Eesti ettevõtted on taas esindatud iga-aastasel näitusel TransRussia

Kõigele vaatamata: Eesti ettevõtted osalevad näitusel TransRussia

63
(Uuendatud 09:39 27.09.2018)
Eesti ettevõtted on taas esindatud iga-aastasel näitusel TransRussia, hoolimata sellest, et Eesti ja Venemaa suhted transpordisektoris ei ole kõige paremad.

TALLINN, 26. september — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Eesti ettevõtete taotlusi osalemiseks rahvusvahelisel transpordi- ja logistikateenusete ja tehnoloogiate näitusel TransRussia 2019 võtab Eesti ettevõtluse arendamise sihtasutus (EAS) vastu 15. oktoobrini 2018, teatatakse EAS kodulehel. Näitus toimub Moskvas järgmisel aasta 15.-17. aprillini.

"TransRossija": Eesti väljapanek märgiti ära parima rahvusliku väljapanekuna >>

Eesti stendi kuraator näitusel TransRussia Tatjana Jerjomina on veendunud, et Eesti ettevõtete huvi näituse TransRussia vastu ei vähene ja Eesti stend on kindlasti esindatud vähemalt tavapärase osalejate hulgaga. Jerjomina portaalile Sputnik Eesti antud kommentaaride kohaselt osaleb riigi esinduses tavaliselt 11-13 ettevõtet, millest 80% on näituse pidevad osalejad.

Татьяна Ерёмина
© Sputnik / Алексей Стефанов
Eesti stendi kuraator näitusel TransRussia Tatjana Jerjomina

Eesti transporditurg on Tatjana Jerjomina sõnul üsna stabiilne ja Eesti ettevõtete pidev kohalolek TransRussial on märk sellest, et ettevõtted vajavad seda.

"Venemaa on jätkuvalt mitte ainult Eesti lähim naaber, vaid ka suur turg Euroopast Venemaale tulevate ning Venemaalt läbi Euroopa minevatele kaubavoogudele, mis jäävad kindlasti kestma ka tulevikus," ütles Jerjomina.

"Isegi arvestades sanktsioone ei ole kaubavedu vähenenud kordades, vaid on muutunud komplitseeritumaks, muutunud on kaupade nomenklatuur. Lisaks sellele ei tähenda TransRussia mitte ainult Venemaa, vaid ka Euroopa turgu ja Venemaad võib vaadelda kui transiitriiki Aasia riikide suunas," märkis ta.

Taotlusi osalemiseks Eesti väljapanekus on igal aastal umbes 14-15. Väike osa nendest lükatakse tagasi, sest mõnel soovijal on olnud maksuvõlad, mis ei ole konkurentsitingimuste kohaselt osalejatele lubatud.

Eesti esindaja "TransRossijal" — tahame olla nagu lätlased >>

Mõned ettevõtted, kes esitavad taotluse esmakordselt, arvavad, et kui näitusel osalemist toetab riik, on osalemine neile täiesti tasuta. Tegelikult peavad ettevõtted alati maksma teatud osamakse, riik maksab ainult stendi pinna rendi, kuid stendi ehitamise ja täiendavad kulud kantakse osalejate kollektiivsetest maksetest.

Ühine ekspositsioon on Eesti ettevõtete jaoks kõige efektiivsem variant, sest seda toetab EAS. See võimaldab näitusel osaleda ja seal töötada väiksemate kuludega, kui eraldi stendi korral.

Seetõttu oletab Jerjomina, et Eesti üksikettevõtetel ei saa TransRussia-2019 eraldi stendi olema.

Kuid ta sooviks väga, et huvi näituse vastu oleks mitte ainult eraettevõtjatel, vaid ka riigil ja Eesti transpordiministeeriumil, sest riigi toetus on teatav märk turu kvaliteedist.

Eesti stendil on piirkondlik mitmekesisus

Jerjomina lisas, et rahvuslikul väljapanekul on esindatud mitmed Eesti piirkonnad — mitte ainult Tallinn ja Harjumaa, kus nominaalselt paikneb enamik Eesti transpordiettevõtteid. Traditsiooniliselt on näitusel esindatud Sillamäe sadam, mida kinnitas portaalile Sputnik Eesti oma kommentaarides ka Sillamäe sadama turundusdirektor Andrei Birov.

Директор по развитию порта Силламяэ Андрей Биров
© Sputnik / Вадим Анцупов
Sillamäe sadama turundusdirektor Andrei Birov

"Alates 2008. aastast oleme osalenud näitusel TransRussia oma stendiga, viimastel aastatel aga Eesti ühisväljapaneku transpordi- ja logistika osas. Tänapäeva keerulistes geopoliitilistes tingimustes on meie ootused näitusele üsna tagasihoidlikud. Kuid alati ei ole oluline lihtsalt läbi joosta ja suurtest töövõitudest raporteerida. Usume, et sellel näitusel ei ole lihtsalt võimalik mitte osaled," ütles Birov.

"Me sõidame Moskvasse TransRussiale suhtlema vene partneritega, raudteelastega, ekspedeerijatega, sadamate esindajatega, veoseomanikega, vedajatega, samuti nendega, kes on töötanud, töötavad ja töötavad Venemaaga ka edaspidi, vaatamata kõigile raskustele ja takistustele, vaatamata "tormisele ilmale"," rääkis Birov.

Tallinna esindab TransRussial TallShip, mis on alates 2000. aastate algusest osalenud igal näitusel külalisena ning viimasel 7-8 aastal täieõigusliku osalejana. Ettevõtte juht Sergei Kamoza ütles portaalile Sputnik Eesti, et iga logistika valdkonnas tegutseva ettevõtte jaoks on oluline osaleda erinevatel näitustel, et mõista selles valdkonnas toimuvat, suhelda ja säilitada suhteid partnerite või teiste potentsiaalselt huvipakkuvate ettevõtetega.

"Tuleb seada prioriteedid, milliseid näituseid külastada ja milliseid mitte. TransRussia on üks meie prioriteetseid näitusi. Selle toimumise koht on Eestile lähedal, seal on suhteliselt palju erinevaid ettevõtteid. Geograafiat ei ole keegi tühistanud. Vaatamata suhetele Venemaaga asume me geograafiliselt siiski selle riigi naabruses," ütles Sergei Kamoza.

Sputnik Eesti on juba teatanud, et Eesti väljapanekul näitusel TransRussia 2018 osales 12 ettevõtet, samuti külasatsid näitust teiste Eesti ettevõtete esindajad. Kokku osaleb näitusel 395 transpordi-, logistika-, kaubatöötlemise-, ladustamise-, logistika-, finants-, info- ja tollivormistamise teenuseid pakkuvat ettevõtet 27 riigist.

63
Tagid:
transport, ettevõtjad, rahvusvaheline, majandus, näitus, transiit, eksport, TransRussia, EAS, Tatajana Jerjomina, Andrei Birov, Eesti, Venemaa
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega