kaudu läbi Tšehhi Vabariigi, on see kasulik, nagu 70-ndatel aastatel.

Ma mäletan seda veel. Gaasitransiit algas 1973. aastal ja see ei olnud mitte ainult suur majanduslik kasu, vaid toetas ka gaasi tarbimist ja loomulikult oli see majanduslikult kasulik. Tšehhi Vabariigil on probleemid pooleliolevate tuumaelektrijaamade lõpuleviimisega – see on liiga kallis ja taastuvad energiaallikad ei ole oma ülesannet täitnud. Ainuke, mida saaks õhusaaste parandamiseks kiiresti ette võtta (Tšehhi Vabariik jääb selles osas paljudest Euroopa riikidest maha), on maagaas.

Me teame, et Venemaa gaas on väga puhas, selles pole kahtlust, nii et jätame poliitika kõrvale ja kasutagem seda, mis aitaks kaasa selle eesmärgi saavutamisele…

Miks see avaldus tehti just nüüd?

Ma ei tea täpselt, tõenäoliselt on see reaktsioon asjaolule, et Nord Stream 2 on juba ehitama hakanud. Sellest on kirjutatud. Poolas ja mõnedes teistes riikides toimusid mingid protestid. Selle ehituse üle oli palju arutelusid — Tšehhi Vabariik oli peaminister Bohuslav Sobotka ajal selle gaasijuhtme vastu – Praha võttis nüüd mõistlikuma positsiooni. Arvan, et arutelu selle gaasijuhtme üle jätkub ka edaspidi.

USA presidendi Trumpi seisukoht on teada, ma arvan, et see ongi põhjus (et Tšehhi Vabariik ei toeta Nord Stream 2 – toim.). Tšehhi Vabariik ei saanud kuidagi otsustada oma suhtumist projekti, oli lihtsalt vait. Oli vajalik, et (tööstus — toim.) ministeerium väljendaks kuidagi oma suhtumist ja minu arvates on see hea, et seda tehti.

Arvatakse, et kui Nord Stream 2 ei tule, siis toob see Tšehhi tarbijatele kaasa gaasihinna tõusu. Kas te nõustute sellega?

Loomulikult! Kui teil on toimiv transiittorustik, siis selle torujuhtme töö eest teile juba keegi maksab. Kui Tšehhi tarbijate nõudlus jääb selliseks, nagu praegu, on loogiline, et gaasi hinda tuleb kodumaisele tarbijale tõsta. Kui olemasolev transiiditaristu likvideerida, maksab ka see miljardeid kroone.

Saksamaa selgitas, et ei loobu USA pärast Vene gaasist
© Sputnik / Сергей Гунеев

Kas te usute, et Nord Stream 2 ehitatakse valmis?

Ma arvan, et selles pole kahtlust. Ma ei tea, kes võiks seda peatada.

Euroopa Komisjon…

Ma arvan, et see, mida Euroopa Komisjon ütleb, ei ole tõsiseltvõetav. Me teame, et ka hollandlased vajavad täna Venemaa gaasi. Tšehhi Vabariigi kaudu tarnitakse gaas Baierimaale. See piirkond on ülejäänud Saksamaast ära lõigatud. Seal suletakse tuumaelektrijaamu ja söekaevandusi. Kõike seda on vaja millegagi kompenseerida.

Tšehhi Vabariiki läbib põhimõtteliselt Nord Streami peamine gaasijuhe. Tegemist on gaasi tarnimisega Lääne-Euroopasse, sealhulgas Saksamaale ja seejärel Tšehhi Vabariigi kaudu Euroopa ida ja lõunaosa riikidesse.

Ideaalne lahendus on kasutada juba olemasolevat transiidisüsteemi, seega on see majanduslikult kõige kasulikum. Tšehhi Vabariigi süsteemi kaudu teostatakse juba täna reeverstarneid.

Majanduslikust seisukohast suunatakse gaas läänest tagasi itta ja seejärel kasutada praegust Slovakkia transiidisüsteemi — see pole kallis. Läbi Slovakkia võib gaasi tarnida isegi Baumgartenisse (Kesk-Euroopa gaasitarbimisala – toim.) ja sealt edasi. Tegelikult see vaid suurendab turvalisust.

Ma pooldaksin osalise gaasitransiidi säilitamist läbi Ukraina ja Slovakkia transporditeede mitmekesistamise ja turvakaalutluste tõttu. Kui Venemaa ja Ukraina jõuaksid mingile mõistlikule kokkuleppele, oleks see suurepärane.

49
Tagid:
gaasijuhe, gaas, majandus, transiit, Nord Stream 2, Bohuslav Sobotka, Milan Řepka, Vladimír Štěpán, Euroopa, Saksamaa, Tšehhi, Venemaa
Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega