USA tunnistas, et ei suuda peatada miljardite voolu Venemaale

USA tunnistas, et ei suuda peatada miljardite voolu Venemaale

73
Donald Trumpi vaata et kõige sensatsioonilisem ütlus Vene-Saksa energiakoostöö kohta kõlas pärast USA presidendi läbirääkimisi selle koostöö suurima vaenlasega.

Dmitri Lekuhh, RIA Novosti

Pärast kohtumist Poola presidendi Dudaga märkis ta järgmist. USA-le ei meeldi, väga ei meeldi, kuidas sakslased oma raha kulutavad. Ja talle isiklikult ka ei meeldi see kohe üldse.

Ekspert hindas EL-i võimalusi LNG importimiseks USA-st >>

"Saksa rahva suureks õnnetuseks maksab Saksamaa aastas miljardeid ja miljardeid dollareid oma energia eest Venemaale, võin teile öelda, et ka sakslastele see ei meeldi," kinnitas Ameerika president. Kuid Nord Stream-2 projektis osalevate firmade suhtes sanktsioone ei rakendata, ütles ta ootamatult.

Kõige toredam on asja juures see, et Ameerika Ühendriikide presidendi öeldu on puhtaim, absoluutne ja destilleeritud tõde.

Pole millestki kinni hakata. Ja ka see, et ameeriklastele ei meeldi, kuidas sakslased oma raha kulutavad (ameeriklased suhtuvad üldse igasse nende rahakotist või kontost mööda minevasse dollarisse kui isiklikku solvangusse). Suures osas on tõsi ka see, et ka sakslastele see ei meeldi.

Vähemalt sellele osale "mõjukatest sakslastest" poliitikas, lobitegevuses, meedias ja nii edasi, kes on seotud nn Atlandi solidaarsuse struktuuridega, sealhulgas, muide, Frau Kanzlerin Angela Merkelile "sõltuvus Venemaast" kohe kindlasti ei meeldi. Lihtsalt poliitikud ongi sageli sunnitud tegema mitte seda, mis neile meeldib, vaid seda, mida on vaja. Ja Venemaa gaasi on Saksa majandusele Atlantistide õnnetuseks hädasti vaja. Tuleb niiöelda taluda.

Tõde on ka see, et Saksamaa ei tahaks "maksta miljardeid dollareid" (kuigi vaevalt Trump ise aru sai, kui täpselt ta asja tuuma tabas). Just sellepärast teeb ta luksemburglase Jean-Claude Junckeri suu läbi ettepaneku teha vähemalt osa maksetest eurodes. Ja Venemaa, nuuksudes oma kodumaiste dollarilobistide rinnal, ei suuda ilmselt sellest Saksamaa ja Euroopa taotlusest keelduda.

Ja ka see, et ameeriklased ei rakenda sanktsioone kolmandate riikide firmadele, kes Nord Stream 2 projektis osalevad, pole sensatsioon.

Tuletame meelde, miks. Siin pole midagi keerulist: iga otsus on hinnatavate asjaolude summa, millele lisandub otsustajate meelevaldsus. Nagu eespool juba öeldud, on Venemaa gaas Euroopale eluliselt tähtis, täpsemalt selle loodepoolsele tööstuspiirkonnale. Selgitus on lihtne ja võiks öelda "aritmeetiline": tööstuspiirkonna toodang saab maailmaturul konkurentsivõimeline olla ainult juhul, kui ta kasutab suhteliselt odavat energiat. Ja kes on selle odava energia allikas, kellele see kuulub ja kas seal geisid ahistatakse või mitte, on teisejärguline.

Saksamaa selgitas: me ei loobu USA pärast Vene gaasist >>

Paljude parameetrite põhjal (lisaks maailmakuulsale Saksa kvaliteedile muidugi) jäävad Euroopa tööstustooted oma konkurentidele nii Hiinas kui ka USAs alla. Nii seal, kui seal on maksu- ja sotsiaalne koormus tootmisele väiksem, tööjõud on odavam, sotsiaalkulud madalamad. Põhja-Euroopa tööstuspiirkond lööb maailmaturul läbi ainult tänu kvaliteedile, mainele ja suurele energiamahukusele madala energiahinna juures (sh energiamahukatele seadmetele: robotid "rüüpavad" palju rohkem kui, ärge pange küünilisust pahaks, mehhiklased Tesla tehases).

Ja seda suhteliselt odavat energiat ei anna nendele samadele sakslastele mingi asendav vedelgaas, vaid ainult Venemaa torugaas.

Kuid kas see peataks ameeriklased ja eriti Donald Trumpi? Muidugi mitte. Pigem vastupidi – innustaks. Alati on meeldiv vallutada, kui vallutatav on selle vastu. Kuid eelmisel aastal hakkasid maailma energiaturgudel ilmnema "uued tegurid" ja kõige paljutõotavam ning muljetavaldavam neist oli Jamali vedelgaas.

Vladimir Putin ja Xi Jinping
© Sputnik / Михаил Климентьев

Kõik mõistavad lihtsat tõsiasja, et isegi, kui sakslasi õnnestub tohutute poliitiliste ja majanduslike jõupingutuste hinnaga ning "taanlaste ja teiste rootslaste" abiga sundida gaasitorust loobuma, kuhu siis Venemaa vabanevad gaasimahud suunatakse? Õige, see muudetakse veeldatud maagaasiks. Ja oleks siis ainult Hiina. Mis võiks näiteks takistada Gazpromil, nagu Novatekil Jamalis, ehitada gaasi veeldamistehast "Baltika LNG" Peterburi lähistele, müüa veeldatud gaasi börsidel ja kaugete ameeriklaste äri üle lüüa?

Järelikult ei tasu Vene gaasijuhtme blokeerimine, mitte ainult majanduslikult, vaid ka poliitilised ennast ära. Muide, Euroopa lääneosa tööstuspiirkonna lämmatamisega ei mõjuta Ameerika eriti Venemaad. Vastupidi, nad näitaksid sellega oma Hiina konkurentidele vaid rohelist tuld. Nad võtaksid Venemaa torujuhtmetest tuleva suurima heameelega endale ega varja seda isegi.

See tähendab, et praegustes tingimustes pole Nord Stream 2 blokeerimisel Ameerika äriettevõtte meelest mõtet mitte ainult kulusid, vaid ka eesmärke silmas pidades. Seepärast ei ilmutagi keegi ei Gazpromis, Nord Stream 2-s, Saksamaal ega Austrias mingit muret. Seega, kui mõnele on Washingtoni tahtmatus Venemaa gaasitoruga jännata sensatsioon, siis ehk ainult poolakatele ja Euroopasse kippujatele, keda nagu alati, unustati isegi teavitada.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

73
Tagid:
analüütika, majandus, gaasitoru, gaasijuhe, gaas, LNG terminal, Gazprom, Nord Stream 2, Donald Trump, Angela Merkel, Saksamaa, Poola, Venemaa, USA
Teema:
Nord Stream 2 (143)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2 (143)
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega